
Zapraszamy na cotygodniową wycieczkę po miejscowościach byłego województwa elbląskiego. O ciekawostkach związanych z Sadlinkami i Bronisławowem opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Wieś leżąca w gminie Sadlinki, należąca pierwotnie do biskupstwa pomezańskiego, lokowano ją w końcu XVI w., kiedy to wzniesiono wały na Wiśle. Osadnikami zagospodarowujący te tereny zostali mennonici, choć w latach 1659-1719 wieś należała do Ulryka Dobrzeńskiego, tajnego radcy elektora. Poprzednią nazwę Schinkenberg zmieniono na obecną w 1948 r., w latach 1945-48 miejscowość nazywano Szynkowo. W poprzednich okresach wieś określano też nazwami: Schenkenberge, Schenkenberg, Schinkenberg, Schinken Berg.
Sadlinki
Jest to wieś będąca stolicą gminy, położonej na prawym brzegu Wisły. Pierwszy zapis pochodzący z 1303 r. wymienia gród obronny - Czadel (Sadil, Zadil), nazwa miała pochodzić od Prusa władającego tym gródkiem. W połowie XIV w. wieś należała do biskupa i była zarządzana między innymi przez Mathiasa z Sadlinek, a następnie Jakoba.
Po II pokoju toruńskim Sadlinki były wsią szlachecką i należały najpierw do Rębowskich-Sabińskich a później do Jana Grobena, dworzanina króla Jana Kazimierza.
W 1662 r. Sadlinki stały się własnością elektora Prus Książęcych. Pod koniec tego wieku znajdował się tu folwark i trzykrotnie większy areał chłopski.
Na początku XX w. wieś została siedzibą Westpreussischen Tabakengenossenschaft i była uważana za zagłębie uprawy tytoniu dla Prus Zachodnich. Oprócz tego we wsi uprawiano inne płody rolne, owoce, hodowano bydło i trzodę chlewną.

W 1883 r. przez Sadlinki przeprowadzono linię kolejową łączącą Toruń z Malborkiem, a w samej wsi powstał dworzec. Drogę do Okrągłej Łąki pobudowano w latach 30. XX w. Natomiast pod koniec lat 20. pobudowano kościół ewangelicki, obecnie jest to kościół katolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Opodal świątyni w latach 80. XX w. wzniesiono osobną dzwonnicę, w samym zaś kościele znajduje się neobarokowy ołtarz i ambona z XVIII w. przeniesiona tu ze świątyni w Nebrowie Wielkim.
Jeszcze w XIX w. w Sadlinkach powstała ewangelicka szkoła, w 1930 r. placówka zyskała nowy budynek. Obecnie gminna szkoła działa w budynku zbudowanym w 1957 r., obok jest sala gimnastyczna zbudowana w 2004 r.
Poprzednią nazwę Sedllinnen spolszczono na obecną w 1946 r., Inne poprzednio występujące nazwy to: Czedil, Zaltil, Czadil, Czadel, Zedeln, Czedeln, Sedlin, Sedlinen, Zadil, Sadlin, Sädlen, Siedliny.