UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Wikrowo (odcinek 3)

 Elbląg, Tak wyglądał wiatrak w Wikrowie, który spłonął w 2001 r.
Tak wyglądał wiatrak w Wikrowie, który spłonął w 2001 r. (fot. autor)

Od kilku tygodni razem z Karolem Wyszyńskim, przewodnikiem PTTK, odwiedzamy najciekawsze okolice Elbląga. Dzisiaj czas na ciekawostki związane z Wikrowem, które jeszcze kilkanaście lat temu wyróżniało się pięknym zabytkowym wiatrakiem... O czym jeszcze warto wiedzieć?

Nasze miasto w latach 1975 -1999 było stolicą województwa elbląskiego i to ten teren postaram się przybliżyć Czytelnikom portEl.pl w najbliższych tygodniach.
       Często jako przewodnik słyszę z ust niektórych mieszkańców Elbląga, że tu nie ma nic do pokazania. Złośliwie mogę stwierdzić, że niewiele można pokazać na terenie miasta w ciągu 2-3 godzin, bo na tyle rezerwują czas turyści.
       Jakże się mylą! Na terenie miasta i w regionie jest wiele ciekawych miejsc, które można odwiedzić. Nie tylko tak znane jak Malbork, Frombork, Orneta, Kwidzyn czy Pasłęk. Postaram się je przybliżyć. Dzisiaj zapraszam do Wikrowa.
      
       Były folwark krzyżacki
       Wikrowo to wieś niedaleko Elbląga w gminie Gronowo Elbląskie (na terenie obecnego województwa warmińsko-mazurskiego są jeszcze dwa Wikrowa, w gminie Pasłęk i gminie Srokowo, powiat kętrzyński).
       Podelbląskie Wikrowo było podzielone przed wiekami na dwie miejscowości: Wikrowo Małe (Klein Wickerau) i Wikrowo Duże (Grorss Wickerau), w 1715 roku powstało jedno - Wickerau. Nazwa wywodzi się od nazwiska rodziny Wickerau, do której ten majątek należał.
       Początkowo, ok. 1300 r., był tu folwark krzyżacki, jednak prawdopodobnie przed przybyciem Krzyżaków było to miejsce zasiedlone przez Prusów.
       Po 1454 r. przeszedł na własność miasta, a od 1458 r. został własnością klasztoru brygidek. Po reformacji i opuszczeniu Elbląga przez ten zakon wrócił na własność miasta. Teren zasiedlali osadnicy zwani olędrami, przybyli z terenów obecnej Holandii, byli to uchodźcy religijni zwani mennonitami.

  Elbląg, Zachowany do dzisiaj cmentarz menonicki
Zachowany do dzisiaj cmentarz menonicki (fot. autor)


       W 1715 r. w skład Wikrowa weszły tereny obecnego Helenowa.W latach 1949-1993 znajdowało się tu Państwowe Gospodarstwo Rolne.
       Znaczna część zabudowy została umieszczona na terpach, czyli sztucznie wytworzonych podwyższeniach, pagórków, które miały uchronić budynki przed wodami gruntowymi a także powodziami, dość często nawiedzającymi Żuławy.
       Sama zabudowa wioski była zarazem prowadzona metodą ulicówki jak i łańcuchówki. Ulicówka to typ zabudowania wioski podobnej do zabudowy ulicy w mieście, budynki umiejscowione są wzdłuż głównej drogi. Natomiast łańcuchówka to rozmieszczenie budynków każdy na własnym gruncie.
      
       Wiatrak
       Nad Wikrowem przez lata górował wiatrak typu holenderskiego, który niestety spłonął w 2001 roku. Wiatraki na Żuławach występowały o wiele częściej niż innych regionach Polski. Tu spełniały też rolę napędu elementów odwadniających poldery położone poniżej poziomu morza.
       Wspomniany wiatrak był typu holenderskiego. Cały jego korpus był budowlą stałą, a jedynie górna część, zwana głowicą, zawierała oś śmigieł i to ona obracała się w pionie. Podstawa wiatraka była wykonana jako szachulcowa, a pionowy korpus był drewniany.
       W miejscowości znajduje się też pozostałość dawnego cmentarza mennonickiego, należy on do najstarszych na tych terenach.
       Pomiędzy Wikrowem a Elblągiem znajduje się wieś Władysławowo (gmina Elbląg) zasiedlona na przełomie XVI i XVII wieku, do 1945 r. nazywane była Ellerward Erste Trift. W pobliżu Wikrowa znajduje się też Helenowo, które do 1945 r. nosiło nazwę Ellerwald I.
      

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Na grobach wspomnianych Mennonitów (niby pochodzenia holenderskiego) widnieją napisy w języku niemieckim, to skąd wzięło się jw. pochodzenia holenderskiego??? Poza tym rowerzystów muszę uprzedzić, że koło tego cmentarzyka w Władysławowie należy zachować szczególną ostrożność na pędzące auta mimo, że jest tam ograniczenie do 40 km/h, głównie są to kierowcy z m. Wikrowo i Wiktorowo. Bywam tam często i prawie za każdym razem widzę te pędzące bez opamiętania pojazdy (głównie młodzi kierowcy, w tym młode kobiety). Policja powinna się zająć nieco tymi terenami.
 • Cmentarz Mennonicki drogi autorze anie menonicki.
 • Taka wieś z tradycjami a drogi nie mogą odnowić! Pewnie w 14W była lepsza, gmina Gronowo powinna przestać istnieć, zalać tereny woną i Po co koszty?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  Romanaa(2016-05-08)
 • Na grobach wspomnianych Mennonitów (niby pochodzenia holenderskiego) widnieją napisy w języku niemieckim ? Poszukaj w internecie dlaczego oni się znalezli na naszych terenach i dlaczego wyjechali do USA zakładając miasto Elbing w stanie Kansas.
 • a wiatrak debile spalili
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  polakos(2016-05-08)
 • Niemal nie ma młodych kierowców w tych miejscowościach. Te byd... które urządza sobie tutaj rajdy samochodowe pochodzi z głównie Jegłownika i Elbląga.
 • cmentarz znajduje się w Władysławowie, a nie w Wikrowie
 • Cmentarz we Władysławowie.
 • Gdzie tam jest ograniczenie do 40 km/h? Najbliższe ograniczenie prędkości jest w Helenowie, do 50 km/h. Chyba, że chodzi Ci o teren zabudowany? Więc znaki informujące o terenie zabudowanym są tylko w Wikrowie na odcinku około 100 m. Dlaczego więc Ci kierowcy nie mieliby jechać więcej na pozostałych odcinkach? Nie pytam o stan drogi, pytam o konkretne przepisy.
 • Na drodze przy cmentarzu Mennonitów w Władysławowie (nie w Wikrowie) jest ograniczenie do 40 km/h. Chyba, że nie widzisz tych znaków ograniczających !!! Bo kierowcy między innymi z Wikrowa czy też Wiktorowa ich również nie dostrzegają a są tam na pewno !!!
 • "Niemal nie ma młodych kierowców w tych miejscowościach. Te byd. .. które urządza sobie tutaj rajdy samochodowe pochodzi z głównie Jegłownika i Elbląga. " - I tu się bardzo mylisz, bo są głównie młodzi kierowcy właśnie z Wiktorowa i Wikrowa. .. .chyba tam nie mieszkasz skoro piszesz bzdury!
Reklama