[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia okolic Elbląga: Wpuszczeni w kanał (odc. 159)

 
Elbląg, Kanał Elbląski w Miłomłynie przed wojną
Kanał Elbląski w Miłomłynie przed wojną

To jedna z turystycznych pereł naszego regionu, która ma być wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kanał Elbląski co roku przyciąga tysiące odwiedzających, kilka dni temu rozpoczął się na nim kolejny sezon turystyczny.

Kanał Elbląski był budowany w latach 1844-81 w celach transportowych, a jego twórcą był pruski inżynier Georg Jacob Steenke. Wodną drogą poprzez system śluz i pochylni były transportowane towary z Pojezierza Iławskiego do Gdańska i dalej na Bałtyk. Rozwój kolei spowodował, że ten cud techniki (nazywany do 1945 r. Kanałem Oberlandzkim) stał się turystyczną atrakcją, którą jest do dziś.
       Kanał Elbląski jest wpisany na listę zabytków techniki (1978 r.) i pomników historii (2011 r.), obecnie trwają starania o wpisanie go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest jedynym czynnym takim obiektem na świecie. W sezonie letnim chętnie w rejsach statkami po Kanale Elbląskim uczestniczą tysiące turystów, którzy mogą podziwiać piękne widoki Żuław Wiślanych i Pojezierza Iławskiego oraz system pochylni, które sprawiają, że statek „płynie” po trawie.
       Kanał Elbląski łączy Ostródę z Elblągiem (84 km długości) a także poprzez swoje rozgałęzienie – Ostródę z Iławą. Wraz z odnogami ta droga wodna ma prawie 130 km długości, choć w niektórych opracowaniach podaje się ponad 150 km. Różnica poziomów wynosi nieco ponad 103 m.
       Statki Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, które pływają po kanale, mają nazwy pochodzące od nazw ptaków. Każdy z nich ma prawie 27 metrów długości i 3 metry szerokości, bo na takie wymiary pozwalają wózki transportujące statki przez pochylnie.

  Elbląg, Kanał do dzisiaj jest atrakcją turystyczną
Kanał do dzisiaj jest atrakcją turystyczną (fot. Michał Skroboszewski)


       Kapitanowie statków często muszą reagować, kiedy pasażerowie ze względu na atrakcję po którejś z burt przemieszczają się wszyscy na jedną stronę, grozi to bowiem wywróceniem jednostki. Statki mają też inną techniczną ciekawostkę - mostek kapitański obniża się, gdy statek zbliża się do mostu, przy którym prześwit jest zbyt mały.
       Na koniec dzisiejszego odcinka ciekawostka. Na świecie najstarszy ślad kanału żeglownego pochodzi z połowy pierwszego tysiąclecia przed naszą erą. W naszym regionie najstarszym kanałem jest Kanał Dobrzycki, powstały w latach 1331-1334, łączący jeziora Jeziorak i Ewingi, co prawda nie leżał on w województwie elbląskim, ale zaliczany jest do zespołu Kanału Elbląskiego. Kanał Dobrzycki ma nieco ponad 2,5 km długości.
      
       Ciąg dalszy za tydzień

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • .. .. wpuszczeni w kanal. Kanal Elblaski nie mylic z Elblagiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2019-05-12)
 • Na tych pochylniach powinny być statki Elbląskie i powinna pbslugieac Elbląska firma. Elbląg nic nie ma do powiedzenia na tej trasie i w sprawach kanału. Cieniasy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2019-05-12)
 • dochodowa turystyka jest tylko na środku największego szlaku żeglarskiego czyli Giżycko. Na WJM szacuje się 100 tys łódek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  (2019-05-12)
 • to byl holenderski inzynier nie pruski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  (2019-05-12)
 • Georg Steenke był narodowości niemieckiej, co wykazały szczegółowe badania jego rodu. Teoria o holenderskich (niderlandzkich) korzeniach pojawiła się w Polsce po 1949 roku, kiedy ówczesne władze starały się z historii ziem przejętych prze nasze państwo po II wojnie wyeliminować wszelkie niemieckie akcenty. Wykorzystano w przypadku twórcy kanału fakt, że Krzyżacy budując swoje państwo na te ziemie sprowadzali specjalistów z Niderlandów. Potem też osiedlili się tutaj ci ludzie specjalizując się między innymi w budowie urządzeń przeciwpowodziowych. Podobnie próbowano też przypisać korzenie holenderskie Schichauowi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  Junowiik(2019-05-13)
 • A co to ma do rzeczy? Elblag po 1466 byl ponad 300 lat miastem nalezacym do Polski. Od 1945 znow jest Polski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2019-05-13)
 • Przepływa taki stateczek i wyżerającymi gałki oczne spalinami diesel-a zalatuje na kilkadziesiąt metrów. Faktycznie, czysta przyjemność się wybrać na taki rejs :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elbąk(2019-05-14)
Reklama