UWAGA!

Miesiąc Pogłębiania Przyjaźni Polsko-Radzieckiej

Kulminacyjnym punktem programu stały się występy artystyczne zespołów świetlicowych na Placu Czerwonym. Pięknie wypadły zwłaszcza tańce rosyjskie w wykonaniu grupy baletowej Międzyuczelnianej Świetlicy Rzemieślniczej, informował Dziennik Bałtycki z 17 września 1954 r.

Tegoroczny Miesiąc Pogłębiania Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w Elblągu zainaugurowany został uroczystym capstrzykiem, w którym wzięły udział delegacje zakładów pracy, instytucji i organizacji masowych oraz tysięczne tłumy młodzieży i ludności miasta. Pochód, poprzedzony orkiestrą, udał się pod Pomnik Poległych Bohaterów, gdzie do zebranych przemówił sekretarz Prezydium MRN i przedstawiciel Wojska Polskiego, po czym złożono wieńce i wiązki kwiatów na grobach żołnierzy radzieckich.
     Następnego dnia - w niedzielę – kulminacyjnym punktem programu stały się występy artystyczne zespołów świetlicowych na Placu Czerwonym. Pięknie wypadły zwłaszcza tańce rosyjskie w wykonaniu grupy baletowej Międzyuczelnianej Świetlicy Rzemieślniczej. W imprezie tej wzięła również udział orkiestra zakładów im. Wielkiego Proletariatu. Poza tym odbyło się w Elblągu szereg interesujących zawodów sportowych.
     W dalszym ciągu obchodu Miesiąca Pogłębiania Przyjaźni odbędzie się m. in. centralna akademia w Prezydium MRN, koncert muzyki rosyjskiej i radzieckiej w wykonaniu uczniów PPSM, wieczór pieśni i tańca dla przodowników pracy, występy artystycznych zespołów wojskowych itd. Całości programu dopełniają liczne odczyty, zawody sportowe (m. in. mecz bokserski Bydgoszcz-Elbląg), konkurs gazetek ściennych, spotkania społeczeństwa z uczestnikami wycieczek do ZSRR, wieczory dyskusyjne, festiwal filmów radzieckich oraz szereg imprez wewnątrz zakładowych.
     W sumie tegoroczny Miesiąc Pogłębiania Przyjaźni, zbiegający się z 10-leciem Polski Ludowej i z 500-leciem powrotu Elbląga do Macierzy, obchodzony będzie szczególnie uroczyście przez społeczeństwo całego miasta.
     
oprac. Olaf B.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Lol! Ciekawe jak bardzo tę przyjaźń pogłębiano?
 • ...spotkania społeczeństwa z uczestnikami wycieczek do ZSRR...
 • znalem goscia, ktory pogłębiał przyjazn itd. Baba zaszla w ciaze, nie dali jej paszportu, ani wizy, ani pozwolenia na staly wyjazd z ZSSR. Dzieciak pierwszy raz ojca zobaczyl w 1963 roku, bowiem byl kolarzem - mlodzikiem, mial wtedy 11-12 lat a w Egu byl final etapu Wyscigu Pokoju.Wymieniano ekipy przyjażni... Prawie 20 lat ojciec wyrywal babe i dzieciaka z rosyjskiego "raju", udalo mu sie dopiero w 1971 r. kiedy Gierek nieco sie postawil. Dzisiaj ten dzieciak jest nauczycielem ( fizyki) - mowi po polsku, niemiecku, angielsku.Rosyjskiego stara sie nie pamietac... Stary - ojciec - od kilku lat rezyduje na Agrikola...Baba wczoraj myslala, ze wybuchla wojna - ruskich boi sie jak diabli. Jest moja sasiadka - ze strachu oczy miala jak polmiski...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  warmiak(2004-09-22)
Reklama