UWAGA!

Muzyki w obiektywie ciąg dalszy (Elbląskie archiwalia muzyczne, odc. 31)

 
Elbląg, Kadr z klipu zespołu Chemia "Gotta love me"
Kadr z klipu zespołu Chemia "Gotta love me" (fot. kadr z youtube.pl)

W dzisiejszym odcinku Elbląskich Archiwaliów Muzycznych prezentujemy drugą część historii dorobku filmowego elbląskich wykonawców, działających lokalnie i na wyjeździe, mających na swoim koncie zarejestrowane wideoklipy emitowane m.in. w polskich stacjach telewizyjnych.

Działająca do 2004 r. trip-hopowa Soja (koncertowali dwadzieścia lat temu przed Massive Attack w Sali Kongresowej) zarejestrowała w plenerach Torunia teledysk do utworu „Wszechświat”. Muzycy wystąpili także w programie telewizyjnym Kuby Wojewódzkiego, gdzie zaprezentowali piosenkę „Nie ma cię”, która znalazła się na składance „Kuba Wojewódzki Music Show”. Część składu utworzyła następnie zespół Sorbet, który oprócz wydanego własnym sumptem debiutanckiego albumu „Without You” oraz udziału na kompilacjach „Sleep Well 3” i „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2”, dorobił się także wideoklipu do piosenki „Angel”, który był emitowany w Telewizji Elbląskiej.
      
       Rap w obrazach
      
Wideoklip „Jedna miłość” rapera Sopla (zarejestrował także wideo m.in. do utworów „Mój Blok”, „Elbląg”, „Zdisuj ten klip” oraz „Proste daszki”) doskonale obrazuje plenery Elbląga. Sceny kręcono m.in. na bulwarze Zygmunta Augusta, przy Katedrze św. Mikołaja, na ruinach niedokończonej hali sportowo-widowiskowej w parku Modrzewie, na stacji benzynowej przy ul. Królewieckiej (vis a vis byłego zakładu Plastyk) oraz na skrzyżowaniu ul. 1 Maja (obok byłego Rzemieślniczego Domu Towarowego). W teledysku wystąpił także skład Gramy i Mikrofony, który na swoim koncie ma m.in. wideoklip „Bezdens”, zrealizowany w Bowling Clubie. Skład wystąpił również w programach telewizyjnych w „Strefa P” w TV4 i „WuWuA” w TVP3 (wywiady kręcono m.in. w studio, w parku Planty oraz w muszli koncertowej w Bażantarni).
       W 2006 r. przy udziale elbląskich muzyków zrealizowano w Teatrze Dramatycznym i plenerach Elbląga teledysk do piosenki „Ulica szarlatanów” w wykonaniu Piotra Olejnika.
       Tomasz „Tomson” Lach jeden z wokalistów Afromental w latach 2007-2017 wystąpił w klipach m.in. „The Breakthru”, „Happy Day”, „Pray 4 Love”, „Rock & Rollin' Love”, „It's My Life” (wraz z VNM, który zarejestrował m.in. w Elblągu wideoklip pt. „Choćbym miał zostać sam” (feat. Wozzo z Afromental), „Ms Batory” (Eldo i Tomson), „Jak nie my to kto” (Mrozu, Tomson), „Mental House” oraz „Differences”. W 2012 r. ukazał się klip „Mam wiele” składu 834 (Osiem Trzy Cztery).
      
       Disco i wampiry
      
Łukasz Gesek (wcześniej występował w zespole Sobota, z którą nagrał wideo do piosenki „Wolny”) na swoim koncie ma już ponad 20 kompilacji oraz kilka wideoklipów. Od 2014 r. zarejestrował m.in. klipy do utworów „Nago, Nago” – sceny kręcono m.in. na Bulwarze Zygmunta Augusta, „Dziewczyna w bikini”, „Na koncercie w dyskotece” oraz „Daj mi swoje usta”.
       W 2015 r. zespół Asteria posiadający w składzie muzyków udzielających się wcześniej w kilku elbląskich grupach, zarejestrował przy udziale przyjaciół (scenariusz i reżyseria) wideo do utworu „Cios”. Momentami dość „drastyczne sceny” kręcono m.in. w mieszkaniu muzyków oraz w parku Bażantarnia.
       W styczniu 2017 r. opublikowano w Internecie wideoklip do piosenki „Początek końca słońca” otwierający debiutancki album grupy Pejscz pt. „Kołysanki do trumny”. Zespół posiada także unikatowe koszulki w halloweenowym stylu, które powinny zainteresować miłośników wampirów.

  Elbląg, Kadr z klipu grupy Pejscz "Początek końca słońca"
Kadr z klipu grupy Pejscz "Początek końca słońca" (fot. archiwum zespołu)


       Od marca w Internecie można obejrzeć wideoklip Przemysława Rudzia zrealizowany przez Yacha Paszkiewicza do instrumentalnego utworu „Man Of Our Times”, który przedstawia jak sam autor muzyki przyznaje: „bardziej przebojowe oblicze klasycznej elektroniki”.
      
       Rock na wyjeździe
      
W maju ukazał się teledysk „Białe Ćmy” Oskara Borka występującego obecnie pod szyldem Oskar Mir (były wokalista Spotless Mind i Uncle Jeyphon), zrealizowany przez Elbląską Grupę Filmową. Sceny kręcone były m.in. na elbląskim dworu PKP oraz w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu. Warszawski zespół Chemia zawierający w składzie elblążanina Wojciecha Balczuna, który grał w latach 80. i 90. XX wieku w elbląskich grupach (m.in. z „Misterem” z Traumy), obecnie jako gitarzysta Chemii, zarejestrował kilka wideoklipów np. „Nie ma świętych miejsc”, „Generation Zero”, „I Love You So Much”, „Gotta Love Me”. W lipcu koncertowali w Elblągu na placu katedralnym w ramach „Lata w formie”.
       Plenery Elbląga zobaczycie jeszcze w wideoklipie „Każdy zbiera życia łan” w wykonaniu Etna Kontrabande feat. Ras Luta & I Grades w którym wystąpił m.in. były basista Peaceful Cooperation, a obecnie muzyk Etna Kontrabande.
       Oczywiście w mieście funkcjonują jeszcze inne grupy mające na swoim koncie wideoklipy i różne spoty reklamowe (np. Five Of Green – „Look Around”) zarejestrowane głównie własnym sumptem i opublikowane w serwisach internetowych, ale o nich przeczytacie w kolejnych odcinkach Elbląskich Archiwaliów Muzycznych.
      

Redakcja, muzycznyelblag.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama