UWAGA!

O stały teatr w Elblągu

Sobota, 26 maja 1951 r. Głos Wybrzeża nr 143

Dwuletnia praca olsztyńskiego teatru im. Jaracza, prowadzona jest w trudnych warunkach w Elblągu. Pomieszczenie znajdujące się na peryferiach miasta nie sprzyja rozwinięciu normalnej pracy przez teatr. Zagrzybienie budynku i prowizoryczność instalacji wewnętrznej są przyczyną częstych przerw w spektaklach.
     Sprawy tej nie rozwiązała również przebudowa sceny przy ul. Kościelnej. Duża ilość sztuk wymagających większej obsady aktorskiej i bogatszej dekoracji nie może być z powodu ciasnoty udostępniona widzowi elbląskiemu. Z konieczności trzeba się uciekać do wystawiania odpowiednich do możliwości technicznych sztuk a nie rzadko do powtarzania spektakli.
     Starania dyrekcji teatru o uzyskanie kredytów na budowę odpowiedniejszej siedziby teatru lub o gruntowną przebudowę użytkowanego obiektu zostały uwzględnione przez Ministerstwo Kultury i Sztuki które przyznało dla Elbląga 240 tys. złotych na najkonieczniejsze adaptacje obecnej sali teatralnej. Kosztorys uwzględniający usunięcie zagrzybienia, pogłębienie sceny, przebudowę instalacji itp. opiewa jednak na sumę ok. 600 tys. złotych.
     W związku z tym komisja oświaty i kultury MRN po rozpatrzeniu tej sprawy wystosowała apel do działających na terenie Elbląga przedsiębiorstw budowlanych i hufców SP o podjęcie prac społecznych, które zrównoważyłyby wartość brakującej kwoty na niezbędną przebudowę siedziby teatru.
     Sądzić należy, że apel Prezydium MRN znajdzie właściwe zrozumienie a jego realizacja przyczyni się do zaspokojenia potrzeb kulturalnych mieszkańców Elbląga.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • I po co nam to było, teraz same kłopoty!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Drzazga(2001-05-28)
 • To świetna była inicjatywa. Trzeba było dbać o nasz teat, a nie tylko teraz utyskiwać.łatwo terac być bohaterem !!!! Dalej trzymajcie 2 palce w górę !!!!!!!!!!! Idioci !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Teraz trzymajcie w ...............................................
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rozumny(2001-05-28)
Reklama