
W dzisiejszym odcinku „Historii elbląskich ulic” odwiedzamy osiedle Metalowców. O ciekawostkach związanych z poszczególnymi ulicami opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Metalowców: Do 1945 r. nosiła nazwę Dietrich-Eckart-Strasse, niezbyt miłą dla Polaków, bowiem jej patron - niemiecki poeta - propagował wyższość rasy niemieckiej nad innymi narodami. Obecną nazwę tak jak i inne poniżej wymienione uliczki otrzymała po 1945 r.; Smolna: Równoległa do ul. Metalowców, można z niej wjechać na ulicę Królewiecką. Do 1945 r. była to ulica Norymberska (Nürnbergerstrasse); Formierzy: W latach 1937-1945 nazywana jako „ulica prowadząca na Koźlą Górę” (Brückebergstrasse); Kaszubska: Przed wojną nosiła taką samą nazwę jak ul. Metalowców; Leśna: Swoje miano otrzymała dopiero po 1945 r.; Łukasińskiego: W latach 1937-1945 nazywana jako Koburska (Coburgerstrasse); Odlewników: W latach 1937-1945 nazywana jako Brunszwicka (Brunschweiger Strasse);

Poznańska: W latach 1937-1945 nazywana jako Monachijska (Münchenerstrasse); Turbinowców: Ulica nazwana po raz pierwszy przed 1975 r.; Waryńskiego: W latach 1937-1945 nazywana jako Poczdamska (Potsdamerstrasse). Idąc uliczką Waryńskiego możemy przejść po zapleczu Szpitala Wojewódzkiego i dość do pętli tramwajowej przy ul. Marymonckiej. Natomiast schodząc w dół ul. Waryńskiego wchodzimy do parku Bażantarnia, przechodzimy przez drewniany mostek nad potokiem. Idąc w lewo dochodzimy do prywatnej posiadłości, w prawo zaś przed mostkiem dojdziemy do pętli tramwajowej przy ul. Marymonckiej.