UWAGA!

Polskie uzdrowiska nadmorskie

Poniedziałek, 18 czerwca 1951 r. Głos Wybrzeża nr 166

W pięknej Krynicy morskiej nad Zalewem Wiślanym odpoczywają górnicy, hutnicy i włókniarze.
     Położona na Mierzei Wiślanej Krynica Morska jest jedną z najpiękniejszych miejscowości wypoczynkowych nad brzegami Bałtyku. Otoczona lasami i wodą, posiadając duże nasłonecznienie, stwarza ona idealne warunki dla letniego odpoczynku po całorocznej pracy.
     W chwili obecnej przybywają do tej miejscowości na wypoczynek setki robotników i pracowników, głównie z górniczego Śląska. Znajdują się oni doskonałe warunki mieszkaniowe w domach wypoczynkowych FWP: "Bałtyk", "Mewa", "Rybitwa" i "Hel".
     Od kilku tygodni na zalesionych pagórkach Krynicy Morskiej panuje ożywiony gwar i ruch. Bezchmurne niebo i słońce już w godzinach rannych wybawiają wczasowiczów nad morze, na piękną plażę. Opalone oblicza górników, hutników i włókniarzy świadczą, że słońce dobrze im służy.
     Wczasowicze, którzy z jakichś powodów nie mają ochoty na plażowanie, spędzają przyjemnie czas na grze w siatkówkę na równie nasłonecznionym jak plaża, boisku sportowym. Inni udają, się na bliższe lub dalsze wycieczki. Ostatnio ok. 90 osób zwiedziło Malbork, a kilkaset osób - porty Gdańska i Gdyni.
     Wieczory spędzają wczasowicze w świetlicy, na czytaniu różnych czasopism, towarzyskich rozmowach, względnie na spacerach.
     Ob. Józef Miećkowiak, górnik z Wałbrzycha, przyjechał na wczasy po raz pierwszy. Przed wojną pracował w kopalniach Francji. Oczywiście o wczasach nie mógł nawet marzyć. Po powrocie do Polski jakoś nie mógł wybrać się do domu wypoczynkowego.
     - Żałuję tego bardzo - mówi - teraz przekonałem się, że dwutygodniowy pobyt w domu wypoczynkowym naprawdę przywraca siły. Odtąd będę co roku jeździł na wczasy.
     Podczas wieczorów w świetlicy ob. Miećkowiak wiele opowiada towarzyszom wczasów o robotnikach francuskich wyzyskiwanych przez kapitalistów, o ich walce z faszyzmem. We Francji ob. Miećkowiak stracił na ciężkiej pracy najlepsze swe lata. Teraz z zapałem pracuje w Polsce Ludowej.
     - Praca u nas jest o wiele lżejsza niż na obczyźnie - podkreśla. - Ot, np. w naszej kopalni stosujemy najnowsze zdobycze techniki. Po odpoczynku z przyjemnością powrócę do kopalni.
     Szybko płyną dni na wczasach w Krynicy. Odpoczynek górników, hutników i włókniarzy byłby jeszcze przyjemniejszy, gdyby do Krynicy przybyły od czasu do czasu zespoły artystyczne, gdyby zainteresował się tym ośrodkiem wczasowym "Film Polski" i "Artos". O to bardzo proszą wczasowicze.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama