UWAGA!

W Elblągu wytwórnia prefabrykatów z trzciny

Sobota, 7 lipca 1951 r. Głos Elbląga nr 185

W naszej gospodarce państwowej trzcina nie była dotychczas należycie wykorzystana. Pierwsze próby eksploatacji wielkich zasobów trzciny rosnącej na Żuławach i wybrzeżu Zalewu Wiślanego nie miały charakteru zorganizowanego, a cięta trzcina nie zawsze znajdowała zastosowanie do produkcji prefabrykatów dla budownictwa. Niewątpliwie wpływał na to brak doświadczenia jak również zła organizacja pracy. Z tego powodu np. zdarzało się, że stosy ściętej trzciny leżały bezużytecznie w portach rybackich ulegając niszczeniu.
      Na przydatność trzciny do potrzeb budowlanych zwróciło uwagę Sopockie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane. Po krótkich przygotowaniach przystąpiło ono do budowy na terenie Elbląga zakładu prefabrykacji trzciny, w którym będą wyrabiane płyty budowlane o zaletach izolacyjnych. Zakład będzie również nastawiony na użytkowanie trzciny do krycia dachów i szalowania ścian.
      Montaż maszyn fabryki " Trzcinolitu" w Elblągu zostanie zakończony przed 22 bm. Jego zdolność produkcyjna będzie w stanie zastąpić w ciągu miesiąca 450 m. sześć. desek o przeciętnej grubości 25 mm.
      W skali rocznej prefabrykaty z trzciny, wytwarzane w budującym się w Elblągu zakładzie pozwolą na zaoszczędzenie w przemyśle budowlanym około 9.000 m. sześć. Drzewa w stanie surowym.
      W oparciu o doświadczenia radzieckie maszyny zostaną początkowo zmontowane pod namiotami, a po uruchomieniu produkcji zostaną obudowane.
      Załoga przedsiębiorstwa podjęła zobowiązanie uruchomienia zakładu w dniu 1 sierpnia. Do wykonania tych zamierzeń zakład zmobilizował wszystkie środki. Rozpoczęto już również gromadzenie trzciny.
     
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama