UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zamech likwiduje przerosty zatrudnienia

W połowie marca br. odbyła się w elbląskim „Zamechu” narada przedstawicieli kierownictwa wydziałów oraz członków prezydium rady robotniczej i rady zakładowej wraz z aktywem politycznym i społecznym. Na naradzie tej omówiono i przedyskutowano sposoby przeprowadzania akcji likwidowania zbędnych etatów, informował Głos Elbląga z 26 marca 1958 r.

Na naradzie zobowiązano kierowników poszczególnych wydziałów i biur, aby wspólnie z członkami rady robotniczej, organizacją partyjną i związkową przeprowadzili szczegółową analizę obecnego stanu zatrudnienia swoich wydziałów pod kątem zmniejszenia nadmiaru pracowników. W wyniku takiej analizy wydziały mają przedłożyć głównej komisji zakładowej wnioski dotyczące zwiększenia i uruchomienia dodatkowej produkcji bez zwiększania funduszu płac. Szczególnie chodzi o rozpoczęcie produkcji materiałów budowlanych.
     Postanowiono ponadto, niezależnie od likwidacji przerostów zatrudnienia, zwolnić niezwłocznie z pracy tych wszystkich, którzy dopuszczając się stałego łamania dyscypliny pracy, dezorganizując pracę przez pijaństwo i chuligańskie wybryki, dowiedli swego lekceważącego stosunku do pracy.
     Polecenie dyrekcji, zaaprobowane przez radę robotniczą – komisje wydziałowe miały wykonać w dwóch terminach – do 14 i do 21 marca.
     Efektem narady było zwolnienie z pracy z dniem 31 marca na podstawie wniosków z wydziałów 64 pracowników. Pozostałych około 40 kandydatów do zwolnienia postanowiono na razie zatrzymać w zakładzie.
     Następne wnioski, które rozpatrzy komisja główna, dotyczyć będą pracowników, którym udowodni się złe wykonywanie ich podstawowych obowiązków, ludzi nie posiadających odpowiednich kwalifikacji zawodowych lub wymaganego wykształcenia, oraz takich, którzy posiadają własne gospodarstwa rolne, bądź też nie mają ustalonego zawodu, a rodzice ich są właścicielami większych gospodarstw rolnych.
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama