UWAGA!

"Zamech" odtwarza "stare dzieje"

Jak już informowaliśmy staraniem Zakładkowego Klubu Techniki i racjonalizacji oraz dyrekcji "Zamechu" organizowane jest muzeum fabryczne, obrazujące rozwój zakładu na przestrzeni od roku 1945 do chwili obecnej - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 29 lipca 1961 roku.

Utworzone muzeum ma na celu uratowanie przed zapomnieniem osiągnięć i ważniejszych wydarzeń tego okresu. Na ostatnim posiedzeniu komisji ustalono, że ekspozycja obejmie na razie tylko rok 1948, w którym to roku nadany został Zakładom Mechanicznym ich obecny kierunek. Rok ten przyjęto jako "rok zerowy", od którego będzie się rozbudowywać zbiory muzealne, zarówno z lat późniejszych jak i wcześniejszych.
       Rozwój muzeum w dużej mierze zależy od pomocy długoletnich pracowników, którzy maja wiele pamiątek z tego okresu. Dlatego też komitet organizacyjny postanowił zorganizował w klubie fabrycznym wspólną herbatkę dla pionierów zakładu, zarówno pracujących jak i już nie pracujących w "Zamechu" , aby zaprosić ich do współpracy w gromadzeniu eksponatów. W chwili obecnej wykonywane są specjalne gabloty i plansze, które pomieszczą zebrane już eksponaty.
      
(m.d)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • No a ile "eksponatów" wynieśli z tego Zamechu, ile domów się pobudowało dzięki temu a niektórzy są tam do dziś.
 • przepracowałem w zamechu 36 lat na różnych stanowiskach. bzdurna wypowiedz-za eksponaty można było wybudować dom -Pierwsze domki wybudowali sobie zamechowcy własnymi siłami. Sami rozbierali stare domy po godzinach pracy, sami byli sobie murarzami. tynkarzami. budowa trwała nie raz kilka lat, materiały były reglamentowane. Jako wapno wykorzystywali wapno po karbidowe. od właścicieli tych domków można się dowiedzieć całej tej historii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  emeryt zamechu(2011-07-30)
 • Dlaczego rok zerowy to 1948?. Powinien przecież byc 1945.Dziś już wszyscy wiemy dlaczego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Marienburgerdamm(2011-07-31)
Reklama