UWAGA!

Zniknie reszta gruzów

Jak nas poinformowano w Miejskiej Komisji Planowania Gospodarczego w Elblągu, Prezydium MRN ma już w swojej dyspozycji 2 miliony złotych, na dokończenie odgruzowywania miasta - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 21 marca 1962 roku.

W pierwszym rzędzie wywiezione zostaną resztki rumowisk z terenu Starówki i wykonane prace przy uporządkowaniu nabrzeża. Prace te mogłyby osiągnąć większy zakres, gdyby nie brak dokumentacji technicznej na ostateczne usytuowanie przyszłego mostu, na rzece Elblążance u wylotu ul. Linki. Zniknie też reszta gruzów w dzielnicy za kanałem, a na śródmieściu przy ul. 1 Maja zostanie odgruzowany budynek przylegający do gmachu sądu.
       Podobno z kredytów tych dałoby się wykroić pewne kwoty na przebudowę placu Jedności Narodu położonego w centralnym punkcie miasta, jest to możliwe gdyby do prac włączono plan czynów społecznych i przyspieszono decyzję, co do ostatecznej koncepcji architektury planu. W takim wypadku już w tym roku można by pokryć plac trwałą nawierzchnia,
      
(jr)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Z pozoru mała notatka zawiera bardzo dużo informacji: 50 lat temu planowano zrealizować hitlerowski projekt przebicia wylotu z miasta koło Bramy Targowej przez teren kościoła Najświętszej Marii Panny, nowym mostem (cyt. : brak dokumentacji technicznej na ostateczne usytuowanie przyszłego mostu) w kierunku Gdańska. Realizację rozpoczęto od wytyczenia Alei Świerczewskiego (Armii Krajowej). Ponieważ kościół Najświętszej Marii Panny (Galeria-El) miał być wyburzony, bez problemu oddano go plastykom (Gerard Kwiatkowski był radnym). Przylegające do budynku sądu ruiny, to stary elbląski sąd. Rzeczywiście kilka lat później wybudowano w jego miejsce „ dom usług” . Natomiast placu Jedności (placu czerwonego) nie udało się zmodernizować. W 1975 roku plac przedzielono Aleją Kaliningradzką i powstał nowy plac z Pomnikiem Odrodzenia.
  • Fascynujące są te dziennikarskie uwagi: rzeka to Elblążka, ale ruiny na Wyspie Spichrzów są już "za kanałem" (!!). W tym rumowiskach stały jeszcze dolne części fasad, resztki zabytkowych portali a w w gruzach leżały niektóre detale architektonicznego wystroju kamienic. Ten obraz Starego Miasta to - jak napisał w swojej książce "Ten Twój Elbląg" Bolesław Smagała - wielka zasługa Gdańskiego Przedsiębiorstwa Rozbiórkowego_Porządkowego (czy jakoś tam), które rozebrało dziesiątki domów w Elblągu, a cegła trafiała nie tylko do Warszawy i Gdańska ale jak się okazuje - do wielu miast w Polsce, nawet na Śląsk! Gdyby nie uporczywa walka inż. Sierzputowskiego z tymi kanibalami, to nie ma pewności, czy dzisiaj byłaby Galeria El i resztki kamienic przy Św. Ducha - Wigilijnej.
Reklama