UWAGA!

Ilu uchodźców jest w gminach?

 Elbląg, Ilu uchodźców jest w gminach?
fot. pixabay

Tego nie da się do końca oszacować - mówią wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu elbląskiego. Obecnie w statystykach Starostwa Powiatowego jest ich 62. - Są to osoby zakwaterowane w obiektach gminnych. Nie prowadzimy statystyk osób, które zostały przyjęte przez rodziny. Nie muszą nam one tego zgłaszać - informuje Stanisław Sołowiej ze Starostwa Powiatowego w Elblągu.

W Elblągu PESEL ma 658 ukraińskich uchodźców.

- To stan na 28 marca. Ilu faktycznie uchodźców przebywa w Elblągu? To trudno oszacować - mówi Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga.

Ilu uchodźców z Ukrainy przebywa obecnie w gminach powiatu elbląskiego? Dokładnej liczby nikt z burmistrzów i wójtów nie potrafi podać. W statystykach są jedynie bowiem ci, którzy przebywają w obiektach gminnych. - Zakwaterowanych w obiektach gminnych jest obecnie 62 uchodźców. Nie mamy raportów o tych, którzy goszczą u rodzin, nie muszą nam tego zgłaszać. Docelowo jesteśmy w stanie przyjąć 407 uchodźców. Będą dla nich miejsca m. in. w schronisku oraz w hali sportowej w Pasłęku - mówi Stanisław Sołowiej ze Starostwa Powiatowego w Elblągu.

Około 140 uchodźców z Ukrainy jest w gminie Pasłęk. Większość z nich gości u mieszkańców w kwaterach prywatnych.

- Tule osób przyszło na spotkanie informacyjne, które zorganizowała gmina. 140 - to jednak szacunkowa liczba. Obecnie w świetlicach wiejskich mamy 25 osób. Docelowo może być to 60 osób. W świetlicach zamontowane zostały prysznice, otrzymaliśmy również łóżka z Agencji Rezerw Materiałowych. W naszej gminie była już wcześniej dość liczna społeczność ukraińska, wiele osób dobrze porozumiewa się w tym języku. Jest to duże ułatwienie dla uchodźców - mówi Marek Sarnowski, zastępca burmistrza Pasłęka.

W gminie Tolkmicko obywateli Ukrainy znalazło zakwaterowanie w dwóch plebaniach: w Tolkmicku i w Pogrodziu.

- Łącznie przebywa tam 35 osób. W kwaterach prywatnych zakwaterowanie znalazło 79 uchodźców z Ukrainy - mówi Katarzyna Paczkowska, sekretarz gminy Tolkmicko.

W Tolkmicku uruchomiony został punkt zbiórki darów dla Ukrainy. Czynny jest od poniedziałku do czwartku w godz. od 7 do 17, w piątki w godz. od 7 do 11.

.Na ternie gminy Markusy przebywa obecnie 27 uchodźców. W gminie Gronowo Elbląskie jest ich 28.

- W naszej gminie aktualnie mamy 6 osób, które mieszkają u rodzin. W należących do gminy mieszkaniach chronionych w Jasionnie jest 22 uchodźców. Punkty pomocowe dla nich działają w świetlicach i szkołach, tam można przynosić dary. Główny magazyn z darami jest w Stodolarni w Oleśnie – mówi Marcin Ślęzak, wójt gminy Gronowo Elbląskie.

- . Na terenie Gminy Milejewo przebywają obecnie 22 osoby z Ukrainy, w tym 11 dzieci. Wszyscy Uchodźcy są zakwaterowani u polskich rodzin. Ciągle do dyspozycji pozostaje w pełni wyposażony obiekt w Centrum Aktywności Lokalnej w Pomorskiej Wsi. Obiekt jest przygotowany dla 24 osieroconych dzieci w wieku szkolnym. Obecnie przygotowujemy kolejne miejsca na przyjęcie Uchodźców. Tym razem planujemy zorganizowanie kilkunastu miejsc w remizie OSP w Milejewie. Zbiórkę pomocy materialnej prowadzimy codziennie w godzinach 17 - 20 w remizie OSP Milejewo i świetlicy w Centrum Aktywności Lokalnej w Pomorskiej Wsi. Zbiórka jest prowadzona przez strażaków OSP Milejewo i OSP Pomorska Wieś. W dni robocze, w godzinach pracy urzędu również są przyjmowane dary dla Uchodźców. Mamy jeszcze miejsca u 4 polskich rodzin, które zadeklarowały chęć przyjęcia do siebie Uchodźców z Ukrainy - poinformował nas Krzysztof Szumała, wójt gminy Milejewo.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Elbląg Ukrainie

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama