UWAGA!

Będzie jeszcze czas na rozliczenie historii

Będzie jeszcze czas na rozliczenie historii

2023-02-24 19:15

- Elbląg nie powinien współpracować z Tarnopolem – nad pismem o takim wydźwięku pochylali się wczoraj (23 lutego) radni z komisji skarg, wniosków i petycji. To kolejny tego rodzaju postulat, który wpłynął do tego gremium. Co było przyczyną tym razem?

Nad ranem zapłonął Płomień Solidarności z Ukrainą

Nad ranem zapłonął Płomień Solidarności z Ukrainą

2023-02-24 09:42

Rok temu Rosja napadła na Ukrainę. Dziś (24 lutego) – w rocznicę inwazji – Ukraińcy i elblążanie spotkali przed świtem, nad rzeką Elbląg, aby dać wyraz solidarności z Ukraińcami. Zapalony został symboliczny płomień. Wybrzmiewały rozmowy, hymny: ukraiński oraz polski, wzajemnie wyrazy wdzięczności i okrzyk: Slava Ukraini! Mimo padającego deszczu i bardzo wczesnej godziny w spotkaniu wzięło udział około pięćdziesięciu osób. Najmłodsza uczestniczka – Ukrainka – miała siedem lat. Była to Ukrainka, która wraz z mamą przyjechała do Elbląga po wybuchu wojny.

Ukraińskie barwy na Pomniku Wdzięczności

Ukraińskie barwy na Pomniku Wdzięczności

2023-02-24 09:40

Dziś (24 lutego) w rocznicę agresji Rosji na Ukrainę, krótko po godz. 8 Pomnik Wdzięczności na Cmentarzu Żołnierzy Armii Radzieckiej przybrał ukraińskie barwy. Stało się to za sprawą inicjatywy jednego z mieszkańców. Zobacz zdjęcia.

Ciepłe kurtki dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

Ciepłe kurtki dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

2023-01-20 13:30

W styczniu tego roku Elbląski Klub Rotary przekazał Ukrainie 71 sztuk ciepłych kurtek, które mają trafić do dzieci i młodzieży mieszkających w sierocińcach. Rzeczy zostały zakupione z środków przekazanych od partnerskiego RC Leer w Niemczech. Wartość przesyłki to ponad 10 tys. zł.

„Niech będzie ciepło i jasno” na Ukrainie

„Niech będzie ciepło i jasno” na Ukrainie

2023-01-11 15:10

Stowarzyszenie Rodzina Wojskowa Elbląg organizuje akcję "Niech będzie ciepło i jasno". Polega ona na zbiórce czystych puszek po produktach spożywczych, a także świec, wosku i parafiny, z których zostaną przygotowane i przekazane świece okopowe dla walczących na Ukrainie.

Tarnopol: Chcieliśmy bardzo podziękować Elblągowi

Tarnopol: Chcieliśmy bardzo podziękować Elblągowi

2022-11-17 09:11

- Elbląg był pierwszym miastem, z jakiego otrzymaliśmy pomoc humanitarną. Nadal ona trwa. Pomagają nam też inne miasta partnerskie. To pozwala nam realizować najważniejsze potrzeby, które wynikają też z dużej liczby uchodźców w Tarnopolu. Z oficjalnych danych wynika, że są ich 33 tysiące, ale służby komunalne szacują, że może być ich nawet 60 tysięcy - mówi Władimir Kaszycki, przedstawiciel władz samorządowych Tarnopola, ukraińskiego miasta partnerskiego Elbląga.

Elbląg połączył Ronneby z Tarnopolem

Elbląg połączył Ronneby z Tarnopolem

2022-11-16 16:30

Szwedzkie Ronneby i ukraiński Tarnopol podpisali dzisiaj (16 listopada) w Elblągu umowę o współpracy. Doszło do niej podczas konferencji, zorganizowanej w Elbląskim Parku Technologicznym, a poświęconej polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej w obliczu wojny w Ukrainie. Zobacz zdjęcia z konferencji.

Niebiesko-żółty pomnik

Niebiesko-żółty pomnik

2022-11-11 18:26

Nietypową oprawę zyskał dziś pomnik na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej przy ul. Agrykola. Ktoś owinął go niebiesko - żółtymi barwami Ukrainy.

Apel o dary dla mieszkańców Ukrainy przed zimą

Apel o dary dla mieszkańców Ukrainy przed zimą

2022-11-01 12:10

Elbląsko-olsztyńska grupa wolontariuszy apeluje o pomoc przed nadchodzącą zimą dla mieszkańców Ukrainy. Otworzyli elbląski punkt zbiórki darów w kawiarni Wyspa Skarbów na starówce. Jakie rzeczy są najbardziej potrzebne?

Ruszają z pomocą dla Charkowa

Ruszają z pomocą dla Charkowa

2022-10-24 09:15

Elbląsko-olsztyńska grupa wolontariuszy systematycznie organizuje transporty z pomocą humanitarną na Ukrainę. 10 listopada wyruszą z darami już po raz trzynasty. Każdy może im w tej akcji pomóc – potrzebna jest żywność, artykuły chemiczno-kosmetyczne i leki. Zobacz zdjęcia z poprzednich konwojów.

100 tysięcy dla Tarnopola

100 tysięcy dla Tarnopola

2022-09-22 11:27

Rada Miejska w Elblągu podjęła dzisiaj (22 września) decyzję o przekazaniu pomocy partnerskiemu miastu Tarnopol na Ukrainie. Za 100 tysięcy złotych zostaną kupione artykuły żywnościowe dla tarnopolan.

Ponad 300 uczniów z Ukrainy uczy się w Elblągu

Ponad 300 uczniów z Ukrainy uczy się w Elblągu

2022-09-19 15:27

Obecnie do elbląskich szkół uczęszcza około 340 uczniów z Ukrainy. - Mieliśmy bardzo dużą rotację, wiele osób przyjechało do nas na pewien czas i wróciło już do swojego kraju. Te, które w tej chwili chodzą do naszych szkół, raczej z nami zostaną. Bardzo szybko uczą się języka polskiego – mówi Małgorzata Sowicka, dyrektor departamentu edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Слава Укpаїні! /Chwała Ukrainie!

Слава Укpаїні! /Chwała Ukrainie!

2022-08-24 07:00

Слава Україні! 24 серпня – День Незалежності України. З цієї нагоди бажаємо всім Українцям і Українкам, щоб кошмар війни якнайшвидше закінчився, а мир приніс Вам і Вашій країні швидкий розвиток. / 24 sierpnia przypada Dzień Niepodległości Ukrainy. Z tej okazji wszystkim Ukrainkom i Ukraińcom życzymy, by wojenny koszmar jak najszybciej się skończył, a pokój przyniósł Wam i Waszemu krajowi szybki rozwój.

Płomień braterstwa na dziedzińcu muzeum

Płomień braterstwa na dziedzińcu muzeum

2022-08-13 16:47

W niedzielę, 14 sierpnia o godzinie 18 w całym kraju Polacy i Ukraińcy spotkają się na placach, deptakach i skwerach, by pokazać, że jesteśmy dla siebie ważni, jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, szanujemy się nawzajem i razem wspieramy walkę Ukrainy w obronie jej niepodległości. W Elblągu akcja odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego - informują harcerz, którzy są organizatorami akcji. Zobacz film.

Стережіться сирен!

Стережіться сирен!

2022-07-29 15:10

W związku z pobytem w naszym mieście uchodźców z Ukrainy, dla których niespodziewany dźwięk syren zaplanowany na 1 sierpnia, może spowodować powrót traumatycznych przeżyć, przygotowaliśmy informację w języku ukraińskim:

Świadczenia pieniężne dla obywateli Ukrainy

Świadczenia pieniężne dla obywateli Ukrainy

2022-07-12 16:56

1 lipca wszedł w życie przepis art. 8 ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1383), umożliwiający składanie wniosków o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.

Światowid dla Ukrainy

Światowid dla Ukrainy

2022-07-05 09:49

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu angażuje się w pomoc ukraińskim uchodźcom. Oprócz zbiórek i działań wolontariuszy, przygotowaliśmy specjalną ofertę kulturalno-edukacyjną i zajęcia animacyjne, a także organizujemy przyjazne miejsca spotkań. Szczególnym adresatem tych propozycji są najmłodsi goście z Ukrainy i ich rodzice.

Ostatnie dni bezpłatnej komunikacji dla uchodźców

Ostatnie dni bezpłatnej komunikacji dla uchodźców

2022-06-29 13:32

Od 1 lipca obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do naszego kraju po 24 lutego, tracą prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Elblągu.

„Paka od dzieciaka” w Elblągu dla Ukrainy

„Paka od dzieciaka” w Elblągu dla Ukrainy

2022-06-24 12:23

Pod taką nazwą grupa wolontariuszy działająca przy parafii greckokatolickiej pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Elblągu ogłasza akcję zbiórki produktów żywnościowych oraz rysunków narysowanych przez dzieci, które mają trafić na wschód Ukrainy. Zobacz zdjęcia.

Koncert za serce dla uchodźców

Koncert za serce dla uchodźców

2022-06-14 23:33

We wtorkowe popołudnie muszla koncertowa w Bażantarni rozbrzmiewała dźwiękami ludowych melodii z Ukrainy. Koncert był dedykowany uchodźcom i wszystkim mieszkańcom, którzy niosą im pomoc. Zobacz zdjęcia.

Sondaż portElu

Proszę czekaćCzekaj

FotoreportEl

Zorza nad Elblągiem

Zostań fotoreportElem

Zorza nad Elblągiem (fot. K9mo)
Reklama