UWAGA!

Ponad 300 uczniów z Ukrainy uczy się w Elblągu

 Elbląg, Ponad 300 uczniów z Ukrainy uczy się w Elblągu
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Obecnie do elbląskich szkół uczęszcza około 340 uczniów z Ukrainy. - Mieliśmy bardzo dużą rotację, wiele osób przyjechało do nas na pewien czas i wróciło już do swojego kraju. Te, które w tej chwili chodzą do naszych szkół, raczej z nami zostaną. Bardzo szybko uczą się języka polskiego – mówi Małgorzata Sowicka, dyrektor departamentu edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu.

O kwestię nauki w elbląskich szkołach dzieci i młodzieży z Ukrainy zapytał na poniedziałkowym posiedzeniu komisji oświaty, kultury i sportu Rady Miejskiej radny Marek Pruszak.

- Na czas przygotowania informacji mogę przekazać, że w elbląskich szkołach uczą się 342 osoby z Ukrainy. W większości w szkołach podstawowych. Do końca poprzedniego roku szkolnego uczyły się w oddziałach przygotowawczych, do nowego roku szkolnego takich oddziałów już nie ma. Dzieci i młodzież z Ukrainy chodzą do szkół zgodnie z rejonizacją. Chyba że ich rodzicom zależało na tym, by pozostały w danej szkole, w której był oddział przygotowawczy – mówiła podczas posiedzenia komisji oświaty, kultury i sportu Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego.

Uczniowie z Ukrainy nadal mają zwiększoną liczbę lekcji języka polskiego – sześć dodatkowych tygodniowo. Takie zajęcia odbywają się prawie we wszystkich szkołach podstawowych, w szkołach ponadpodstawowych, ze względu na mniejszą liczbę starszych uczniów z Ukrainy – zajęcia odbywają się w grupach międzyszkolnych.

- Bardzo ładnie się u nas zaaklimatyzowali, szybko uczą się języka - Mieliśmy wcześniej bardzo dużą rotację. Wiele osób przyjechało do nas na pewien czas i wróciło do swojego kraju. Te, które w tej chwili chodzą do naszych szkół, raczej z nami zostaną – przyznała Małgorzata Sowicka.

RG

Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Elbląg Ukrainie

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama