UWAGA!

„Ważna jest gotowość i solidarność“

 Elbląg, Michał Prytuła z elbląskiego koła  Związku Ukraińców w Polsce
Michał Prytuła z elbląskiego koła Związku Ukraińców w Polsce (fot. Anna Dembińska)

- Chcielibyśmy Państwa prosić, aby zbiórki były skoordynowane, żeby dowiadywać się kto jaką pomoc świadczy - mówiła posłanka Monika Falej (Nowa Lewica) na dzisiejszej konferencji prasowej. Posłanka Nowej Lewicy spotkała się z dziennikarzami w siedzibie elbląskiego koła Związku Ukraińców w Polsce.

Od pierwszych godzin wojny rosyjsko - ukraińskiej Polacy zaangażowali się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Pomoc okazywana jest w rozmaity sposób: od zbiórek rzeczowych i finansowych poprzez usługi oraz udostępnianie mieszkań. Dochodzi jednak do sytuacji wykorzystywania trudnej sytuacji uchodźców. - Dochodzą do nas sygnały o wykorzystywaniu uchodźców do pracy przymusowej, oferowaniu miejsc noclegowych za darmową pracę lub pracę za bardzo małe stawki. Taki sytuacje będziemy piętnować i pokazywać publicznie - mówiła posłanka Lewicy Monika Falej na dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie elbląskiego koła Związku Ukraińców w Polsce

Jak można pomóc obecnie? - Na miejscu na pewno potrzebne będą mieszkania. I tu apel do państwa, jeżeli chcecie takie mieszkanie użyczyć, to proszę mieć świadomość, że będzie to pomoc długofalowa - zwracał uwagę Monika Falej.

- Apelujemy o datki na sprawdzone zbiórki finansowe. Dochodzą do nas sygnały, że są zbiórki, które wykorzystują trudną sytuację Ukraińców. Zwracajmy też uwagę na to, co aktualnie jest potrzebne. Od znajomych z zachodniej Ukrainy wiem, że potrzebne są materiał medyczne. Ważne jest, aby mieć bezpośredni kontakt z osobami, którym pomagamy, aby ta pomoc była jak najbardziej celów - dodał Michał Prytuła ze Związku Ukraińców w Polsce. - Chciałbym podziękować wszystkim ludziom za okazywaną pomoc.

Co można zrobić oprócz datków na zbiórki rzeczowe lub finansowe oraz udostępnienia mieszkań? Pojawiają się oferty innej pomocy na rzecz uchodźców. - W obecnej tragicznej sytuacji każda pomoc jest potrzebna. Warto kontaktować się z organizacjami pozarządowymi, które prowadzą różne działania, kontaktować się z Urzędem Miasta, czerpać informacje z mediów społecznościowych - wymieniał Michał Prytuła. - Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z jednego: ta pomoc będzie długofalowa. Nie skończy się za tydzień, dwa, czy za miesiąc... Tej pomocy trzeba będzie udzielać w sposób systemowy i musimy być do tego przygotowani.

- Jeżeli chodzi o takie osoby, które mają jedno, dwa wolne popołudnia i chciałyby pomóc, to warto zgłosić się do Regionalnego Centrum Wolontariatu na ul. Związku Jaszczurczego. Tam ktoś znajdzie zajęcie dla wolontariuszek i wolontariuszy w różnych obszarach. Może to być posegregowanie odzieży, która została złożona w darach, przygotowanie darów do wywiezienia itp. - dodała posłanka. - ta pomoc na kilka godzin też jest potrzebna. Zgłaszają się kierowcy autobusów, którzy mogą podmieniać innych kierowców jeżdżących po uchodźców. Zgłaszają się farmaceutki, które fachowo sortują opisują leki i medykamenty.

Pojawiła się też konieczność pomocy ad hoc. - Np. przewiezienia dzieci za darmo busem do Malborka, gdzie pojawiła się możliwość zwiedzenia zamku - mówiła Monika Falej - Niezwykle ważna jest opieka dla maluchów: potrzebni są lekarze i pielęgniarki. Życie pokazuje sytuacje i różne potrzeby, które mogą się pojawić nawet czasami „z dnia na dzień“. Ważna jest gotowość i solidarność, które już elblążanie wykazali.

SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Elbląg Ukrainie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Naprawdę nie potrzeba wojny, żeby piętnować patologię na rynkach pracy Pani poseł. Pytanie brzmi jaki będzie status osób osiedlonych tutaj ? Wiecznych uchodźców ? Powinni otrzymać prawo do legalnej pracy bo mają swoją godność. A pomocą bytową winien zająć się samorząd. Trzeba to inwentaryzować. Ile osób Elbląg jest w stanie godnie przyjąć. Spanie na łóżku polowym bez warunków sanitarnych to rozwiązanie na dzień lub dwa.
  • Po prostu pomagajmy ludziom, nikt nie moze mieć pewnosci co Putin ma w chorej głowie! A zdarzyć moze się wszystko !
  • Niesamowita siła narodu ukraińskiego w walce z szaleńczym Putinem. .. taka niby silna Rosja aż musi pomagać im Białoruś, czy Czeczeni. .. .Odpowiedzą za to !! Ukraińcy dzielnie walczą, musimy im pomóc, oni walczą również o pokój w Europie. .!!!
  • Moze idąc przykladem Polacy zakonczyliby wojnę polsko- polską, chyba ze jedynie bodziec zewnętrzny moze pomóc, kiedy tak bardzo zieją jadem do siebie !
  • odnośnie pytania, co do statusu uchodźców. Posłanka informowała o propozycji Lewicy nadania im Zielonej Karty, obejmującej całość. uprawnień. Mówiła też o tragedii dzieci z domów dziecka w Ukrainie. Podczas spotkania z zarządem koła i oddziału rozważaliśmy takową możliwość na terenie zlikwidowanego DPS w Rangórach. Była wówczas społeczna dyskusja krytyczna, mogłaby być pozytywna. Słowo należy do radnych powiatu i p. Starosty. To wstępne propozycje. Być może są przeszkody, ale myślimy też o innych miejsca. Zapraszam z darami do Biura Poselskiego Posłanki, Związku Jaszczurczego 17,lok. 118 a- godz. 10.00-15.00.Najbardziej są potrzebne medykamenty i mat. higieniczne; potrzeby odzieżowe zostały zaspokojone. Pozdrawiam.
  • Medium Drażni mnie ten ostracyzm wokół osoby Putina, który konsoliduje narody do wspólnej walki o bezpieczeństwo, także Polski czy nawet Europy. Myślę, że role są rozdane. No ale mamy glosy wychowanych na mass mediach, a media toż wiadomo, w czyich są rękach. Proszę czytać choćby Klub Inteligencji Polskiej.
  • Medium Mój śp. dziadek, weteran I WŚ, spędził wraz rodziną w samodzielnie wykopanym okopie przechodzenie frontów.
  • @RyszardKlim - Ja bym nie bujał w obłokach bo od Pani poseł nic nie zależy. Lokowanie grup uchodźców w izolacji leśnej w Rangurach tylko pogłębia poczucie odosobnienia. Politycy opozycji niewiele ugrają na swoich konferencjach, tutaj chcąc nie chcąc egzamin zdaje rząd, który oprzytomniał i skończyła się narracja nie chcemy imigrantów wojennych, rząd którego nie musimy osobiście popierać w segmencie poglądów politycznych.
  • Medium Nie dopisałam ważnej frazy i głupio wyszło: dziadek w I WŚ aktywnie uczestniczył, w carskiej armii, zaś okopy kopał dla rodziny w czasie frontów II WŚ.
Reklama