UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląska Strefa Kibica muzycznie

 
Elbląg, Sławek Wierzcholski
Sławek Wierzcholski (fot. arch. portEl, AD)

Prezentujemy kolejnych czterech wykonawców, którzy wystąpią w Elbląskiej Strefie Kibica. Niewątpliwie wielką atrakcją będzie wspólny koncert Nocnej Zmiany Bluesa i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Sławek Wierzcholski - najpopularniejszy polski wykonawca bluesa oraz stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 30 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów. Dwadzieścia wydanych płyt (3 LP, 2 DVD i 15 CD), nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty poprzedzające występy bluesowych legend: B.B.Kinga (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Nagrania z czołówką polskich muzyków jazzowych i rockowych. Tysiące koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie a nawet w Zimbabwe.
       Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie 30 lat nieustannej działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”.
       Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa to klasyka! Są bohaterami haseł w encyklopediach muzycznych, powstały na ich temat prace licencjacie i magisterskie. W dorobku mają CD prestiżowej serii kolekcja” wydawnictwa EMI Poland oraz występy w programach TVP jak m.in. „Szansa na sukces”. Wnikliwą analizę historii zespołu stanowi książka „Chory na bluesa” autorstwa Mariusza Szalbierza i Jana Skaradzińskiego. Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest dziennikarzem radiowym Radia dla Ciebie i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych, a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”! Od dwóch kadencji jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno Muzycznych SAWP. Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa zawdzięcza nietypowemu (jak na grupę o charakterze bluesowym) instrumentarium. Wszyscy muzycy używają wzmacniaczy lecz grają wyłącznie na instrumentach akustycznych. Sekcję rytmiczną tworzą Grzegorz Minicz – bębny, Piotr Dąbrowski – akustyczna gitara basowa i Marek Dąbrowski – gitara akustyczna. Grają ponad ćwierć wieku... a ciągle promieniują energią i radością grania! Z łatwością nawiązują kontakt z każdą widownią, której udziela się pozytywna atmosfera koncertu. 30 lat to sporo... ale według bluesowych kanonów to dopiero... początek środka muzycznej drogi. Nocna Zmiana Bluesa dopiero rozwija skrzydła!
       Koncert Nocnej Zmiany Bluesa i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej 25 czerwca. Zespół z towarzyszeniem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej wykona kompozycje Sławka Wierzcholskiego w konwencji latynoskiej, swingowej, jazzujacej, rockabilly i oczywiście bluesa, oraz utwory, które dawno weszły do żelaznego repertuaru zespołu, jak "Blues mieszka w Polsce”.
      
       Zespół Mississippi Blues Band powstał w 1991 roku z inicjatywy Marka Kędzi (harp.) i Mirosława "Mirasa" Stanisławowicza (git., voc.). Wkrótce dołączył do nich zielonogórski skrzypek Mikołaj Kraszewski. Ciekawostką jest, że pierwszy występ w tym składzie trio dało w domu publicznym kontynuując chlubne tradycje amerykańskich muzyków grających w tzw. saloonach. Zainteresowania zespołu zawsze krążyły wokół bluesa z Chicago i Delty Mississippi. W ciągu kilkunastu lat przez zespół przewinęło się wielu muzyków z Trójmiasta i Zielonej Góry m.in. Zbigniew "Oliver" Łaski (Mietek Blues Band) czy Igor Łojko (Good Morning Blues). Obecnie u boku Mirka Stanisławowicza występuje JoĂŁo Freire (bębny), a także Krzysztof Pomierski (bas) z Trójmiejskiej kapeli "Debesters", z którą występował u boku gwiazd tj. Ten Years After, Anna Popovic, Michael Hill & Blues Mob, czy na znaczących bluesowych festiwalach w Polsce. Na harmonijce ustnej gra Krzysztof Przybyszewski (harp). "Mississippi Blues" może pochwalić się ok. 900 koncertami w klubach, pubach i na większych scenach w całej Polsce, a także Niemczech i Szwecji.
       Zespół w Elblągu wystąpi 19 czerwca.
      
       Tres Hombres to blues-rock power trio. Muzycy z zespołu supportowali gwiazdy polskiej sceny rockowej tj. Dżem, TSA, Lady Pank czy Kukiz. Wystąpili na większości ważnych festiwali w Polsce tj. Rawa Blues Festival, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Suwałki Blues Festival, Gdynia Blues Festival, Zakrzewa Blues Express czy Piknik Country w Mrągowie.
       23 czerwca zespół wystąpi w Elbląskiej Strefie Kibica.
      
       Początki Aero to rok 2007 - wówczas muzycy postanowili zacząć eksplorować wykonawczo rejony swoich fascynacji muzycznych - Porcupine Tree, Pink Floyd, Muse, Filter. Po długim czasie krystalizacji składu jako kwartet zespół nagrał ciepło przyjętą EP-kę nazwaną po prostu "Demo 2009" - od tego czasu w polskich mediach okołoprogresywnych zrobiło się głośno o formacji z Pomorza. Aero zagrało m.in. na festiwalach LWSM, Remont Fest, Waiting (phase one) oraz u boku tuzów polskiego rocka progresywnego: Quidam, Dianoya, Osada Vida, Forma, Believe. Członkowie Aero są także pomysłodawcami i organ izatorami Ogólnopolskiego Festiwalu Rocka Progresywnego Pra-Prog-Rock Festiwal w Prabutach. Obecnie zespół w składzie: Marcin Kruszyński (gitara, wokal), Tomasz Olszewski (instr. klawiszowe) i Krzysztof Szczepański (bas) przygotowuje materiał na debiutancki album pełen elektronicznych plam dźwiękowych, chwytliwych refrenów i rockowego pazura.
       Aero zagra w Elblągu 24 czerwca.
      
       Zobacz więcej.
      
      
Biuro prasowe UM Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama