UWAGA!

182 mln euro do podziału

Do ostatniej chwili, czyli do 16 sierpnia, samorządowcy z Warmii i Mazur przywozili do Urzędu Marszałkowskiego swoje wnioski o pozyskanie pieniędzy z funduszy strukturalnych. Ostatecznie wpłynęło ich 293. Zainteresowanie było duże, gdyż pula pieniędzy do podziału to 182 mln euro.

- Jest w tym coś znamiennego, dokumenty można przecież wysłać pocztą, ale najczęściej to sami burmistrzowie, wójtowie czy starostowie składali dokumenty osobiście w urzędzie - mówi marszałek województwa Andrzej Ryński. - To dowód na zaangażowanie samorządów w zdobywanie środków. Nic dziwnego, do podziału w ramach funduszy strukturalnych mamy przecież 182 miliony euro.
     Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR) tym się różni od innych programów, że ostateczne decyzje w sprawie dofinansowania projektów zapadają w województwach. Pieniądze z programu mają bowiem służyć wzrostowi gospodarczemu regionów, decentralizacji zarządzania państwem, przekształceniom strukturalnym województw, wzrostowi urbanizacji, zwiększaniu mobilności ludności, zwiększaniu poziomu wiedzy i dostępu do najnowocześniejszych technologii.
     W Urzędzie Marszałkowskim pracują już eksperci, którzy dokonują pierwszej ocena projektów. Wnioski, które otrzymają co najmniej 60 proc. możliwych do uzyskania punktów, zostaną przekazane do oceny Regionalnego Komitetu Sterującego, którego posiedzenie odbędzie się na początku września. Te najlepsze - RKS zarekomenduje zarządowi województwa.
     - Poziom tych wniosków, które miałem okazję przejrzeć jest różny - mówi marszałek Ryński. - Samorządy przecież jeszcze się uczą, czasem brakowało dobrej oceny oddziaływania na środowisko, czasem planu zabezpieczenia finansowego. Część wniosków zwracaliśmy, prosząc o uzupełnienie. Generalnie nie ma jakiś pomysłów spektakularnych, wydumanych, samorządy potrzebują pieniędzy na podstawowe potrzeby, na inwestycje, infrastrukturę.
     Czy w tym roku będą jeszcze ogłaszane konkursy na nabór wniosków?
     - Za wcześnie o tym mówić - dodaje Bożena Wrzeszcz-Zwada, wicemarszałek województwa. - Będzie to możliwe dopiero po ocenie wszystkich wniosków i sprawdzeniu, czy wystarczy pieniędzy na ich realizację. Prawdopodobnie we wrześniu ruszą projekty związane z kulturą, a także takie, gdzie beneficjentami wsparcia mogą być organizacje pozarządowe, szkoły niepubliczne, niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej itp.
     Wnioskodawcy, którzy nie zdążyli się w tym roku dobrze przygotować swoich projektów, mają szansę w latach następnych, ponieważ wnioski będą przyjmowane co roku.
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Oczywiście 90% tych środków zostanie przeznaczonych na rozwój infrastruktury "wielkiej wojewódzkiej metropolii Olsztyna"!!!:(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  frustrat(2004-08-19)
 • a o co wnioskował Elbląg?
 • Elblag wnioskowal o jedynie 163 mln zl: 1) siec tramwajowa na Ogolnej + 6 tramwajow niskopodlogowych = 79 mln zl, 2) budowa drog na Modrzewine z mostem na Babicy i cala infrastruktura = 64 mln zl, 3) siec swiatlowodowa ze wszystkimi bajerami =40 mln zl. Raczej nie bedzie tak jak frustrat napisal, bo w tej czesci Polski tylko Elblag potrafi dobrze pisac wnioski o dofinansowanie, reszta jest daleko w tyle. Nad wszystkim i tak czuwa UE (bo to przeciez jej pieniadze), wiec jakichs wiekszych przekretow nie powinno byc... ja stawiam,ze wszystkie 3 przejda :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Francuz(2004-08-19)
 • Jeżeli dobrze zrozumiałem ten tytuł to i tak tymi pieniędzmi podzieli się śmietanka towarzyska naszego grodu zrobi przetagi i inne chachmęty i kasa pujdzie bokiem
 • Niejeden ZŁODZIEJ sie przy okazji nachapie!
 • Prosty człowieku chce cie pinformowac, że każde z tych 182 mln euro jest 10 razy ogladane zanim trafi do gminy. Jeślich chodzi o przekrety, to nie z tymi pieniedzmi. Raporty, monitorowanie, wymierzanie co do centymetra wykonanej inwestycji i do tego co do milimetra logo unii na pomnikach pamiatkowych.... Więc nie gadaj takich głupot, tylko sie ciesz, że mieszkasz w miesci w którym potrafią znaleść dodatkowe pieniadze dla takich jak ty!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  urzedas(2004-08-20)
 • O Panie urzedas. Patrzac wstecz na wydatkowanie pieniedzy w RP to wszystko jest mozliwe. Polak potrafi a w uczciwosc i poswiecenie urzednikow panstwowych to ja nie wierze.
 • mk, sięgnij po te środki, wydaj je sensownie i uczciwie, a później... oczekuj uznania ;)
 • tak dla takich jak ja ,bo na ciebie URZEDASIE to ja juz płace(czyt.podatki)!!!!!!!!!!!!!!
 • Krety urzędasie niejedną kasę już rozkradliście! amoże nie!?
 • Urzędas widzę że dobrze ci na tym stołku i dasz się na pal nabić za to co mówisz ,widocznie nie dopuścili ciebie do koryta albo dawno z niego bierzesz i tylko świrujesz osła że nie wiesz o co chodzi
 • Jeśli chodzi o wydatkowanie unijnych pieniedzy to patrzcie sobie na rece swoich wladz, w koncu sami wybieraliście władze. W przeciwienstwie do wydatkowania sa też tacy którzy je rozdzielają i wnikliwie beda patrzeć na rece wydatkujacym. Jedynie co moge stwierdzić ,to to ,ze nie doceniacie władz Elbląga. Wiele miast wam zazdrości.Jest czego. Fura mln euro już ściągnięta, a następna transza wkrótce. Nie mówcie mi tylko, że nie widać u was efektu tych pieniedzy.Nie potraficie zrozumieć co to strategia i jej realizacja, planowanie długofalowe, efekt mnożnikowy inwestycji, etc. Zawsze tylko głupie podteksty...ale to już mentalnosć zwykłego Polaka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  urzedas jeszcze raz(2004-08-21)
Reklama