UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

3000 m od rzeki, 1500 m od zabudowań

 
Elbląg, 3000 m od rzeki, 1500 m od zabudowań
fot. AD

Rada Gminy Gronowo Elbląskie uchwaliła w 27 października dwie niezwykle ważne dla mieszkańców uchwały. W pierwszej określono, że minimalna odległość elektrowni wiatrowych od rzeki Nogat musi wynosić 3000 m, w drugiej – że ich minimalna odległość od zabudowań mieszkalnych musi wynosić 1500 m.

Od ponad dwóch lat w gminie Gronowo Elbląskie narasta społeczne niezadowolenie, spowodowane planowaną budową elektrowni wiatrowych. Mieszkańcy, którzy nie wyrażają zgody, żeby ich domy i gospodarstwa znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie turbin wiatrowych, są z pełnym zaangażowaniem wspierani przez Stowarzyszenie Aktywności Społecznej im. Tadeusza Reytana. Zdeterminowana i aktywna postawa mieszkańców oraz członków Stowarzyszenia nie mogła pozostać niezauważona przez Radę Gminy, której naczelnym obowiązkiem jest dbanie o dobro wspólnoty samorządowej.
       Wynikiem dyskusji radnych nad kontrowersyjnym projektem budowy farmy wiatrowej było powołanie przez Radę Gminy Komisji Doraźnej d/s Oceny Zasadności Budowy Elektrowni Wiatrowych na terenie Gminy Gronowo Elbląskie (Uchwała IV/17/11 Rady Gminy Gronowo Elbląskie z 24.02.2011r.), której przewodniczącym został główny pomysłodawca projektu – Kamil Józefowski. Komisję tworzyło pięciu radnych, w tym trzech należących do Stowarzyszenia Aktywności Społecznej im. T. Reytana. Po przeszło półrocznej pracy Komisji, na sesji Rady Gminy Gronowo Elbląskie 27 października radni stosunkiem głosów dziewięć za do trzech przeciw przy trzech wstrzymujących się ustalili minimalną odległość elektrowni wiatrowej od budynków na 1500 m oraz 3000 m od rzeki Nogat.
       Dla mieszkańców, których dotyczy inwestycja, wynik głosowania jest znaczącym sukcesem, natomiast dla Komisji i pozostałych radnych jest wyrazem ich wzrastającego poczucia obiektywizmu, a co za tym idzie, możliwości realnej oceny inwestycji. Już niedługo, bo 9 listopada (godz. 10, Urząd Gminy w Gronowie Elbląskim), odbędzie się kolejna rozprawa administracyjna w sprawie budowy farmy wiatrowej „Adamowo”. Mamy nadzieję, że podjęta uchwała o zasadach lokalizacji elektrowni wiatrowej przyniesie pozytywne dla mieszkańców rozstrzygnięcie sprawy. Ponadto podjęcie przez włodarza gminy decyzji środowiskowej w sprawie budowy farmy wiatrowej powinno uwzględniać uchwały Rady Gminy, ponieważ zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, to Rada Gminy stanowi o kierunkach działania Wójta, a nie odwrotnie.
Waldemar Badeński, prezes Stowarzyszenia Aktywności Społecznej im. Tadeusza Reytana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama