UWAGA!

65-latek trzyma się krzepko

 
Elbląg, 65-latek trzyma się krzepko
fot. SIMP

Elbląski Oddział Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich ma już 65 lat. Z tej okazji odbyło się okazjonalne spotkanie aktualnych członków stowarzyszenia z jego weteranami, a honory gospodarza pełnił Edward Myśliński, prezes oddziału SIMP.

Życzenia jubilatom przekazali Ryszard Wycichowski, członek ZG SIMP i makroregionu kujawsko-pomorskiego z Torunia, Piotr Ziółkowski prezes Rady Regionalnej FSNT NOT w Elblągu, Artur Wasilewski przewodniczący Okręgowych Związków Zawodowych Techników i Inżynierów, prezesi bratnich stowarzyszeń naukowo-technicznych.
       Było to dobra okazja do przypomnienia historii powstania SIMP wraz z założycielami organizacji techników i inżynierów mechaników, a zarysował ją w referacie Stanisław Stawowy. Natomiast Jerzy Kruk przedstawił niezwykle bogatą historię rozwoju przemysłu w Elblągu począwszy od firmy Ferdynanda Schichau do Zamechu i Alstom Power.
       - To szczególne święto jest symbolem, że ruch stowarzyszeniowy na Ziemi Elbląskiej rozwijał się, istnieje i ma się dobrze - podkreśla Honorowy Prezes Oddziału SIMP Bogusław Marciniak. - Rozwijał się dla rozwoju naszego regionu, bo był prekursorem powstania szkolnictwa średniego i wyższego. To w Elblągu inżynierowie mechanicy tworzyli pierwsze technika mechaniczne, później zamiejscowe studia inżynierskiej, doprowadzając do powstania oddziału Politechniki Gdańskiej. Ważną gospodarczo działalnością SIMP było utworzenie komisji kwalifikacyjnej dla przemysłu i eksploatatorów urządzeń energetycznych, bo zatrudnieni tam pracownicy uzyskują uprawnienia do bezpiecznego dla społeczeństwa wykonywanie swoich zawodów. Nie sposób pominąć też ważnego faktu, że SIMP jednoczy i integruje ludzi o wspólnej profesji zawodowej w Elblągu - stwierdza prezes.
       - Po roku 1990 i zmianach gospodarczych, ekonomicznych i politycznych inaczej prezentuje się nasze stowarzyszenie - przyznaje Edward Myśliński, prezes Oddziału Elbląskiego SIMP. - Największy rozkwit datuje się na lata 70. ubiegłego wieku, kiedy mieliśmy 900 członków w 27 kołach terenowych. Kwitła nasza działalność gospodarcza, podam, że tylko w rzeczoznawstwie zatrudnialiśmy 100 wysokiej klasy specjalistów w 30 dyscyplinach technicznych. Opracowywali oni ekspertyzy technologiczne, konstrukcyjne dla podmiotów działających nie tylko na Ziemi Elbląskiej. SIMP był głównym promotorem osiągnięć technicznych oraz kształtowania wiedzy i kultury technicznej organizując „Elbląskie Dni Techniki”, spotkania środowiskowe promujące nowatorskie osiągnięcia techniczne i ich twórców.
       Staramy się podtrzymać te tradycje, ale nasze stowarzyszenie oparte jest obecnie tylko na 70 członkach w Elblągu. Od roku 1995 funkcjonują koła: techniki samochodowej, przy Urzędzie Dozoru Technicznego, klub TECHNO i morskie. Organizowane są wycieczki techniczne, spotkania i imprezy integracyjne. Zmiany własnościowe i likwidacyjne w przemyśle, nowatorskie zarządzanie ma bezpośredni wpływ na priorytety w zainteresowaniach obecnych kadr technicznych – stwierdza Edward Myśliński.
       W trakcie jubileuszowego spotkanie była okazja do wspomnień z minionych, wspólnie przeżytych lat w stowarzyszeniu, a okazjonalny tort podkreślał rangę wydarzenia.
      
Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama