UWAGA!

A miało być tak pięknie...

 
Elbląg, Tak miała wyglądać galeria, która ostatecznie nie powstała
Tak miała wyglądać galeria, która ostatecznie nie powstała (fot. arch. portel.pl)

Miał to być obiekt handlowy, przyjazny dla wszystkich, estetyczny, z zielenią wokół. Miał również spełniać oczekiwania mieszkańców i być „nowoczesną wizytówką miasta”. Ostatecznie firma, która zaczęła budowę Porto 55 upadła. Po niedoszłej galerii pozostał teren przy skrzyżowaniu ul. Królewieckiej i Nowowiejskiej, a także niezapłacone należności.

Cała historia rozpoczyna się w styczniu 2009 r. Duński inwestor Sjaelso, wtedy jeszcze jeden z liderów na rynku budowlanym w Skandynawii, ogłasza, że to właśnie w Elblągu chce budować galerię o nazwie Porto 55. Rok później projekt budowy uzyskuje przychylność radnych, którzy uchwalają plan zagospodarowania przestrzennego rejonu inwestycji, a firma w krótkim czasie uzyskuje pozwolenie na budowę. W styczniu 2011 r. ruszają prace ziemne, w czerwcu tego samego roku miasto podpisuje umowę na modernizację drogi wojewódzkiej 504, z której wynika, że Sjaelso będzie partycypowało w kosztach.
       - Zgodnie z umową firma Sjaelso miała współfinansować remont skrzyżowania i ulicy Nowowiejskiej kwotą 2 mln zł netto – mówił Jerzy Wilk, prezydent miasta we wrześniu, ubiegłego roku.
       Tak się jednak nie stało. W sierpniu 2011 r. Sjaelso ogłosiło, że z powodu kłopotów finansowych wycofuje się z inwestycji w Polsce, natomiast w listopadzie 2013 r. oficjalnie ogłoszono upadłość z likwidacją spółki, a wszystkie koszty przebudowy ulic spadły na miasto. Do tej pory firma zapłaciła ok. 777 tys. zł, pozostało 1,7 mln zł plus nieco ponad 21 tys. zł odsetek.
       Być może pieniądze uda się odzyskać w postępowaniu upadłościowym. Syndyk masy upadłościowej, czyli ten, który ma za zadanie jak najkorzystniej zarządzać majątkiem spółki, chce pozbyć się dwóch działek – przy ul. Królewieckiej 88 i Nowowiejskiej 1A, ale nie w drodze sprzedaży, a użytkowania wieczystego. W pakiecie jest również projekt budowlany galerii handlowej Porto 55, znaki towarowe, domeny internetowe i umowy o prace projektowe. Cena wywoławcza – ok. 5,6 mln zł brutto.
       2 października odbył się drugi przetarg, ale okazało się, że terenu po niedoszłym Porto 55 nikt nie chce. Jak wyjaśniła Jolanta Ogorzałek- Krzemińska, syndyk masy upadłościowej, nie wpłynęły żadne oferty. Jeżeli pojawi się zgoda sędziego komisarza zostanie podjęta próba sprzedaży tego majątku z wolnej ręki.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • tak jest jak ktoś wierzy w obietnice PO :)
 • Grunt pod budowę przygotował już Lunapark, nomen omen, "Bajka".
 • lubię czytać dowcipy, jak te dwa, chociaż nienajlepsze.
 • To se ne vrati!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  ZenonFonfara(2014-10-06)
 • Tylko druga Biedronka albo kościół. Na dwoje babka wróżyła. ..
 • Rada miasta zawiodla i niedudacznie patrzyla jak ta okazja przelatuje im przez palce. Nowy wizerunek glownego skrzyzowania w E-gu, miejsca pracy itp. Kazdemu sie moze zdazyc ogloszenie upadlosci spolki ale to nie znaczy ze nie ma wyjscia z sytuacji. Wystarczylo sie naprawde postarac - wyjsc poza znane schematy i trzeba bylo poprostu znalezc nowego investora. Nie chce mi sie wierzyc ze projekt Porto 55 byl tak nie atrakcyjny aby z pomoca utalentowanych radnych nie udalo sie zachecic nikogo z calego swiata do realizacji projektu, 5,6 mln. .. .. to tak nie dziala na swiecie. projekt jest warty tyle ile ktos jest za niego w stanie zaplacic a miasto powinno dolozyc aby ktos sie zgodzil zainwestowac. Moje pytanie - gdzie byl oglaszany ten przetarg?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  3
  Jarko9999999(2014-10-06)
 • było by pieknie jak autor podkreslił by że to prezydent SŁONINA PODPISYWAŁ WSZYSTKIE POZWOLENIA A WILK NIEDOPATRZYŁ I WYSZŁA KICHA. ..
 • Użytkowanie wieczyste?? Syndyk chce dostawać swoją pensję do emerytury? Stawki za użytkowanie wieczyste można dowolnie zmieniać. Który naiwny inwestor zainwestuje na nie swojej działce? To pachnie wałkiem. Sprzedaż użytkowania z wolnej ręki a potem zamiana na własność?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  arek234(2014-10-07)
 • Jak widać niewiedza w temacie władania nieruchomościami i ich gospodarowaniem jest porażająca w odniesieniu do władz jak i miejscowej społeczności - bzdury wyzierające z wpisów i denucjacje prasowe to stek bzdur i popis ignorancji - od wielu dziesiątków lat miasto nie sprzedało w normalnym trybie nieruchomości pod zabudowę jednorodzinną a zakończenie jakiegokolwiek przedsięwzięcia inwestycyjnego to festiwal infantylnej ignorancji i wielu konsekwencji nieudolnej gospodarki terenami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  1
  AMalejużniekoniecznie(2014-10-07)
 • Ta, ja tam sie na polityce i biznesie nie znam ale na mój moze i pusty cymbał gdyby miasto sprzedało albo wydzierżawiło w promocyjnych cenach tereny na Modrzewinie Elblaskim lub Polskim przedsiebiorcom na pewno "paru" chetnych by się znalazło
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  bizmen;-)(2014-10-07)
 • I CO nadal nie ma chętnych by inwestować w handel w Elblągu. DZIWNE czy tak myślicie wszyscy o rozwoju miasta. LEPIEJ pastwisko niż ładny obiekt.
 • 777 tysięcy na 777 lecie miasta. iekawy zbieg okoliczności :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  HejhołLetsgO!(2014-10-07)
Reklama