UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Agencja unieważniła nabór wniosków (aktualizacja)

2020-09-30
Aktualizowany 2020-10-05 15:20
 
Elbląg, Agencja unieważniła nabór wniosków (aktualizacja)
(fot. pixabay.com)

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego anulował nabór wniosków o granty na kapitał obrotowy. Decyzja zapadła dzisiaj (5 października) po licznych skargach od przedsiębiorców. Przypomnijmy, że limit 9 milionów euro został w konkursie wykorzystany w ciągu trzech minut. 

- To skandal – uważają przedsiębiorcy, którzy od rana 30 września  wydzwaniali do naszej redakcji. Chcieli złożyć wnioski o granty w Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, ale okazało się, że 9 milionów euro, jakie były do podziału, rozeszły się w... 3 minuty. 

9 milionów euro (ponad 36 milionów złotych) jest przeznaczonych na pomoc mikro i małym przedsiębiorcom, których obroty spadły o co najmniej 30 procent z powodu pandemii koronawirusa. Nabór elektronicznych wniosków o granty na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego rozpoczął się o godz. 8. Problem w tym, że strona agencji dzisiaj rano nie działała, aktywny był jedynie bezpośredni link do wniosku.

- Ten link skopiowałem sobie na szczęście wcześniej, więc mogłem wypełnić formularz. O godz. 8.03 kliknąłem „zapisz” i okazało się, że nie ma już wolnych środków. Jak to możliwe, by przez trzy minuty rozeszło się w sumie 9 milionów euro, które agencja miała do rozdysponowania w formie grantów? To po prostu jeden wielki skandal. Dlaczego agencja nie wymagała podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego od wnioskodawców? Wtedy byłoby zupełnie inaczej – uważa pan Wojciech, jeden z przedsiębiorców.

- Ja zapisałem wniosek o 8.02 i miał numer ponad 800. Chwilę później swój wniosek zapisywała moja koleżanka, która również prowadzi firmę i już nie został zaakceptowany – dodaje kolejny przedsiębiorca.

- Mi nie udało się wysłać wniosku, ale moja koleżanka twierdzi, że mogła to już zrobić o 7.40. Nie może być tak, że tak duże pieniądze są dzielone na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Przecież wszyscy zostaliśmy poszkodowani przez pandemię, a ze środków skorzystają nieliczni – dodaje pan Zbigniew, kolejny z przedsiębiorców.

- Cała procedura składania wniosku o grant już od samego początku była wątpliwa na przykładzie innych województw. WMARR jako wybrana instytucja do przyjmowania wniosków najwyraźniej nie udźwignęła tego obowiązku. Jak widać na załączonym zrzucie 

  Elbląg, Rano strona Agencji nie działała, działał tylko bezpośredni link do formularza
Rano strona Agencji nie działała, działał tylko bezpośredni link do formularza (fot. Czytelnik)

ekranu strona internetowa WMARR nie działała już przed godziną 8 rano i tak trwa do blisko godziny 10. Ciężko zatem w sposób obiektywny stwierdzić , że nabór się rozpoczął i zakończył a środki rozdysponowano gdyż strona najzwyczajniej nie działała – dodaje pan Konrad, kolejny przedsiębiorca. - Jeżeli faktycznie nabór się odbył, to należy wprost spytać o jego prawidłowość i wiarygodność, gdyż dostęp do generatora wniosku powinien być zapewniony dla każdego wnioskodawcy, z uwagi na publiczny charakter grantu, bez względu na skutek złożonego wniosku. Sytuacja wygląda bardzo poważnie, a sama organizacja naboru i forma jej rzekomego przeprowadzenia jest na tyle wątpliwa, że powinny zająć się tym stosowne organy. Sprawa jest skandaliczna i wymaga szczegółowego wyjaśnienia oraz wyciągnięcia wniosków.

Pan Konrad maila w tej sprawie wysłał nie tylko do naszej redakcji, ale również do WMARR,

Ministerstwa Rozwoju, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta i osób zarządzających Programem Operacyjnym Warmia Mazury, z którego finansowane są granty.

Próbowaliśmy się dzisiaj dodzwonić do Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Olsztynie. W kolejce oczekujących na połączenie byliśmy na miejscu... 28. Zapewne od rana przedsiębiorcy bombardują telefonami pracowników tej instytucji. Wysłaliśmy więc pytania mailem i czekamy na odpowiedzi.

Przedsiębiorcy, którym udało się złożyć wniosek elektroniczny, mają teraz kilka dni na przesłanie papierowych wersji z załącznikami do Agencji. Po ich weryfikacji mają podpisywać umowy o dofinansowanie. 

 

Aktualizacja ze środy, 30 września:  O godz. 14.33 Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego wydała komunikat w sprawie naboru wniosków. Publikujemy go w całości:  "Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie informuje, iż w dniu 30 września 2020 r. w ramach projektu „Wsparcie antykryzysowe dla mikro i małych przedsiębiorstw Warmii i Mazur” złożonych zostało 1522 wnioski.

Pierwszy wniosek został zarejestrowany w Generatorze Wniosków o godzinie 08:00:32.309738, zaś ostatni wniosek o godzinie 08:03:30.926640.

Projekty najczęściej były składane przez firmy posiadające siedzibę na terenie takich gmin jak:

- Miasto Olsztyn – 424 projekty

- Miasto Elbląg – 145 projektów

- Iława – 65 projektów

- Ostróda – 54 projekty

- Mrągowo – 52 projekty

- Lidzbark Warmiński- 52 projekty

- Bartoszyce – 48 projektów

- Ełk – 47 projektów

- Giżycko – 42 projekty

- Kętrzyn – 40 projektów

- Stawiguda – 35 projektów

- Szczytno – 30 projektów

- Lubawa – 29 projektów

- Braniewo – 28 projektów

- Nowe Miasto Lubawskie – 27 projektów

Najwięcej projektów złożyły firmy deklarujące obecne zatrudnienie na poziomie 1 etatu, w tym samozatrudnieni – 830 wniosków, następnie firmy deklarujące obecne zatrudnienie na poziomie 2 etatów – 162 wnioski oraz firmy deklarujące obecne zatrudnienie na poziomie 3 etatów – 107 wniosków.

Średnia wartość grantu wynosi ok. 39 400 zł. Mediana wartości grantu wynosi: 23 535,33 zł

O najwyższą możliwą do uzyskania wartość grantu na kapitał obrotowy w wysokości 164 747,31 zł wystąpiły 2 firmy deklarujące obecnie zatrudnienie na poziomie 49 etatów."

 

Aktualizacja z piątku, 2 października: W piątek zarząd agencji wydał kolejny komunikat w sprawie konkursu: "Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie informuje, iż ostateczna decyzja co do dalszej kontynuacji naboru i oceny wniosków o dofinansowanie w formie grantów na kapitał obrotowy zostanie podjęta w dniu 5 października 2020 r. po rozpatrzeniu wszelkich zastrzeżeń i uwag dotyczących przedmiotowej sprawy.".

 

Aktualizacja z poniedziałku, 5 października: Dzisiaj Agencja wydała komunikat w sprawie naboru wniosku: "Zarząd WMARR S.A. w Olsztynie na podstawie § 12 ust.4 pkt.1 Regulaminu naboru w ramach wezwania do składania wniosków o granty na Kapitał obrotowy RPO WiM na lata 2014-2020, Projekt nr RPWM.01.03.05-28-0001/20 „Wsparcie antykryzysowe dla mikro i małych przedsiębiorstw Warmii i Mazur” podjął decyzję o anulowaniu naboru wniosków. Informacja o nowym naborze ukaże się w najbliższym czasie".

- Nabór wniosków odbywał się przez generator oraz link podany na stronie internetowej Agencji. W związku z tym, że nasza strona z powodu dużej liczby wejść została zablokowana, nie został zachowany równy dostęp dla przedsiębiorców do generatora wniosków. Dlatego też zarząd Agencji podjął decyzję o anulowania naboru. Nie zapadły jeszcze decyzje o nowym terminie przeprowadzenia naboru i jego kształcie - poinformowała nas dzisiaj w odpowiedzi na nasze pytania Elżbieta Michalczyk z Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. 

Po unieważnieniu konkursu do naszej redakcji zadzwonił jeden z przedsiębiorców, który złożył wniosek o grant. - Dostajemy teraz kijem po plecach za to, że chciało nam się do tego konkursu przygotować. Przeczytałem dokładnie regulamin, wcześniej przygotowałem wszystkie niezbędne informacje, zdążyłem wypełnić formularz, mając numer wniosku powyżej 900. Link do wniosku działał, nie było żadnych problemów - mówi nasz Czytelnik. - Straciłem czas na przygotowanie dokumentów, wysłałem je w czasie do Agencji, dzisiaj dostałem odpowiedź o tym, że dotarły. Co z tego, jak konkurs został anulowany... Dziwi mnie to, dlaczego Agencja podjęła taką decyzję pod presją przedsiębiorców, którzy się do konkursu odpowiednio nie przygotowali...

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Plebs może składać wnioski od 8,a po układach od 7 i to cała tajemnica rozdania pieniędzy wśród swoich.
 • No cóż tylko naiwni idoci wierzą w cuda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  42
  5
  Jamaleg(2020-09-30)
 • Czyżby w tym przypadku decydowała przynależność partyjna?
 • Temat wisiał w powietrzu od rana. Mi ręce opadły i już dałem sobie spokój z wysyłaniem zrzutów ekranu do redakcji. Zakończono przyjmowanie wniosków w 120sek chyba. Totalna paranoja. Wniosek opierał się zasadniczo na danych adresowych i oświadczeniach. Żadnych danych finansowych potwierdzających uprawnienie do składania wniosku. Ale czego się spodziewać w Wielkopolsce było to samo.
 • Jakiś absurd. Przewagę zdecydowaną mieli przedsiębiorcy, którzy zlecili złożenie wniosków firmom posiadającym booty i tyle w temacie. Oczywiście mi się nie powiodło. Taki przydział grantów to jakaś istna paranoja. Jak tak można organizować wypłaty tak dużych pieniędzy ? Jawna niesprawiedliwość.
 • Strona internetowa WMARR nie działała. Fakt. Więc jak ktoś nieogarnięty i czekał nie mając gotowego linku do grantu nawet nie ruszył z miejsca. Ale Google spokojnie wyszukiwał zakładkę generatora wniosków grantu, który wyraźnie sygnalizował informacją czas start 30.09.2020 8:00.Więc jakim cudem składano wnioski przed czasem ? Ja widziałem nieaktywny link odświeżając co kilka sekund więc ruszyłem jak mogłem najszybciej. Fajnie myślę, krótki wniosek tych dokumentów przygotowanych przez księgową nawet nie ruszałem. Szybko klik klik klik ale niestety należę do tych których system odrzucił dwie / trzy minuty po 8:00 i komunikat - Wniosek nie przeszedł, prawdopodobna przyczyna wyczerpanie środków. Zakończono przyjmowanie wniosków. Chore, w zakładce dokumenty do pobrania i wpisania pełno finansowych danych, obroty 2018/2019/2020 oraz 2019/2020 z podziałem od sierpnia i 6 miesięcy wstecz. A ta pomoc jest dla cwaniaków zaprzyjaźnionych z urzędnikami chyba, można zwalniać, nieopodatkowane, praktycznie zero obwarowań.
 • @mała firemka - Taki boot też musi mieć przygotowany skrypt automatycznego działania. Musi znać formularz. .. chory system.
 • o nie nie cieszcie sie wygrani, wszystko do powtorki, nie moze byc tak by w kraju byli lepsi i"Lepsiejsi"Powtarzamy ten skandaliczny rozdzial srodkow, a winnych koniecznie nalezy rozliczyc w celu unikniecia podobnych praktyk w przyszlosci.
 • Te wnioski składały specjalnie ustawione booty. Na układy nie ma rady. Gdzie darmowa kasa tam zawsze przekręty.
 • Może to Jacek S. organizował?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  0
  Sherlock(2020-09-30)
 • Taki system rozdysponowania środków to nierówność i niesprawiedliwość. Oczywiście nie zdążyłam, a szybko wklejałam dane z gotowego dokumentu z danymi. Tak nie może się dziać, gdzie my jesteśmy ? na Białorusi ? Co to kpiny !!!!!
 • Proszę niech redakcja poszpera jak zakończył się skandal w Poznaniu. Bo moim zdaniem burzą w szklance wody. Szum był, wstrzymane wypłaty, prokuratura ale jest też druga strona, przedsiębiorcy, którzy cudownie się załapali absolutnie twierdzą, że wszystko było legal. Wnioski przechodziły a że okienko pogodowe trwało 2min. Sorry frajerzy, cwani wynajęli firmy zewnętrzne z gwarancją otrzymania środków. Z sowitą prowizją oczywiście. No i kolejne województwo i smród nie dopłaty.
Reklama