UWAGA!

Akcja „Weź paragon” na półmetku

 
Elbląg, Akcja „Weź paragon” na półmetku

Urząd Kontroli Skarbowej w Olsztynie jest na półmetku akcji „Weź paragon”. Inspektorzy kontroli skarbowej w czasie wakacji odwiedzają miejscowości turystyczne naszego regionu, by sprawdzić czy punkty handlowe, usługowe i gastronomiczne - w tym prowadzone sezonowo - ewidencjonują obroty za pośrednictwem kasy fiskalnej, a co za tym idzie odprowadzają podatki w prawidłowej wysokości.

Równolegle w miejscowościach wypoczynkowych prowadzona jest akcja edukacyjna, gdyż głównym celem tegorocznej akcji, prowadzonej wspólnie z izbą skarbową i urzędami skarbowymi oraz UOKiK, nie jest nałożenie jak największej liczby mandatów, ale uświadomienie klientom wagi ewidencjonowania sprzedaży i wydawania paragonów fiskalnych.
       Akcja prowadzona jest w całej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem regionów turystycznych, gdzie wraz z napływem turystów wzrasta ilość sezonowych punktów handlowych i gastronomicznych. Działania przebiegają dwutorowo. Z jednej strony zespoły kontrolne sprawdzają czy przedsiębiorcy prowadzą działalność zgodnie z prawem. Z drugiej pracownicy skarbówki starają się dotrzeć do klientów, by uświadomić im dlaczego należy brać paragony. W związku z tym prowadzona jest kampania skierowana do kupujących, którą promuje satyryczny rysunek Andrzeja Mleczki. Do brania paragonów będziemy zachęcali przechodniów wręczając im pocztówki z obrazkiem przedstawiającym jelenia na zakupach, stąd hasło tegorocznej kampanii „Nie bądź jeleń, weź paragon”. Oprócz tego o korzyściach płynących z brania paragonów będzie można się dowiedzieć z przygotowanych specjalnie na tę akcję plakatów. Możemy podejrzewać, że przedsiębiorca który nie wydaje paragonów, nie ewidencjonuje części lub nawet całości swoich przychodów, a tym samym nie odprowadza do budżetu państwa podatku, naliczonego w cenie towaru i zapłaconego przez kupującego. Biorąc paragon mamy możliwość porównania cen, reklamowania towaru, walczymy z szarą strefą i nieuczciwą konkurencją. Z tego też powodu w czasie tegorocznej akcji letniej położymy duży nacisk na edukację klientów pokazując im plusy wynikające z brania paragonów. Będziemy też informowali przedsiębiorców o zaletach płynących z przestrzegania zasad uczciwej konkurencji.
      
       Skala nieprawidłowości, pomimo nagłośnienia akcji w mediach nadal jest duża. Od początku wakacji inspektorzy sprawdzili 2891 punktów, w 694 stwierdzono nieprawidłowości (nieewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej, bądź brak kasy pomimo obowiązku). Na nieuczciwych przedsiębiorców nałożono mandaty w wysokości prawie 180 tys złotych.
       W powiecie elbląskim sprawdzono 265 punktów, w 45 stwierdzono nieprawidłowości. Wystawiono mandaty na kwotę ponad 14 tys zł.
       Pracownicy skarbówki w sezonie wakacyjnym będą obecni w miejscowościach turystycznych nie tylko w godzinach pracy, ale także po południu, wieczorem i w weekendy. Dodatkowo miejscowości turystyczne będą monitorować umundurowani pracownicy UKS, tzw. Wydział Realizacyjny.
      
Mirosława Torenc, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • wekend nad morzem, wekand nad jeziorem, a może by tak do robnoty np zbierac paierki na plazy a kasiorka leci
 • To "se" pracuj Jeleniu z komenta wyzej nade mna, . nie kazdy musi byc tania sila robcza jak TY, trzeba bylo sie uczyc a nie imprezowac i dzis byc nie musial tyrac tylko leniuchowac nad woda MOnika
 • zastanawiam sie tylko dlaczego karuzela ktora miesci sie w krynicy morskiej nie posiada czegos takiego jak "kasa fiskalna" a o paragonie to oni nawet nie wiedza albo nie chca wiedziec co to w ogole jest, dlaczego wspomialam o tym??? poniewaz na lodach jeszcze nikt sie nie wzbogacil tak jak ta pralnia pieniedzy czytaj karuzela, bilet kosztuje 10 zlotych a maszyna chodzi niecale 3 minuty-czysty zysk a odpowiedzialnosci i bezieczenstwa na tym szajsie ZERO
 • Ty od czystego zysku. .. a wiesz ile prąd kosztuje??? Co do zasadności i słuszności kontroli - ZDECYDOWANIE TAK, KONTROLOWAĆ, szkoda tylko, że kontrole ujawniają nieewidencjonowaną sprzedaż w zaledwie co 3-cim skontrolowanym punkcie. Polecam "weekendowo" punkty gastronomiczne. ..
 • do komenta powyzej!tu nie chodzi o ile prad kosztuje dzieciaku z podstawowki tylko o sprawiedliwosc!!! radze ci sie pouczyc bo masz trudnosci z czytaniem ze zrozumieniem ANTONIO
 • Podstawowym problemem nie jest brak paragonu tylko praca na czarno. Czyli nie płacimy legalnego wynagrodzenie na listę płac i nie odprowadzamy wszystkich jesj pozostałych składników. Rozumiem że pozostałe koszty to prawie drugie tyle. Ale z czegos te renty, emerytury i zasiłki trzeba płacić dla waszych rodzinnych emerytów i rencistów. No i co najwazniejsze to bezpłatna opieka zdrowotna którą w Polsce wszyscy chca mieć za darmo, nawet ci co pracuja za granicą. A jak tam paragony u najwiekszego elbląskiego pracodawcy czyli TARGOWISKO ELBLĄSKIE.
 • dlaczego usunieto pradziwy komentarz jak ktos napisal ??? nawiazal ze pani majaca sklepik z bielizna za Gildia nie daje paragonu???? no ladne rzeczy majac sklep i brak paragonu?/?? na policje z tym
 • a co to jest targowisko?????
 • Nie bądź jeleń i nie bierz paragonu - wyjdzie taniej :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Anubis(2011-08-07)
 • Proszę poczytać przepisy od jakiego momentu należy zamontować kasę fiskalną a nie kogoś oskarżać.
 • biorę paragonik, patrzę. .. a tam 23% vatu dla złodziei czytaj dla władzy. .. 18% dla podatku dla "władzy" - to sobie myślę kto tu jest jeleniem jak bierze paragon i płaci 50% więcej za towar
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jeleń na emigracji(2011-08-09)
 • Dokładnie. Obejrzyjcie to: www.youtube.com - tak naprawdę nie potrzebujemy żadnych paragonów, ani wirtualnych pieniędzy, wirtualnych kredytów, wirtualnych kryzysów i wirtualnych polityków... obejrzyjcie i pomyślcie przez chwilę, bo to my jesteśmy pokoleniem, które zdecydyje o byćalbo nie być naszej cywilizacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  urzędas(2011-08-19)
Reklama