UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Apel PO w sprawie EPEC-u

Elbląg, Apel PO w sprawie EPEC-u
Fot. Anna Dembińska.

Elbląska Platforma Obywatelska wystosowała apel do Prezydenta Elbląga o udział ekspertów i opinii społecznej w sprawie EPEC-u. To kolejny głos w dyskusji, która rozgorzała w związku z próba sprzedaży EPEC-u i szerszej – o przyszłości elbląskiego ciepłownictwa.

Oto treść apelu:
       „W Elblągu rozgorzała dyskusja w sprawie planowanej prywatyzacji Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Uczestniczą w niej mieszkańcy i osoby w różny sposób związane z ciepłownictwem. Pojawiają się różne opinie i pomysły na wybór najlepszego sposobu zapewnienia rozwoju tej wrażliwej społecznie sfery usług dla mieszkańców naszego miasta. Z jej przebiegu wynika jasno jeden wniosek: nie ma jednomyślności co do sposobu rozwiązania tego problemu.
       Taką świadomość mieli radni Platformy Obywatelskiej skutecznie wnioskujący o zdjęcie z porządku sesji Rady Miejskiej 21 stycznia projektu uchwały w sprawie sprzedaży udziałów EPEC spółce Energa. Zdaniem radnych PO taka decyzja wymaga przedstawienia wiarygodnych danych o jej skutkach, jak i alternatywnych rozwiązaniach.
       Platforma Obywatelska w Elblągu uważa, że siłą demokracji i liberalnej gospodarki jest możliwość przeanalizowania skutków działań jeszcze przed podjęciem wiążących decyzji. Odnosimy wrażanie, że władze Miasta Elbląga nie chcą z tych systemowych walorów korzystać. Uznają, że mają monopol na najlepsze rozwiązania. Niestety, może to być bardzo kosztowna strategia dla mieszkańców Elbląga. Organizowanie tzw. „konsultacji społecznych”, gdy przedmiotem dyskusji będzie tylko wariant forsowany przez Prezydenta Miasta, mija się z celem.
       Mieszkańcy przed konsultacjami powinni poznać alternatywne rozwiązania, od koncepcji otwartego przetargu, przez rozmowy z wybranymi firmami, po różne warianty pozostawienia EPEC-u w rękach Miasta. Tylko wówczas możemy mówić o świadomym, odpowiedzialnym i zgodnym z wolą społeczną podjęciu decyzji w tej sprawie.
       Platforma Obywatelska w Elblągu apeluje do Prezydenta Miasta o rzeczywiste, a nie pozorowane podjęcie tematu polityki ciepłowniczej i energetycznej w naszym mieście. Przed taką dyskusją należy przedstawić analizy różnych wariantów wykonane przez wiarygodnych i niezależnych ekspertów. Tylko w takim tle może toczyć się odpowiedzialna debata społeczna. Ważnym elementem tej debaty powinien być okrągły stół złożony z przedstawicieli różnych środowisk, w tym sił społecznych i politycznych Elbląga.
       Niespełnienie tych warunków urąga pojęciu „społecznych konsultacji” i bardziej przypomina element kampanii wyborczej, w której warto zabłysnąć zdolnością pozyskania kapitału, nawet jeśli naraża to Miasto na skutki, których dzisiaj nikt nie potrafi ocenić. Do takich wniosków skłania wyraźny i niezrozumiały pośpiech, jaki władze Miasta wykazują w tej sprawie.
       Głos Platformy Obywatelskiej w tej sprawie nie jest głosem odosobnionym, w związku z czym oczekujemy, że w ramach szacunku dla dyskursu społecznego zostanie on uwzględniony przez Prezydenta Miasta Henryka Słoninę.”
      
       Czytaj też wcześniejsze publikacje:
       „Zamiast Okrągłego Stołu – konsultacje?”
      
„Apel o okrągły stół w sprawie ciepłownictwa w Elblągu”
      
„Co EC zrobiła?”
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • PO nie różni się niczym od Prezydenta Słoniny. Też chce sprzedać EPEC, tylko na własne konto i po wyborach. Tak więc i Słonina i PO to liberałowie tylko z innych grup interesów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2010-02-12)
 • A co ma liberalna gospodarka z konsultacjami społecznymi, toż to czysty socjalizm. W liberalnej doktrynie podmiot gospodarczy realizuje działalność, na swój koszt, na swoje ryzyko i po to żeby wypracować zysk. Dotychczasowe negocjacje PO kojarzą mi się z Mirem, Zbychem i Rychem. Czy PO o to chodzi ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  native(2010-02-12)
 • Henryk Słonina jest zainteresowany załatwieniem tego interesu dla Energii bo ma od nich obiecane stanowisko i dobrą pensję. Załatwia sobie miękkie lądowanie po opuszczeniu budynku Urzędu Miasta. To chyba jest czytelne dla każdego kto obserwuje ruchy Słoniny w tej sprawie.
 • Poprzedniku co za bzdury wypisujesz że Prezydent będzie pracował w Energe. .. .
 • tez do mnie doleciało ze Heniowi szykują stołeczek. .. wcale mnie to nie zdziwi. .. Precz z komuną!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jolanta J.(2010-02-12)
 • Proponuje aby dziennikarze zapytali o prawdziwe powody forsowania transakcji z ENERGA. Dlaczego organizuje się całe przedsięwzięcie właśnie teraz, kilka miesięcy przed zwolnieniem stanowiska przez Henryka Słoninę? Co takie stało na przeszkodzie bo o sprzedaży udziałów rozmawiać 2-3 lata temu? Może rzeczywiście szykowane jest jakieś stanowisko.
 • EPEC potrzebuje głębokiej restrukturyzacji ponieważ nieudolność obecnie nim zarządzających doprowadziła już do horyzontalnych cen za ciepło. Węgirl kupują piekielnie drogi, koszty płac przeogromne, nietrafione inwestycje, chroniczny brak rozwoju i pomysłów na dalsze funkcjonowanie firmy. W firmie pracuje ponad 250 osób od lat, a niby proces automatyzacji zakończony, to co ci ludzie robią w godzinach pracy - nudza się lub idą na fuchy. Pensje pracowników na poziomie 3500-4500 zł. Marnotrawienie naszych pieniędzy. Restrukturyzacja bądź prywatyzacji są już nieuniknione.
 • EPEC to przechowalnia nieudaczników i leni.
 • Nie 250 tylko nieco ponad 200 a pensje ponoć o 1 tys niższe niż w Elektrociepłowni.
 • Sam jesteś nieudacznikiem smieciu z EC
 • A mim zdaniem trzeba coś zrobic z EC - tak dalej byc nie moze, może ktoś ma pomysły?.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  el-anka(2010-02-12)
 • Jakiś paraliż obserwujemy w tym mieście. Skoro prywatyzacja EPEC budzi tyle kontrowersji i do podjęcia decyzji droga jest dość długa, a poza tym prowadząca w czasie przedwyborczym (czytaj: w czasie pustych obietnic i potoku demagogii), to dlaczego politycy (w tym ci z PO) nie domagają się porządków w tym przedsiębiorstwie już teraz? Dlaczego ogarnia ich lęk przed egzekwowaniem odpowiedzialności od tych, którym za takie właśnie podejście do gminnego majątku płacimy? Głos PO jest sensowny, niemniej jednak idzie w tym samym kierunku, co pomysł prezydenta miasta.
Reklama