UWAGA!

Atrakcyjny zawód na wyciągnięcie ręki

2013-09-08
14:00
CKZiU mieści się w Miasteczku Szkolnym przy ul. Saperów 14c
CKZiU mieści się w Miasteczku Szkolnym przy ul. Saperów 14c

O potrzebie kształcenia zawodowego, szczególnie w dobie obecnej, nie trzeba nikogo przekonywać. Z chwilą, gdy w Polsce przestały funkcjonować zasadnicze szkoły zawodowe (ZSZ) i technika uzupełniające dla dorosłych pojawiły się nowe sposoby uzyskiwania kwalifikacji zawodowych.

- Zdobycie nowego zawodu jest możliwe dzięki kwalifikacyjnym kursom zawodowym (KKZ) - mówi Maria Góralczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
      
       - Czym są, pani dyrektor, kwalifikacyjne kursy zawodowe?

       - Kursy, o których mówimy, są pozaszkolną formą kształcenia ustawicznego, adresowaną do osób dorosłych (od 18 r. ż.), choć w wyjątkowych przypadkach możliwe jest uczęszczanie na KKZ osoby, która ukończyła 16, a nawet 15 lat.
      
       - Jak długo trwa taki kurs?

       - Liczba godzin kształcenia zawodowego stanowi co najmniej 65 proc. minimalnej liczby godzin kształcenia zawodowego określonej w podstawie programowej kształcenia w zawodach dla danej kwalifikacji. Oznacza to, że kwalifikacyjny kurs zawodowy trwa najczęściej 2 lata, a więc tyle, co nauka zawodu w szkole policealnej.
      
       - Co kurs da uczestnikowi? Jakie kwalifikacje zdobędzie?

       - Osoby uczęszczające na kurs po jego ukończeniu otrzymują stosowne o tym zaświadczenie, a po zdaniu egzaminu zawodowego z poszczególnych kwalifikacji (od 1 do 3) danego zawodu – świadectwo potwierdzające kwalifikacje zawodowe, którego uzyskanie wraz z odpowiednim poziomem wykształcenia (średnie) oznaczać będzie zdobycie tytułu technika określonego zawodu.
      
       - Co z osobami nieposiadającymi wykształcenia średniego?

       - Naprzeciw potrzebom edukacyjnym tejże grupy wychodzi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, bowiem kwalifikacyjne kursy zawodowe mogą być prowadzone równolegle do nauki w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych (na przemian, zaocznie: tydzień – liceum, tydzień – kurs).
      
       - Jakie kursy oferuje Centrum?

       - CKZiU ma zgłoszenia na kursy w zawodach: technik administracji, technik rachunkowości, technik cyfrowych procesów graficznych oraz technik hotelarz. Nabór na wyżej wymienione kursy nadal trwa. Dodam, że kwalifikacyjne kursy zawodowe są bezpłatne. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w kwalifikacyjnych kursach zawodowych w CKZiU.
       Szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły przy ul. Saperów 14 c lub pod numerem tel. 55 625 67 00.
      

       ---art. sponsorowany---

      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej