UWAGA!

Będą pieniądze, ruszy budowa

 
Elbląg, Nowy gmach sądu na powstać na działce przy ul. Płk. Dąbka (wizualizacja)
Nowy gmach sądu na powstać na działce przy ul. Płk. Dąbka (wizualizacja)

Blisko 80 mln złotych ma kosztować budowa nowoczesnego, 10-piętrowego obiektu, który ma stanąć przy ul. Płk. Dąbka i stać się siedzibą sądów okręgowego i rejonowego w Elblągu. Projekt już jest gotowy, pozostaje kwestia pieniędzy. W marcu ma się wyjaśnić, czy w budżecie Ministerstwa Sprawiedliwości zostaną zabezpieczone środki na ten cel. Jeśli tak się stanie, inwestycja będzie mogła ruszyć jeszcze w tym roku.

Wydziały elbląskich sądów znajdują się obecnie w trzech lokalizacjach na terenie miasta. Aby je połączyć potrzebny jest nowy, duży gmach. O takiej budowie mówi się od kilku lat. W 2011 r., podczas swojej wizyty w Elblągu, deklaracje składał ówczesny minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
       - Będzie to najnowocześniejszy, najbardziej funkcjonalny i najwyższy budynek sądu w Polsce – zapewniał szef resortu sprawiedliwości. – Koszt inwestycji to ok. 70 mln zł. Prace budowlane powinny ruszyć w przyszłym roku [mowa o roku 2012 – red.]. Potrwają ok. trzech lat. Zatem – niech się mury pną do góry – dodał minister Kwiatkowski. - My, jako resort, jesteśmy przygotowani do tej inwestycji finansowo, pomoc deklaruje również miasto.
       Decyzja o budowie nowego gmachu sądu przy ul. Płk. Dąbka została oprotestowana przez okolicznych mieszkańców. Spór dotyczył m.in. miejsc parkingowych, których w tej okolicy jest za mało, a nowy obiekt spowoduje zwiększony ruch samochodów.
       Sprawa zakończyła się pod koniec 2012 roku w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który wydał decyzję korzystną dla inwestora.
       Projekt nowego gmachu sądu jest gotowy. Zakłada, że obiekt o pow. 8 822 m kw. stanie na działce o pow. 4 539 m kw. Będzie miał 11 kondygnacji, 29 klimatyzowanych sal rozpraw, sale konferencyjne, pokój dla konwojowanych, 3 windy. Do dyspozycji sądu będą 52 miejsca parkingowe.
      

 


                                    (Nowy budynek sądu ma stanąć na działce przy ul. Płk Dąbka - fot. WS)
       - Budowa, która na dzień dzisiejszy ma pochłonąć 77 mln zł, będzie mogła ruszyć, gdy otrzymamy gwarancję środków finansowych z Ministerstwa Sprawiedliwości – mówi sędzia Dorota Zientara, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. – Decyzje w tej sprawie mają zapaść do końca marca. Gdyby tak się stało - kontynuuje sędzia Zientara - budowa mogłaby ruszyć jeszcze w tym roku.
       Czy do nowego gmachu przeniosą się wszystkie wydziały sądów okręgowego i rejonowego?
       - Nie – wyjaśnia sędzia Zientara. – W budynku przy Pl. Konstytucji zostaną wydziały karne. Ze względu na bliskość aresztu śledczego, z którego na sale rozpraw doprowadzane są osoby zatrzymane. Zostanie również administracja. Przeniosą się natomiast wydziały z budynku przy ul. Pułaskiego, a pomieszczenia, które zajmuje sąd w dotychczasowym obiekcie przy ul. Płk. Dąbka zostaną przekazane prokuraturze.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ten, który wymyślił budowę nowego sądu w tym miejscu, będzie się chyba w piekle smarzył.
 • bezsens, przecież on tam wogóle nie pasuje
 • Na Modrzewinie tyle wolnego miejsca to wybrali ciasny zaułek.
 • a co stary sąd się znudził ?
 • miał być jeden zamiast trzech budynków- teraz okazuje się, że będą dwa a Płk Dąbka dla prokuratury- czyli do utrzymania przez podatników nadal będą trzy budynki z tym, że jeden dużo większy. To samo jest z ZUS-em- w biednym miasteczku mamy do utrzymania 2 szt. może by tak jeszcze ze 2 US i UM nagle zobaczymy jak z naszych wypłat znika 70 % kaski na podatki bo trzeba będzie z czegoś utrzymać owe "hotele".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fajnyfacet70(2013-02-25)
 • znowu propaganda portelu jeszcze napiszcie o przekopie barany. kiełbasa referendalna a bezrobocie juz 20% dziękuję. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dominatorszef(2013-02-25)
 • Dobra wiadomość, będzie to chyba pierwsza inwestycja która sie zacznie za obecnego Prezydenta która dojdzie do skutku. Wszystko co jest budowane w Elblągu to budowy rozpoczęte za byłego Prezydenta.
 • I znów znależli się zacofańcy którym nie pasuje że zaczną się budować obiekty w Elblągu.
 • mieszkania dla ludzi budować a nie nowe sądy!!!!!tak miasto dba o mieszkańców???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  PODATNIK(2013-02-25)
 • Przecież ten moloch można wybudować przy Nowowiejskiej, tam, gdzie miało stać Porto!!! Miejsca pełno i na sam budynek i na parkingi. Ale po co. Lepiej wybudować go pomiędzy blokami gdzie są trzy na krzyż miejsca parkingowe. Nie dość, że mieszkańcy mają problem z zaparkowaniem swoich aut to jeszcze teraz te nieliczne miejsca zajmą im osoby zmierzające do sądu. Zapewne niedługo po wybudowaniu gmachu pojawią się dookoła parkometry. .. Kto wyłączył racjonalne myślenie???
 • Cena 8728zł za m2
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej12345(2013-02-25)
 • Taką lokalizację zaproponował dla budynku sądu prezydent Słonina. to swiadczy o tym, że 12 lat za dlugo sprawował swoją funkcję. gorszej nie mógł znależć. Nowaczyk przez 2 lata spał, jakby nie mógł zmienić na lepszą, choć w Elblągu, aż roi sie od wolnych terenów. Zakończmy te męki z kiepską władzą poprzez referendum 12 kwietnia.
Reklama