UWAGA!

Biznes bez granic

Elbląg stopniowo wykorzystuje swoją wielką szansę, jaką jest mały ruch graniczny, wprowadzony miedzy Federacją Rosyjską, a Rzeczpospolitą Polską. Szansą na bliższą współpracę z naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy będą Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018, które odbędą się w Rosji, m.in. w Kaliningradzie, który dzięki temu stoi przed wielkim boomem budowlanym.

W tym również można by upatrywać szansę Elbląga w wyścigu o kontrakty na ogromne pieniądze, które będą dostępne w Kaliningradzie, szczególnie wydarzenie to może być szansą dla elbląskich przedsiębiorców. Tym bardziej że na początku br. oba miasta podpisały umowę partnerską dotyczącą szerokiej współpracy gospodarczej i kulturalnej na kolejnych 5 lat.
      
       Obwód kaliningradzki - szansą dla elbląskich przedsiębiorców
       W celu tworzenia dobrego klimatu gospodarczego w mieście od maja bieżącego roku działa Elbląska Izba Gospodarcza, która jest Oddziałem Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza zrzeszającej ponad 200 przedsiębiorców z województw pomorskiego i warmińsko – mazurskiego. Izba jest zapraszana do rozmów o powstającym prawie w naszym kraju, pomaga programować wydatkowanie środków unijnych, tworzyć strategie rozwoju regionu, a w sprawach istotnych reprezentuje interesy członków w kontaktach z Instytucjami.
       Ważnym elementem działalności jest tworzenie nowych szans biznesowych dla członków Izby poprzez organizowanie dedykowanych spotkań oraz szkoleń. W zakresie współpracy polskich przedsiębiorstw z przedsiębiorcami rosyjskimi Izba organizowała i organizuje szereg wspólnych spotkań i konferencji.
      
       Cykliczne spotkania przedsiębiorców
       Od roku 2012 Izba organizuje cykliczne spotkania z przedsiębiorcami z Kaliningradu oraz Elbląga i Gdańska, których tematami są możliwości współpracy na terenie obu obwodów.
       24 stycznia 2013 r. odbyło się Pierwsze Elbląskie Śniadanie Biznesowe, poświęcone właśnie współpracy z Kaliningradem. Po uroczystym otwarciu uczestnicy wzięli udział w wykładzie przygotowanym przez Konsula RP w Obwodzie Kaliningradzkim – Pana Zbigniewa Świerczyńskiego, oraz Prezesa Centrum Wspierania Biznesu INOK - Panem Olegiem Matukiewiczem. W spotkaniu wzięli udział przedsiębiorcy z Elbląga oraz Trójmiasta.
       W dniu 27 czerwca br. w Gdańsku odbyła się debata zorganizowana przez Ośrodek Debaty Międzynarodowej, w której wzięli również udział przedsiębiorcy zrzeszeni w Izbie. Tematem spotkania był Obwód Kaliningradzki jako czynnik rozwoju regionu Pomorza. W spotkaniu uczestniczyło ok. 100 osób zaproszonych przez organizatorów.
       W dyskusji poruszano problemy związane z barierami współpracy z Obwodem Kaliningradzkim. Istnieje konieczność uruchomienia połączeń kolejowych , autobusowych , promowych i lotniczych aby odciążyć drogowe przejścia graniczne z Obwodem. Strona rosyjska pracuje aktualnie nad systemem usprawnienia pracy na przejściach granicznych , tak aby przedsiębiorcy obu krajów mogli szybko przekraczać granicę.
       Podkreślano potrzebę lepszej informacji dla wyjeżdżających turystycznie i handlowo – głównie poprzez portale internetowe. Ponadto goście z Obwodu zgłaszali potrzeby nauki języka polskiego w Kaliningradzie. Przedsiębiorcy obu stron poszukują też fachowych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia firm w Polsce i Rosji .
       W dniu 26 października 2012 roku wyjechało do Kaliningradu 20 osób reprezentujących firmy z województw pomorskiego i warmińsko – mazurskiego.
       Na spotkaniu w Kaliningradzie uczestniczyły firmy logistyczne i certyfikacyjne oraz konsul RP w Kaliningradzie Pan Zbigniew Świerczyński. Firmy polskie i rosyjskie przeprowadziły szereg interesujących rozmów n/t współpracy .
       24 grudnia 1012 roku zgodnie z planem przyjechało do Gdańska ok. 20 firm rosyjskich oraz przedstawiciele (merowie) miast z Obwodu Kaliningradzkiego , specjalista ds. oprogramowania organizującego wymianę międzynarodową, zainteresowanych zakupami produktów rolno-spożywczych.
      
       Biznes ponad podziałami
       Jak widać te cykliczne spotkania pomiędzy przedsiębiorcami z Warmii, Mazur i Pomorza oraz Kaliningradu wyraźnie pokazują, że w biznesie nie ma granic administracyjnych, a firmy zrzeszone w Elbląskiej Izbie Gospodarczej mają szansę na rozwinięcie swoich biznesów na wszystkich ww. rynkach.
       Izba Elbląska począwszy od października br. raz w miesiącu zamierza organizować cykliczne spotkania czwartkowe w formie śniadań biznesowych, na których będą poruszane ważne tematy gospodarcze z punktu widzenia lokalnego biznesu. Dodatkową wartością każdego śniadania będzie integracja środowisk biznesowych, a także tworzenie przestrzeni do lepszego poznania się przedstawicieli przedsiębiorców i przedstawicieli nauki. Cykliczne spotkania będą zachętą do współpracy różnych środowisk społecznych, która obecnie nie istnieje w naszym mieście.
      
       Obwód Kaliningradzki jak również województwo pomorskie to nasi najbliżsi sąsiedzi, czy zatem uda się w Elblągu stworzyć ośrodek gospodarczy łączący oba te regiony? Zobaczymy, takie są główne cele działania Elbląskiej Izby Gospodarczej, do której zapraszamy lokalnych przedsiębiorców pragnących rozwinąć swoje biznesy niezależnie od podziałów administracyjnych.
      
      
Redakcja
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Rosjanie pozakładają firmy krzaki, które będą zlecać usługi lub kupować docelowo nie rozliczajac się z firmami. W ten sposób zarobią dwa razy więcej, a tam nikt nie pójdzie do sądu, bo wiadomo że nie ma sensu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Czytelnik_MOBI_54417(2013-09-13)
 • Nie tylko mieszkańcy Elbląga, ale i Polska wyjdzie na tej współpracy, jak przysłowiowy Zabłocki na handlu mydłem. Rosyjska mafia gangstersko-polityczna musi obłowić, bo życie krótkie jest. Wsółpraca miała by sens, gdyby w Rosji był sensowny ustrój polityczny, nastawiony na współpracę, a nie obronę tęsknoty za "Russkim Impieratorstviem". Tylko, że wtedy jak najszybciej pozbyli się "Kaliningradskoj obłaśti" na rzecz Polski i Litwy, z powodów nie tylko ekonomicznych, ale przede wszystkim zdrowo-rozsądkowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  elblążanin,niegdysiejszy(2013-09-14)
 • nie należy we wszystkim upatrywać złej intencji, Rosja jest bogata i trzeba to umieć wykorzystać dla swojego i Elbląga dobra, a kto nie chce ten nie musi robić z Kaliningradem interesów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  olgierd(2013-09-14)
 • Zapytajcie " Pujana " jak swego czasu robił w Kaliningradzie interesy i dlaczego już nie robi; ) * wiedzący co nieco *
 • To niestety prawda prowadzisz interes mas szczęśliwą rodzinę i nie chcesz stracić wszystkiego w mgnieniu oka trzymaj się od interesów z Rosją z daleka. .. .
 • Rosyjska mafia kontroluje wszystko od transakcji poprzez nowe firmy zaczynające działać na ich rynku po granicę, spotykać się i rozmawiać tam o interesach można nawet zacząć działać ale pokażcie mi jedną naszą firmę która po prostu! niezależnie działaby na ich rynku na dłuższą metę. Powodzenia. .. ..
Reklama