UWAGA!

Bliżej do remontu mostu

 Elbląg, Bliżej do remontu mostu
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Na 350 tysięcy złotych władze miasta wyceniły koszt przygotowania dokumentacji dotyczącej remontu i wzmocnienia konstrukcji mostu kardynała Wyszyńskiego. Na przetarg w tej sprawie wpłynęły dwie oferty.

Przebudowa mostu kardynała Wyszyńskiego jest planowana w latach 2023-2025. Na ten cel ma być przeznaczonych 8,2 mln złotych, w tym roku w budżecie miasta przeznaczono 350 tys. zł na dokumentację inwestycji.

- Obiekt wymaga natychmiastowego remontu ze wzmocnieniem ustroju nośnego. Bezwzględnie należy wyremontować przeguby gerberowskie i wymienić dylatacje. Modernizacja obiektu musi być poprzedzona opracowaniem stosownej dokumentacji technicznej. Pozostawienie obiektu w obecnym stanie bez podjęcia prac remontowo-modernizacyjnych doprowadzi do dalszej degradacji ustroju, a w konsekwencji – może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Biorąc pod uwagę stan techniczny i wyniki obliczeń statyczno-wytrzymałościowych można warunkowo dopuścić na obiekcie ruch pojazdów o masie całkowitej do 30 ton – czytamy w ekspertyzie o stanie technicznym mostu, którą władze miasta zamówiły u firmy Akrobi.

Władze miasta ogłosiły przetarg na przygotowanie dokumentacji dotyczącej remontu mostu i wzmocnienia jego konstrukcji. Nadeszły dwie oferty. Jedna od konsorcjum firm Pylon i Akrobi z Gdańska (tej samej, która wykonała wspominaną wyżej ekspertyzę), druga od Pracowni Projektowej MID, również z Gdańska. Pierwsza opiewa na kwotę 327 tys. zł, druga – na 359 tys. zł.

Dokumentacja ma dotyczyć m.in. wzmocnienia konstrukcji, wymiany dylatacji, wymiany nawierzchni na całym obiekcie wraz z dojazdami, wybudowania kolektora odprowadzającego wody opadowe do kanalizacji deszczowej czy wprowadzenia ewentualnych zmian w organizacji ruchu.

Komisja przetargowa zbada oferty i w ciągu najbliższych tygodni powinna wyłonić zwycięzcę przetargu. Będzie on zobowiązany do przedstawienia w ciągu 5 miesięcy od daty podpisania umowy kompletnej dokumentacji technicznej, a w ciągu 7 miesięcy – m.in. kosztorysu i projektów wykonawczych wraz ze wszystkimi uzgodnieniami. Będzie też pełnił nadzór autorski nad przebiegiem prac budowlanych, które mają trwać 36 miesięcy od uzyskania zgody na ich realizację.

 

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • to miasto wyglada jak prypec, radni siedza i nic nie robia, to jest jakies jedno wielkie milczenie owiec. Basen miejski w ruinie, bazantarnia w okolicy ulicy wschodniej wyglada jakby rozbil sie tam wielki jumbo jet scinajac drzewa, tor lyzwiarski wyglada jak obiekty po IO w kosowie, zapuszczone nieuzywane, port zmieniony w jakis parking dla tirow, kolej nadzalewowa wraz z dworcem w ruinie wyglada jakby juz tu nikt nie chcial przyjezdzac a wszyscy pozostali uciekli, drogi rowerowqe i chodniki zasniezone/oblodzone. mosty zwodzone jak po bombardowaniu sowietów. Czy to miasto ma jakiegos gospodarza? bo wyglada na to ze nie.
 • @gagar - co do toru kalbar:Chodziło mi o zimowe igrzyska olimpijskie w sarajewie.
 • Najwyższy czas odwołać nieudolnego prezydenta miasta. Niech ci ludzie już nic lepiej nie robią bo i tak wszystko za przeprowadzeniem schrzania. Pora zrobić referendum i powołać komisarza.
 • @TeofilSkorupa - Ale to już było i nie wróci więcej....
 • @gagar/jak byś miał co miesiąc 18,500 na koncie to też byś się tam wielce przejmował Elblągiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  3
  E-g..(2023-01-26)
 • Ah. Jak wszsytko dobrze pójdzie to gotowe będzie w sam raz do CV na nastepne wybory. A typowy elblążanin znowu da sie zmanipulwoać Wróblowi ileż to on robi dla miasta. Tyle, ze robi tylko w roku wyborów, gdy jest to korzystne DLA NIEGO, żeby nas zmanipulować, a miasto gdzieś tam na kolejnym miejscu. Tak nas wlaśnie traktuje włodarz miasta. Człowiek, ktory chyba tak naprawdę gardzi i nienawidzi Elblaga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  9
  Do_pomorskiego(2023-01-26)
 • Jacy radni, jacy radni przecież to deb... le. Z policji
 • Zamiast tężni reperujcie most
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  2
  link 2(2023-01-26)
 • Cały most do wymiany z remontem skrzyżowań przed i za mostem. Odmalowanie nie pomoże. Ale dla patologii intelektualnej starczy, żeby wygrać wybory. No i pomniki, bo to najważniejsze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Piesek_Leszek(2023-01-27)
 • Być może złoże ofertę w urzędzie miejskim młot kujemy asfalt lejemy ale nie prawie pół miliona za co się pytam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Ajajajaj(2023-01-27)
 • @gagar - Jestem i potrzebuje sprytnych poliglotów napisz więcej dostaniesz pulicera od pochanke jak przejdzie pracować dla uop
 • A co z gruntami firmy sprzedającej samochody i Mrówki? remont bez poszerzenia mostu?
Reklama