UWAGA!

Browar do zamknięcia (aktualizacja)

 Elbląg, Browar w Braniewie ponownie ma zostać zamknięty
Browar w Braniewie ponownie ma zostać zamknięty (fot. archiwum portEl.pl)

Czy browar w Braniewie, po kilku latach działalności, ponownie zostanie zamknięty? Tak wynika z informacji, które do nas docierają. Grupa Żywiec, do której należy zakład, po naszych pytaniach zabrała głos w tej sprawie.

Namysłów kupił browar w Braniewie w 2014 roku. Wcześniej zakład przez kilka lat nie funkcjonował. Namysłów zainwestował tu około 100 milionów złotych, wypuścił na rynek nową markę piwa, promującą Braniewo, pracę w zakładzie znalazło około 80 osób.

W 2018 roku całą markę Namysłów, wraz z browarem w Braniewie, przejęła Grupa Żywiec, kupując 100 procent udziałów w firmie Chicago Poland Investment Group, LLC.

„Cena podstawowa transakcji została ustalona na kwotę 500 mln zł, która będzie podlegała korekcie o nakłady kapitałowe, faktyczny dług netto oraz kapitał obrotowy, wyliczone po zamknięciu transakcji i nabyciu własności udziałów, a także przy uwzględnieniu ostatecznego wyniku finansowego spółki" – brzmiał ówczesny komunikat Grupy Żywiec. Zgodę na transakcję wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Grupa Żywiec i Browar Namysłów uzupełniają się biznesowo, co umożliwi emitentowi lepsze wykorzystanie trendów konsumenckich, oraz poprawę konkurencyjności, co konsekwencji powinno wpłynąć na wzrost przychodów emitenta" – napisała Grupa Żywiec w komunikacie dla inwestorów w listopadzie 2018 roku.

Po niemal dwóch latach okazuje się, że Grupa Żywiec chce się pozbyć browaru w Braniewie. Historia zatoczyła koło, po zrobi to po raz drugi. Była właścicielem tego zakładu do 2003 roku, kiedy sprzedała go firmie Dr Witt. Do tego czasu Grupa Żywiec produkowała w Braniewie głównie piwo EB.

W środę, jak dowiadujemy się nieoficjalnie, odbyło się spotkanie przedstawicieli zarządu Grupy Żywiec z załogą braniewskiego browaru, na którym przekazali decyzję o jego zamknięciu. Ma do niego dojść do końca pierwszego kwartału 2021 roku.

- Ten sam los ma czekać browar w Cieszynie. Pracownicy jeszcze nie dostali wypowiedzeń. Podobno jest jakiś inwestor zainteresowany zakupem Braniewa. Nie wiem, na ile jest to informacja prawdziwa, a na ile zmyślona historia po to, aby ludzie pracowali do końca. Tym bardziej, że w historii GŻ żaden działający browar nie został sprzedany, wszystkie były zamykane: browary w Gdańsku, Bydgoszczy, Warszawie - napisał do nas jeden z mieszkańców Braniewa.

Od środy czekamy na odpowiedzi na nasze pytania, które wysłaliśmy do Grupy Żywiec.

 

Aktualizacja z piątku z godz. 18. "Potwierdzam, że w tym tygodniu spotkaliśmy się z pracownikami Browaru, aby podzielić się z nimi informacją na temat naszych zamiarów wobec przyszłości browaru. Poinformowaliśmy ich, że zamknięcie browaru to krok ostateczny, jeśli nie udałoby się sprzedać browaru do końca pierwszego kwartału następnego roku. Prowadzimy już rozmowy w kierunku sprzedaży, ale na ten moment nie możemy podać więcej szczegółów.  W związku z narastającymi wyzwaniami rynkowymi Grupa Żywiec musi skoncentrować wszystkie swoje zasoby na kluczowych obszarach wzrostu. Niestety wiąże się to też z koniecznością rezygnacji z części aktywów, którym nie bylibyśmy w stanie zapewnić finansowania w przyszłości. Doprowadzenie do sprzedaży jest naszym priorytetem - poinformowała nas w odpowiedzi na nasze pytania Magdalena Brzezińska, dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec. 

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Skończyło się pieniędzy pranie czas na zamykanie.
 • @Musicie pracować nad sobą - Ogarnij się, i sam nad sobą popracuj, albo zwyczajnie idź do tej szkoły w końcu a nie wagarujesz
 • Browar Kormoran nie sprzedał się nikomu, nie wszedł w żadną fuzję z dużymi graczami na rynku i ma się świetnie. W Elblągu wszystko było prężne i samowystarczalne. Było, dopóki to co było dobre, komuś udało się wmówić, że stanie się lepsze. To samo stało się z Zamechem i innymi zakładami. Ale ci, którzy się do tego przyczynili, nadal mają super posadki i emeryturki. Ja nawet wiem, kim oni są. Są wśród nas.
 • Oby udało się sprzedać browar zainteresowanemu kupcowi. Ciekawe kiedy dziennikarze zainteresują się losem odlewni GE w Elblągu. ..
 • ile razy można się nabrać na tą samą historię ???? - przecież tak zawsze się kończy sprzedaż "lokalnych dóbr"KORPORACJOM, dla których przecież absolutnie nie ma żadnego znaczenia los jakiegośtam miasta na wy#upiu i iluśtam ludzi. KORPORACJA istnieje, by przynieść zysk udziałowcom i zapewnić im spokój gdzieś na Kajmanach, na luksusowym jachcie. Nie rozumiem, jak można się dziwić - po raz wtóry. .. szkoda niestety, że we wciąż kraju-kolonii jakim jest Polska, tutejsze (nie)rządy bardzo łatwo i szybko są w stanie zarżnąć każdy przejaw lokalnej przedsiębiorczości, który tylko wystawi głowę nieco ponad "średnią":(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  78
  0
  Precz-z-kagańcami(2020-09-25)
 • jak nie można kupić pojedyńczego browaru to Żywiec - warszawka - kupiła cały Namysłów. .. ..
 • Ja tez wiem kim oni są. To są po prostu ZAKOCHANI, tak jak w tej starej piosence, zakochani są wsród nas, są odwiecznie zakochani, w kim ?. .nie, nie - nie w browarze, nie w Braniewie, jak nie wiecie o co chodzi. .to tak zawsze. .. tak jest, chodzi o pieniążki - juz Jasiu z wakacji z kolonii pisał, - kochane pieniążki przyślijcie rodzice.
 • Od początku wiadomo było, że GŻ w perspektywie 2-3 lat zamknie browar w Braniewie. Naiwni byli Ci, którzy myśleli inaczej. Kiedy było jeszcze Elbrewery to GŻ nie miała siły przebicia na północy że swoim flagowym produktem "Ż". EB na wodzie z Braniewa i Specjal z Elbląga po prostu zamiataly innych graczy w tej części Polski ponieważ były to rewelacyjne marki. Przyszedł "inwestor"i co? EB tylko na eksport, a Specjala (największą matkę regionalną w Europie)zniszczyć Tartą taki był plan. .. Gdzie w browarnictwie wchodzi korpo tam dobrego piwa juz sie nie napijesz. Tylko Kormoran! Hashtagi: #PH2
 • Nie poda mi się to. .zakupili i na 100% zamkną bo to likwidacja konkurencji. Niestety tak działa korpo. Podobnie było z EB, tylko jak ludzie ściągali piwo z Niemiec to nagle ktoś przejrzał na oczy i wznowili produkcję
 • Nie po to zagraniczny Heineken kupił Braniewo aby ludzie mieli pracę. Liczy się zysk i wykończenie Polskiej konkurencji. Im więcej zniszczy się gospodarki w europie wschodniej tym więcej można sprzedać śmieci z zachodu. Po to i tylko PO to wzięli nas do UE.
 • Tak się wykańcza konkurencję. Całkiem dobre piwo Namysłów, po przejęciu przez GŻ zrobiło się takie jak reszta koncernowych szcz. .Teraz marka popsuta, browar się zamyka, a oni dalej będą sprzedawać swoje piwopodobne wytwory. Alleluja i do przodu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45
  1
  Unitank(2020-09-25)
 • no święte słowa, wstyd bo posprzedawali się za tanie pieniądze, omamieni, tak jak właśnie Zamech itd
Reklama