UWAGA!

Budują sieć z szybkim Internetem

 Elbląg, Budowa sieci światłowodowej przy ul. Chrobrego. Zdjęcie wykonane przed świętami
Budowa sieci światłowodowej przy ul. Chrobrego. Zdjęcie wykonane przed świętami (fot. Anna Dembińska)

W Elblągu i niektórych miejscowościach powiatu elbląskiego i braniewskiego trwa budowa sieci światłowodowej o wysokiej przepustowości. To element krajowego programu, którego celem jest likwidacja białych plam w dostępie do szybkiego Internetu dla mieszkańców.

Szybką sieć światłowodową buduje Nexera, pierwszy w Polsce wyłącznie hurtowy operator telekomunikacyjny, w ramach krajowego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Powstaje w 14 obszarach centralnej i północno-wschodniej Polski - w miejscach, gdzie w światłowód nie zainwestowali czołowi krajowi operatorzy. W zasięgu sieci ma się znaleźć milion gospodarstw domowych oraz 1 900 placówek oświatowych. W powiecie elbląskim to docelowo 5 tysięcy adresów, w Elblągu 7,5 tys., a w powiecie braniewskim 3,5 tys. adresów. Szczegółowe lokalizacje można sprawdzić na interaktywnej mapie.

- Wszyscy mieszkańcy, którzy znaleźli się w zasięgu sieci Nexery, mogą wybierać spośród ofert operatorów i cieszyć się dostępem do Internetu o najwyższej prędkości i jakości. Można wybierać z oferty przynajmniej 6 detalicznych operatorów ogólnokrajowych i lokalnych. Zakończenie projektowania sieci planujemy na połowę 2021, a zakończenie inwestycji w zaplanowanym zakresie do końca 2022 roku – informuje Piotr Żmich, regionalny menadżer Nexery.

Przed świętami wielkanocnymi budowa sieci w Elblągu trwała m.in. przy ul. Chrobrego i Grudziądzkiej. Przy wielu adresach pojawiły się białe skrzynki dostępowe. Jedna z naszych Czytelniczek z ul. Chrobrego interweniowała nawet w tej sprawie w naszej redakcji, gdy okazało się, że skrzynka dostępowa została zamontowana na jej posesji pod jej nieobecność i bez jej zgody. W dodatku w taki sposób, że utrudniała ona wjazd na posesję.

- Nastąpił ewidentny błąd firmy wykonawczej, który już został naprawiony i mam informację, że sposób rozwiązania został uzgodniony z właścicielem posesji. Niestety przy tak dużym zakresie projektu, udziałem wielu podmiotów w jego realizacji nie jesteśmy w stanie uniknąć podobnych błędów, za co bardzo przepraszamy. Staramy się reagować na bieżąco na sygnały mieszkańców i w miarę natychmiast dokonywać korekt i sprostowań – poinformował nas Piotr Żmich.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama