UWAGA!

Budżet na piątkę

Tak dobrze wykonanego budżetu miasta jeszcze w Elblągu nie było. Dziewięć setnych zabrakło do tego, by plan finansowy 2004 roku został zrealizowany przez prezydenta w stu procentach.

Nawet komisja rewizyjna, której członkami w większości są radni opozycji, nie szczędziła słów pochwały. Oczywiście znalazło się też kilka uwag dotyczących realizacji budżetu. Radny Jerzy Wilk, przewodniczący komisji powiedział:
     - Z roku na rok rośnie dług publiczny Elbląga. W roku 2004 wyniósł on prawie 67 milionów zł, co stanowi ponad 23 proc. wydatków budżetu. W stosunku do roku 2003 wzrósł on o prawie 11 milionów zł.
     Przewodniczący komisji rewizyjnej Rady Miejskiej zwraca też uwagę na fakt, że prezydent powinien zaciągać kredyty tylko na inwestycje, a nie np. na ratowanie sytuacji finansowej szpitala miejskiego czy też zadłużonego na około 18 milionów zł Zarządu Budynków Komunalnych, bo jego zdaniem pieniądze z kredytu na te cele zostaną skonsumowane.
     Prezydent Elbląga nie krył zadowolenia ze zrealizowanego budżetu za 2004 rok, ale tę radość przyćmiła mu jednak wypowiedź innego radnego opozycji Czesława Dębskiego.
     - Niepokoi nas, że w budżecie jest mniej pieniędzy na inwestycje - uważa Dębski.
     Prezydent nie pozostał dłużny:
     - Dla mnie ważne jest, co się dzieje w mieście, a nie statystyki i już kilkakrotnie tłumaczyłem, dlaczego niektórych inwestycji nie prowadzi miasto, ale spółki komunalne; przecież chodzi o VAT, dlatego nie będę się tłumaczył panu Dębskiemu i jego kolegom.
     Rada Miejska przyjęła sprawozdanie z wykonania budżetu i w tym głosowaniu wstrzymało się od głosu jedynie czterech radnych. Jednak już za przyjęciem absolutorium dla prezydenta zagłosowali tylko radni lewicy. Jedenastu radnych z opozycji wstrzymało się od głosu.
     - My uważamy, że budżet został wykonany poprawnie, ale zdecydowaliśmy, że wstrzymamy się od głosu - mówi Czesław Dębski. - Chcemy zamanifestować swoje niezadowolenie ze sposobu podejmowania decyzji przez prezydenta, zwłaszcza podczas prac nad budżetem. Nasze zdanie często nie było brane pod uwagę.
     Budżet Elbląga w 2004 wyliczono na kwotę 291.283.557 zł. To najlepszy wynik elbląskiego samorządu w ciągu ostatnich lat. Niższe niż planowano były m.in. dochody z tytułu najmu i dzierżaw oraz ze sprzedaży lokali użytkowych, garaży i mieszkań na własność.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dopóki będzie to budżet pod tytułem - zabierzmy tym co sobie radzą i mogą zrobić coś dobrego z pieniędzmi, a dajmy sierotom przejadającym każde pieniądze - dopóty nawet najlepsze statystyki nie będą dobre.
 • Pytanie* ...jeśli zadłużenie miasta rośnie corocznie o średnio 10mln, to kto będzie w stanie je oddłużyć? Pytanie** ...jeśli "za przyjęciem absolutorium dla prezydenta zagłosowali tylko radni lewicy (jest ich teraz 11), a 11 radnych z opozycji wstrzymało się od głosu", to prezydent otrzymał absolutorium, czy nie otrzymał? ...wreszciePytanie*** ...radny której opcji powiedział: "zacząć oceniać prezydenta nie tylko za wykonanie budżetu jest sprawdzany przez Regionalną Izbę Obrachunkową i musi być w należytym porządku, ale za rozwiązywanie rzeczywistych problemów elblążan. Przy ocenie osoby prezydenta powinniśmy uwzględniać także to, co nie mieści się w tabelkach, ale dokucza elblążanom."
 • ciekawe komu sie p. Slonina tlumaczy, skoro nawet radnym "nie bedzie sie tlumaczyl" !!!!???? zabierzcie go z tego stolka i nikogo nie wsadzajcie, miasto oszczedzi sporo sianka - nowe oswietlenie jakiejs ulicy badz obnizenie podatkow i oplat lokalnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pR0SiAczek(2005-04-14)
 • Jeszcze chwilę a wykonanie budżetu wyniesie 123%!!!! I po raz pierwszy Elblag trafi do grona miast przodowników realizacji budżetu!!!!
 • Na wczorajszej sesji Słońce Elbląga przekroczył wszelkie granice kultury osobistej, etyki i sposobu dyskusji z osobami o odmiennych poglądach /od niego/, chciałby aby wróciły czasy Kultu jednostki, a że przekroczył te granice, to poniesie tego konsekwencje i to niebawem....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2005-04-15)
 • Macie rację. Ja bym Sloninę oskarżył również o trzęsienie ziemi, gradobicie i powódź w Bangladeszu. A opozycja robi z siebie po prostu wariata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Janusz(2005-04-15)
 • a ile procent tego budżetu pochodzi z kredytów i ile bedzie nas kosztowała ich splata,
 • a dlaczeguż to z najmu, dzierżaw i sprzedaży wpłyneło mniej pieniędzy Dziwne przecież nasze miasto tak się rozwija, prawie same inwestycje które dadzą oooooo a może i więceeej nowych miejsc pracy, a nad każda zlotówka wydaną po kila razy się zastanawia czy ją dobrze wyda, mieszkańcom poprawia komfort życia ot chociażby remonty dróg ( co roku te same i przez to nie starcza na inne) aby szybciej i sprawniej można było dojechać do pracy. Zatroskany o poziom edukacji w naszym mieście mocno ją dofinansowuje ( postawił słupek informacyjny na pl słowiańskim aby nasza młodzież się dowiedziała jak daleko leży elbląg od nowych miejsc pracy i w którym kierunku mają się udać - w zależności w jakiej walucie chcą zarabiać)
 • to ten dług chyba przekroczył już chyba 100 DUŻYCH BANIEK, bo jak do tych 60 doda się tylko szpital i zbk, to ugotowani jesteśmy na 10 najbliższych lat ??????????????, chyba że opylimy te wybudowane hale sportowe, ratusze itp.......
 • No to ładny pasztet - jest dobrze i tak już musi pozostać - chyba, że - no cóż - i tu repertuar doznań jest bogaty, niczym stosunek Casanovy. Ano, nieźle konfabulują z Wami MŁODZI - boć to przede wszystkim dla WAS ta siurpryza. Bo mnie starego, nie są w stanie już niczym zaskoczyć. A miałem ci ja takiego belfra, który mawiał po wielce udanych oracjach nie na temat ” bardzo dobrze, siadaj, trzy minus”.
Reklama