UWAGA!

Bursztynowy Port

 Elbląg, Łódź wikińska płynąca po rzece Elbląg podczas drugiego dnia IV Międzynarodowego Festiwalu "Wikingowie z Truso w Elblągu"
Łódź wikińska płynąca po rzece Elbląg podczas drugiego dnia IV Międzynarodowego Festiwalu "Wikingowie z Truso w Elblągu" (fot. arch. WS)

Stowarzyszenie Elbląg Europa złożyło ofertę zagospodarowania fragmentu Wyspy Spichrzów i zbudowania tam Bursztynowego Portu – repliki małego, nadrzecznego grodu z czasów wczesnego średniowiecza, który ma być atrakcją dla elblążan, ale też dla turystów.

Stowarzyszenie Elbląg Europa zamierza zbudować osadę warowną i dwie łodzie wikińskie. Zabiega o wydzierżawienie przez miasto niewielkiej części Wyspy Spichrzów – przesmyku przy dawnym obiekcie sportowym (kiedyś były tam korty tenisowe).
       – Teraz są tam chaszcze, zbierają się pewni ludzie, żeby pić piwo – mówi prezydent Elbląga Jerzy Wilk. – Miasto niewiele ryzykuje, bo ten obiekt, który chce zbudować Stowarzyszenie Elbląg Europa, nie będzie trwale związany z gruntem. Zawsze można będzie go przenieść, jeśli zajdzie się inwestor na ten teren.
       Jak mówi prezydent Wilk, Stowarzyszenie Elbląg Europa już dwa lata czeka na decyzję o wydzierżawieniu tego terenu. Z przedstawicielami Stowarzyszenia Pawłem Kulasiewiczem i Wojciechem Ławrynowiczem prezydent spotkał się w tej sprawie w zeszłym tygodniu.
       – Oni chcą zrobić coś, co będzie atrakcyjne dla turystów – przekonuje Jerzy Wilk. – Interesowałem się tym pomysłem, jeszcze będąc radnym. Już wtedy byłem przekonany do tego projektu i dlatego nie musiałem długo się nad tym zastanawiać. Chociaż zdaję sobie sprawę, że część środowiska architektów i urbanistów może krytycznie podchodzić do tego zadania. Natomiast miastu niczym to nie grozi, tylko tym, że będziemy mieli większe zainteresowanie turystów.
       Decyzja o wydzierżawieniu tego terenu została więc podjęta w ubiegłym tygodniu, ale trzeba przejść wszystkie wymagane prawem procedury. Miasto musi opublikować ogłoszenie, że chce wydzierżawić ten teren. – Może ktoś inny wystąpi z ciekawszym projektem – zastrzega Jerzy Wilk. – Jeśli nie, Stowarzyszenie Elbląg Europa dostanie ten teren w dzierżawę na okres trzech lat.
      
      
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A replika Osady Truso dlaczego nie budujecie. dlaczego Kanałek w koło wyspy nie pogłębiono, idealne miejsce do pływania kajakiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  elblążaninpyta(2013-07-24)
 • W końcu jakaś dobra decyzja prezydenta z bożej łaski, Lupus vulgaris. Teraz czekamy kiedy przekopie wspólnie z Jarosławem Mierzeję Wiślaną, bo wygląda, że IV Port Polski właśnie załatwił xD
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  papieżtygodnia(2013-07-24)
 • to się nazywa tempo, Wilk obiecał 2 tygodnie port w Elblągu i słowa dotrzymuje, a jakby było mało to nie będzie to zwykły port ale BURSZTYNOWY, nabrzeża z bursztynu, pomosty, żurawie wszystko będzie z bursztynu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  5
  superinfooo(2013-07-24)
 • A co z konkursem na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  oriana(2013-07-24)
 • Suuper !!! czekamy z niecierpliwością :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Wyrafinowana(2013-07-24)
 • super organizacja, każdy bez kapoka - madry Polak po szkodzie
 • Ciekawe kiedy złośliwi komentujący udławią się swoją własną nienawiścią?
 • .. .. .a moim zdaniem, Elbląg nie Suchacz czy Tolkmicko i włodarze miasta powinni znależć dużego inwestora który zrewitalizowałby i tchnął ducha w to miejsce, które powinno być centrum turystyczno - handlowym tego miasta. To już zresztą powiedziano i napisano wiele razy. Łatwo udziela się zgód na ''wklejanie kwiatków'' typu repliki Truso, ale trzeba myśleć dalekowzrocznie.
 • Twórczy pomysł- brawo !
 • Super pomysł. W KOŃCU! Jakby co, to chętnie pomogę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Rogall(2013-07-27)
Reklama