UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ciepło dla Elbląga: Energa czeka do końca lipca

 
Elbląg, Ciepło dla Elbląga: Energa czeka do końca lipca
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

- Szkoda, że prezydent Elbląga zdecydował się odrzucić kompromis, którego osiągnięcie kosztowało wiele pracy zarówno urzędników miasta jak i pracowników Grupy Energa – mówi Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Energa.

Przypomnijmy, że negocjacje między władzami Elbląga, spółką EPEC a Energą Kogeneracja w sprawie dostaw ciepła dla miasta po 2020 roku utknęły w martwym punkcie. Prezydent Witold Wróblewski kilka tygodni temu ogłosił, że z pomocą naukowców będzie przygotowywał dokumentację dotyczącego nowego modelu zaopatrzenia energetycznego miasta. Chce na ten cel pozyskać środki z funduszy norweskich. Na temat zamieszania wokół negocjacji rozmawiamy z Adamem Kasprzykiem, rzecznikiem prasowym Grupy Energa.
       - Energa Kogeneracja przedstawiła projekt nowej umowy na dostawę ciepła z miastem, na 17 lat. Jakie inne warunki ona zawiera? Na jakim etapie są obecnie negocjacje w tej sprawie?
      
Adam Kasprzyk:  - W okresie ostatnich kilku miesięcy rozmów Energa Kogeneracja zaproponowała szereg oczekiwanych przez miasto zapisów. Negocjacje zbliżały się ku końcowi, gdy prezydent postanowił je niespodziewanie zerwać. Przynajmniej tyle można było zrozumieć z przekazu medialnego. Szkoda, że prezydent zdecydował się odrzucić kompromis, którego osiągnięcie kosztowało wiele pracy zarówno urzędników miasta jak i  pracowników Grupy Energa. 

  Elbląg, Adam Kasprzyk
Adam Kasprzyk (fot. Grupa Energa)


       Zaproponowaliśmy mieszkańcom Elbląga bardzo dobre warunki umowne: utrzymanie obecnej ceny ciepła i dalsze kształtowanie jej przy uwzględnianiu średniej ceny określanej przez Urząd Regulacji Energetyki; stabilny 17-letni okres trwania umowy dający bezpieczeństwo zarówno mieszkańcom, jak i nam jako dostawcy ciepła; potężną inwestycję Energa Kogeneracja w instalację oczyszczania spalin o wartości ok .100 milionów złotych gwarantującą mieszkańcom Elbląga czyste powietrze. 
      
       - Prezydent zdecydował jednak, by z pomocą naukowców stworzyć nowy model zaopatrzenia miasta w ciepło, a środki na dokumentację na ten cel chce pozyskać z funduszy norweskich. Co Pan na to?
      
- Rzeczywiście, fundusze norweskie pozwolą na przygotowanie wyłącznie dokumentacji. Rozmawiamy zatem o zupełnie pierwotnym zarysie pewnej idei. Jednakże należy zapytać prezydenta: co dalej? Całkiem możliwe, że wspomniane opracowanie potwierdzi jedynie, że najbardziej korzystnym modelem jest ten stosowany obecnie. 
       Pamiętajmy, że fundusze norweskie nie pokryją kosztów związanych z budową nowej ciepłowni. Rodzi się więc pytanie: czy miasto stać na tak kosztowną inwestycję? Warto wspomnieć, że stworzenie zupełnie nowej produkcji ciepła pochłonie środki, które mogłyby zostać spożytkowane na inwestycje w mieście. Jest to koszt oscylujący wokół setek milinów złotych. Zorganizowane ostatnio seminarium pt. „Gmina samowystarczalna energetycznie” w żaden sposób nie przybliża miasta do zagwarantowania dostaw ciepła po roku 2020. To kolejny element sprowadzania problemu na inne, zupełnie abstrakcyjne tory.
      
       - Jaki jest ostateczny termin, do którego Energa może czekać na podpisanie nowej umowy z miastem?
      
- 31 lipca 2018 roku.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • A po co to foto?
 • Dlaczego ten pan nie pisze o sobie i ile kosztowały ich ostatnie inwestycje i czy przyniosły zyski czy straty?
 • a może lepiej pomyśleć o geotermii tata Rydzyk tak zrobił i nie żałuje ponad 78 procent ley na wodach geotermalnych zdolnych do ogrzewania miasta lez Polska to zacofany kraj ludzie boją się nawet wiatraków w naszych okolicach znajdują się złoża wód termalnych zdolnych do ogrzewania tylko troche odwagi i kasy
 • No cóż niech czeka i klęczy, a potem niby co zrobi zwolni ludzi i zamknie zakład? Może dalej będzie produkować prąd a skutek uboczny jakim jest ciepło będą robić zrzuty do kanału? Blef jest dobry jeśli jest skuteczny i się uda w przeciwnym razie świadczy o braku umiejętności i doświadczenia w prowadzeniu negocjacji. A szantaż znowu emocjonalny jest obrzydliwy i życie zemści się na takim fakcie. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  7
  Prorok_Igor(2018-05-14)
 • brawo prezydent,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  18
  koko(2018-05-14)
 • Bujajta sie z waszymi atrakcyjnymi cenami za cieplo.Trzeba bylo myslec wczesniej o konsekwencjach dojenia mieszkancow.Mysleliscie,ze jestescie nie do ruszenia jak POpaprance?To sie zdziwiliscie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  13
  kaloryfer(2018-05-14)
 • Elektrociepłownia powinna być w rękach miasta.
 • czy blok za kilkadziesiąt milionów na biomase już działa???
 • A moim zdaniem mając na uwadze powiższe oraz zbliżające się wybory Pan Wróblewski musi ODEJŚĆ!
 • Proste, miasto boi się a Energa nie chce. Skrajna ciemnota wyzwala myśli o budowie nowej elektrociepłowni węglowej dla miasta. Budowa elektrociepłowni to nie to samo co stawianie fabryki krzeseł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  4
  Izaak Schoenbauer(2018-05-14)
 • Wróblewskiego czeka żeby podpisać umowę z Energa jak najbliżej wyborów i ogłosić swój "sukces"
 • oczywiscie ze tak. te sciemy z funduszami noirweskimi wrobla to tylko gra na uzyskanie lepszych warunkow od Energi
Reklama