UWAGA!

Ciepło drożeje, co nowego w cieplnych inwestycjach?

 Elbląg, Elektrociepłownia EKO przy ul. Elektrycznej (Zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca, marzec 2020, autor: FredAN)
Elektrociepłownia EKO przy ul. Elektrycznej (Zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca, marzec 2020, autor: FredAN)

Od 1 listopada w Elblągu weszły w życie podwyżki za ciepło. Obie ciepłownicze spółki – państwowa Energa Kogeneracja i komunalny EPEC podkreślają we wspólnym komunikacie, że ostateczni odbiorcy, czyli mieszkańcy zapłacą więcej o 3,2 procent, mimo że EKO zwiększyła cenę produkcji ciepła o prawie 5,5 proc. Jak to możliwe?

Energa Kogeneracja na wprowadzenie podwyżek cen ciepła uzyskała zgodę Urzędu Regulacji Energetyki. Są one skutkiem wzrostu opłat związanych z uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla.

„Zatwierdzony przez URE wzrost ceny referencyjnej dla węgla wynosi 11,41%, natomiast dla biomasy – 1,47%. W Elektrociepłowni Elbląg, przygotowywanej do zmiany wytwarzania ciepła z paliwa węglowego na gazowe, obecnie ciepło jest już wytwarzane w dużej części z biomasy, lecz także jeszcze przejściowo w jednym kotle węglowym (co jest niezbędne, aby zapewnić ciepło w rozpoczętym sezonie grzewczym). Zatem przez najbliższy rok wzrost ceny wytwarzanego ciepła dla odbiorców Elblągu jest umiarkowany i wynosi 5,48% (czyli mniej niż wynosi ogólny wzrost cen w taryfie dla EKO – 7,65%). Cena ta wynika ze wzrostu kosztów niezależnych od elektrociepłowni, głównie rosnących cen paliw i uprawnień do emisji CO2” – informuje EKO.

Ciepło od EKO kupuje EPEC, który dystrybuuje je siecią do mieszkańców. EPEC zapłaci EKO za ciepło o 5,8 proc. więcej (średnia cena jednostkowa to 45,53 zł netto za gigadżul, o 2,49 zł netto więce), z kolei ostatecznie odbiorcy zapłacą o 3,2 proc. więcej. Jak to możliwe?

„Dzieje się tak dlatego, że nie zmieniła się cena produkcji ciepła w należącej do EPEC ciepłowni przy ul. Dojazdowej i nie wzrosły ceny przesyłu ciepła” - informuje EPEC, który ostatnią podwyżkę cen wprowadził w październiku 2019 roku.

Przypomnijmy, że obie spółki czeka skomplikowany proces inwestycyjny w nowe niewęglowe źródła ciepła. EKO, która jest głównym dostawcą ciepła w Elblągu (ponad 80 procent zapotrzebowania) już swoją inwestycję rozpoczęła.

- EKO realizuje wart ok. ćwierć miliarda zł program inwestycyjny, który powinien zniwelować w przyszłości negatywny wpływ czynników kosztotwórczych na wzrost cen ciepła. Istotnym elementem tego programu będzie budowa silników gazowych (SG), które pracując w kogeneracji, będą produkowały również energię elektryczną. Rynek energii elektrycznej nie jest rynkiem lokalnym, dlatego w dużej mierze zwrot z zainwestowanego przez Energę kapitału będzie oparty o marżę na sprzedaży energii elektrycznej i system wsparcia dedykowany dla źródeł kogeneracyjnych, skorelowany z wolumenem energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej przez nowo wybudowane źródła – wyjaśnia Andrzej Lis-Radomski z biura prasowego Grupy Energa.

Obecnie na terenie elektrociepłowni przy ul. Elektrycznej, należącej do EKO, trwa montaż mobilnych instalacji ciepłowniczych i finalizowana jest modernizacja bloku na biomasę i jednego z kotłów węglowych. - Wyłoniony został wykonawca kotłowni rezerwowo-szczytowej, która – zgodnie z harmonogramem – powinna zostać oddana do eksploatacji do końca 2021 roku. Spółka pracuje też nad opracowaniem dokumentacji przetargowej, niezbędnej do ogłoszenia przetargu i, w efekcie, wyłonienia wykonawcy dokumentacji projektowej, włącznie z decyzją o pozwoleniu na budowę, dla układu silników gazowych, które powinny powstać do 2025 r. - dodaje Andrzej Lis-Radomski.

Swoją inwestycję musi również przy ul. Dojazdowej przeprowadzić EPEC. Na jakim etapie są prace przygotowawcze? - Mamy etap pozyskiwania zgód  korporacyjnych na różne zaproponowane warianty oraz etap określania kierunków pozyskania finansowania projektu – napisała w odpowiedzi na nasze pytania Alina Geniusz-Siuchnińska z firmy Inntu, która doradza EPEC-owi m.in. w kontaktach z mediami.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ciepło, podatki. .. .co jeszcze???
 • jak to więcej? przciez miało być taniej aż o 20 procent, czyli faktycznie podwyżki są na poziomie 23,5%, to jest skandal, natychmiast odwołać Wróblewskiego i resztę co obiecywali obniżki a wprowadzili podwyżki,
 • obniżki też bedą ale tęperatury dla ciekawości na Sienkiewicza założyli ludziom centralne ale elektrycznie grzeją w jednej piwnicy jest piec do centralnego i ciepłej wody na kilka bloków tu dopiero zapłacą
 • Te wszystkie podwyżki cen począwszy od podwyżki opłat za wody deszczowe i dziesiątki innych najwięcej uderzą w rencistów i emerytów. Jak tu dalej żyć przy tak niskich rentach i emeryturach. W sklepach podwyżki cen są na porządku dziennym. Podwyżki rent i emerytur nic nie dają. obserwuje bardzo często zmiany szukających ludzi w śmietnika ch tego co jeszcze można sprzedać za parę złotych. Taki mamy piękny dobrobyt. przy dużych wzrostach płac ale nie dotycz one biedaków, emerytów i rencistów. i szukających dobrobytu w śmietnikach
 • czy któryś z kierowników, tak jak przez dziesiątki lat nie może raz na miesiąc zabawić się w rzecznika prasowego EPEC-u. a tutaj za 15 tysięcy miesięcznie ktoś z gdańska banialukuje, wstydzą się nawet wspomnieć o rzeczniku. Płacimy zrzutkę na desant
 • Dziwne. Epec i Energociepłownia szuka pieniędzy a rozdają na prawo i lewo premie świąteczne i bonusy Jeśli się nie ma i szuka z jakiej racji takie wypłaty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  4
  Arek123@wl(2020-11-17)
 • żądamy obniżki ceny. i tak przy centralnym placimy 190 zl. to hanba.
 • asobie nagrody daja po 2000 bony itd. a my za to mamy placic szoooook
 • natchmiast zmniejszcie ceny za ciepło. bo taczki przywieziemy.
 • zo to ciepło z ciągłymi awariami płaci społeczenstwo ęlbląga. ńajwiekszy kant jest na ciepłej wodzie /prosze policzyć / po nowym roku rezgnuje z ciepłej wody a bede podgrzewał wode na kuchni gazowej wyjjdzie o połowe taniej i jednoczesnie dogrzeje sobie mieszkanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  3
  domownik(2020-11-17)
 • Ooo, dziekujemy wam dobroczyncy, ze tylko 3%. To tak samo jak okazje i promocje na towary w sklepie: 50% mniej z wczesniejszej marzy 200%, to jeszcze 150% na plus dla sklepu zostaje. Barany, to na hali w Zakopanem są.
 • Mialo byc taniej, bo na gaz przeszli, a wyszlo jak zawsze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  0
  Yogii(2020-11-17)
Reklama