UWAGA!

Ciepło w Elblągu: co kształtuje ceny? (Napisali do nas)

 Elbląg, Komin ciepłowni EPEC przy ul. Dojazdowej
Komin ciepłowni EPEC przy ul. Dojazdowej (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Rozpoczynają się prace w komisjach Rady Miasta Elbląga, których celem jest wybór docelowego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło. Podejmując decyzje o wyborze między modelem proponowanym przez Energę, radni rozpatrywać będą aspekty środowiskowe, techniczne i ekonomiczne – z ceną ciepła, gwarantującą bezpieczeństwo dostaw i jakość obsługi. Obecnie średnia uzyskana cena netto za gigadżul ciepła w EPEC znajduje się w połowie stawki wśród 50 firm ciepłowniczych badanych przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie IGCP.

Ceny ciepła w Polsce zatwierdza Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Jest to proces administracyjny, w którym  przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i przesyłem energii (w tym energii cieplnej), samodzielnie ustalają taryfy i wnoszą o ich zatwierdzenie w URE. Prezes URE zatwierdza taryfę lub odmawia jej zatwierdzenia w przypadku stwierdzenia niezgodności z zasadami i przepisami Prawa energetycznego.

Taryfa jest zbiorczym dokumentem, który zawiera ceny ciepła, stawki opłat za usługi przesyłowe i warunki ich stosowania. Istotnym elementem, który powinien zawierać wniosek taryfowy jest zawarcie w nim tak zwanych kosztów uzasadnionych.

 

Co składa się na ceny ciepła?

– Koszty uzasadnione to między innymi suma kosztów wytworzenia energii, jej przesyłu, konserwacji i modernizacji urządzeń, a także koszty pracownicze  inne, niezbędne do prowadzenia działalności – tłumaczy  Andrzej Kuliński, prezes EPEC. – Przedsiębiorstwo energetyczne może więc uwzględniać koszty modernizacji i rozwoju (inwestycji) w taryfie, a co za tym idzie – w cenach ciepła. Wybór modelu zaopatrzenia w ciepło to nie tylko zastosowane technologie i ich wpływ na środowisko. To przede wszystkim decyzja o poważnych i długoterminowych konsekwencjach ekonomicznych dla mieszkańców.

Aż 60 procent przychodów EPEC, czyli ok. 60 mln zł rocznie przekazywanych jest do Energi Kogeneracja za wytworzone i wprowadzone do sieci ciepło. To ma istotny wpływ na rachunki dla mieszkańców.

O ile w należącej do EPEC ciepłowni przy ul. Dojazdowej średnia cena wytworzenia ciepła to około 37,7 zł za gigadżul, to w Energa Kogeneracja cena ciepła wynosiła około 42,8 zł za 1 gigadżul ciepła zużytego przez elblążan. Obecnie Energa Kogeneracja dostarcza ponad 80 proc. ciepła do elbląskich domów i firm, stąd niższa cena wytworzenia ciepła w Ciepłowni EPEC powoduje, iż średni koszt dostawy ciepła jest niższy i wynosi 41,9 zł za gigadżul.

 

Ile płacimy za ciepło w Elblągu

Opłaty za ciepło zależne są od zużycia przez gospodarstwa domowe. To z kolei – od pogody, jakości termomodernizacji budynku i wielu innych czynników. Trzyosobowa rodzina zajmująca  mieszkanie o powierzchni 40-50 mkw w elbląskiej  spółdzielni mieszkaniowej płaci za ciepło między 170 a 250 zł miesięcznie.

Biorąc pod uwagę średnią cenę netto ciepła – jego wytworzenia wraz z przesyłem, Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej znajduje się obecnie w połowie stawki wśród blisko 50 przedsiębiorstw dystrybuujących ciepło badanych przez  Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie IGCP.  

 

Ciepło z węgla coraz droższe

Publikowany w 2019 roku wspólny raport Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie i Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych zwraca uwagę na stale rosnące ceny prądu i węgla jako czynniki wzrostu cen ciepła. Węgiel, na którym w 74 proc opiera się polskie ciepłownictwo jest coraz droższy, do tego dochodzą coraz wyższe koszty emisji CO2.

- Ciepło z węgla robi się coraz droższe i wymaga nakładów inwestycyjnych ze względu na wyśrubowane normy środowiskowe dla źródeł wykorzystujących to paliwo – mówi Andrzej Kuliński. – Tu jednak  także można mieć zróżnicowane ceny. Przykładowo, w zmodernizowanej przez EPEC ciepłowni przy ul. Dojazdowej produkcja ciepła jest tańsza niż w Energi Kogeneracja, mimo że tam produkuje się jeszcze energię elektryczną. W tym kontekście widać, jak ważna jest dokładna analiza ekonomiczna dostępnych miastu scenariuszy.

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej odpowiada za dystrybucję ciepła i ciepłej wody do blisko 2 tys. odbiorców w Elblągu. Dysponuje siecią o łącznej długości blisko 200 km, zasilającą łącznie 2024 węzłów cieplnych. Ponad połowa sieci jest preizolowana. Wszystkie węzły ciepłownicze są wyposażone w układy regulacji automatycznej, firma wdrożyła także liczniki zdalnego odczytu.

W ciągu ostatnich 8 lat przedsiębiorstwo zainwestowało ponad 109 mln zł w modernizację i rozwój sieci, pozyskując na ten cel 20,5 mln złotych ze środków unijnych.    

EPEC jest właścicielem ciepłowni węglowej „Dojazdowa” o mocy 40 MW, co pozawala na pokrycie ok. 20-25 proc. zapotrzebowania na energię cieplną.  Przedsiębiorstwo zatrudnia 162 pracowników.

EPEC
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zobaczcie co wasi pracownicy robią na ul Józefa Wybickiego , jak kierowca przez kilka godzin dziennie nudzi się w samochodzie . A wypłatę bierze .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  5
  Zawada(2020-03-10)
 • Epec w natarciu, ale juz za pozno na mydlenie oczu, ale jakoś reputację trzeba ratowac6,nic innego juz nie pozostalo,
 • Radni? Haha buhaha, jaja w obliczu koronowirusa
 • Próba wybielania się przed mieszkańcami. Na sesji podano ceny które pobiera EPEC za przesył i wyszło, że są dziwnie wysokie. Śmierdzi jak z komina.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  4
  Kiyrfhjg(2020-03-10)
 • Kochaniutki panie epec Problem polega na tym że wam wszystkim wątpliwej jakości ekspertom, analitykom i kierownikom z zawodu ego już tak wyskoczyło do nieba że nie widzicie co jest na dole Wymówki typu to nie my to oni to dzieci wciskają nauczycielce w pierwszych klasach szkoły, wy jesteście podobno poważnymi ludźmi Tutaj trzeba się dogadać, co wymaga pójścia na kompromis w niektórych sprawach do czego wy jeszcze nie dorośliście.... Z przykrością stwierdzam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  3
  Z i e l a r z (2020-03-11)
 • Dość juz tych kompromitacji, ale cieple posadki trzeba ratować tyle ze juz nikt się nie nabiera na te picowanie, fakty juz ujrzaly światło, a eksperci radni w jakiej dziedzinie ?
 • Zaczyna sie pranie mózgów jak w TVN. Juz sam tytuł to kpina "co kształtuje....", a powinno być "kto kształtuje"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  5
  Uglytrue(2020-03-11)
 • 204 tys. "ZYSKU"za 2019- 328 tys. "darowizn"- jałmużna dla monterów - 47.100,a dla "nierobotniczych"- 100.402 - 25.550 nagroda dla szefa za 2018- ponad 1.000,000 nagród za 2019.I straty 14,38 %. Z tych 60 mln, Panie Prezesie, 10 milionów "do ziemi". W normalnej spółce prawa handlowego tych twarzy już by nie oglądano. To jest "komunalna, czyli nasza ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  3
  Ukrop(2020-03-11)
 • Może jeszcze Grazie na wiceprezydenta w ramach akcji Ratunek?
 • AŻ 60% dla eko śmiech. szkoda pisać próba obrony beznadziejna
 • masakra co chłopie pleciesz
 • proponuje połączyć EPEC z tramwajami - będą się bilansować!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  EDGAR(2020-03-11)
Reklama