UWAGA!

Co nowego na budowie Porta Mare

 Elbląg, Co nowego na budowie Porta Mare
(fot. Mikołaj Sobczak)

Trwają prace ziemne przy budowie kompleksu kamienic Porta Mare. Jak informuje nas firma F.B.I. Tasbud, wykonawca prac, na terenie budowy wykryto zanieczyszczenie „środowiska gruntownego”, co wiąże się z wykonaniem dodatkowych prac. – To proces remediacji, który nie ma wpływu na terminowe zakończenie inwestycji – informuje T.B.I. Tasbud.

Budowa kompleksu Porta Mare rozpoczęła się we wrześniu 2022 roku i ma potrwać dwa lata. Przy ul. Warszawskiej powstanie siedem kamienic o łącznej powierzchni 11 tys. m kw. przeznaczonej pod wynajem dla przedsiębiorców pod biura i usługi. W projekcie przewidziano ponad 100 miejsc parkingowych w garażu podziemnym i 30 miejsc przy kompleksie.

Jak przebiegają prace? Do naszej redakcji w ostatnich dniach docierały pogłoski o problemach z realizacją inwestycji. Dementuje je wykonawca – firma F.B.I. Tasbud.

- Inwestycja jest prowadzona zgodnie z harmonogramem uzgodnionym z inwestorem i termin wykonania inwestycji jest nie zagrożony. Nad inwestycją również od samego początku jej realizacji czuwa profesjonalny nadzór archeologiczny z powodu historycznej przeszłości jakże zacnej lokalizacji. Dodatkowo na terenie inwestycji konieczna była remediacja. W projekcie zdiagnozowano występowanie na terenie budowy zanieczyszczenia środowiska gruntowego, zatem zaistniał obowiązek podjęcia działań naprawczych mających na celu przywrócenie stanu środowiska sprzed powstania zanieczyszczenia, działania te nazywane są właśnie remediacją i podlegają restrykcyjnej procedurze. Niestety określenie skali remediacji na etapie projektu jest bardzo trudne i często jest ona większa niż zakładana. Tak też się stało w przypadku naszej inwestycji, co wydłużyło automatycznie proces samej remediacji i może ten okres miał pan redaktor na myśli? – pisze w odpowiedzi na nasze pytania Urszula Matusiak, dyrektor ds. administracyjnych, marketingu i PR w firmie Tasbud. - Niemniej jednak nasza spółka ma szerokie doświadczenie w robotach remediacyjnych, zatem dopełniając całej szczegółowej procedury procesu remediacji została ona zakończona sukcesem. A wydłużenie procesu remediacji nie ma wpływu na terminowe zakończenie Inwestycji. Nie prowadzimy aktualnie z inwestorem negocjacji, a prace są wykonywane terminowo oraz z najwyższą starannością.

  Elbląg, Co nowego na budowie Porta Mare
(fot. Mikołaj Sobczak)

Jak informuje F.B.I. Tasbud, obecnie na budowie Porta Mare „wykonywany jest wykop wewnątrz tymczasowej obudowy wykopu w postaci ścianki szczelnej, która jako specjalistyczna robota została wykonana wcześniej”.

- Prace prowadzone są przy ciągłym odwadnianiu wykopu, zgodnie z projektem technologicznym. Następnie po wykonaniu około 2/3 objętości wykopu zostanie wykonana platforma robocza na jego dnie i rozpocznie się proces palowania, równolegle kończąc roboty ziemne. Następnie rozpoczną się roboty żelbetowe zgodnie z harmonogramem i technologią budowy – dodaje Urszula Matusiak.

Budowa Porta Mare ma kosztować ok. 90 mln złotych. Inwestorem jest Operator ARP, spółka-córka rządowej Agencji Rozwoju Przemysłu. Elbląski samorząd przekazał do niej wcześniej aportem grunt, na którym powstaje inwestycja.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama