UWAGA!

Co robić z elektrośmieciami?

Od lutego tego roku w Elblągu działa sześć specjalnych punktów zbierania elektrośmieci, do których można bezpłatnie oddawać zużyte lub zepsute urządzenia elektryczne i elektroniczne, takie jak sprzęt gospodarstwa domowego, sprzęt audiowizualny, komputerowy i oświetleniowy.

Inicjatorem i organizatorem tej formy zbierania elektrośmieci jest ElektroEko, największa w Polsce Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, która organizuje i finansuje na terenie całego kraju proces zbierania i przetwarzania zebranych elektrośmieci. Punkty zbierania elektrośmieci w Elblągu obsługiwane są przez firmę Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o.
     
     Adresy punktów zbierania elektrośmieci i godziny otwarcia:
     Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o., ul. Mazurska 42 - poniedziałek-piątek, godz. 6-20.
     Elblągdis Sp. z Elbląg, ul. Żeromskiego 2 - codziennie, godz. 9-21
     Falco Mazurkiewicz, Gwiazda Sp. J., ul. Rawska 22/24, codziennie 24 h
     Ciach Przedsiębiorstwo Wielobranżowe, ul. Warszawska 124, codziennie 24 h
     Lotos Paliwa Sp. z o.o., ul. Teatralna 1, codziennie 24 h
     Stacja Benzynowa Shell, ul. Płk. Dąbka 132, codziennie 24 h.
     
     Od 21 października 2005 r. obowiązuje w Polsce ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, według której wszystkie zużyte urządzenia działające wcześniej na prąd lub na baterie, m.in. pralki, lodówki, miksery, mikrofalówki, golarki elektryczne, telefony komórkowe, telewizory, wiertarki, komputery, a także świetlówki i żarówki energooszczędne - to odpady, których nie można wyrzucać razem z innymi odpadami do śmietnika. Grozi za to kara grzywny od 500 do 5 000 zł. Zgodnie z tą ustawą, elektrośmieci pochodzące z gospodarstwa domowego można oddać bezpłatnie i w dowolnej ilości do utworzonego w tym celu punktu zbierania, a także do sklepu przy okazji dokonywania zakupu nowego sprzętu (w myśl zasady stary za nowy, bez względu na markę, np. stary mikser za nowy mikser).
     Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia ludzi. Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne zawierają szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), które w przypadku złego zagospodarowania urządzeń zużytych, wydostają się na zewnątrz, przenikają do gleby, a następnie do wód gruntowych, zanieczyszczając w ten sposób środowisko. W konsekwencji zatem nieprawidłowe pozbywanie się elektrośmieci może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt. Należy więc pozbywać się elektrośmieci w sposób właściwy, czyli oddawać je do punktów zbierania elektrośmieci, skąd trafią do zakładu przetwarzania.
     Zużyty sprzęt RTV, AGD, IT i oświetleniowy, przekazany do przetworzenia, poddawany jest demontażowi, a pozyskane z niego surowce do odzysku i recyklingu. Selektywna zbiórka, demontaż w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania oraz unieszkodliwienie niebezpiecznych substancji i pierwiastków, chroni środowisko naturalne przed skażeniem. Z kolei, odzysk surowców i wykorzystanie ich do produkcji nowych urządzeń, zdecydowanie zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych, jak również przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych.
     Znak przekreślonego kontenera na śmieci zamieszczony na wszystkich urządzeniach elektrycznych i elektronicznych symbolizuje, że nie wolno wyrzucać ich do śmietnika razem z innymi odpadami.
     

 


     Substancje szkodliwe zawarte w elektrośmieciach:
     - Rtęć zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jeśli trafi do zbiorników wodnych, a później przeniknie do mózgów ludzi i zwierząt, powoduje zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.
     - Związki bromu stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.
     - Kadm zawarty jest w bateriach urządzeń elektrycznych. Zaburza czynności nerek, funkcje rozrodcze, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację szkieletu kostnego.
     - PCB, czyli związki chemiczne, pełnią w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące. Po dostaniu się do wód gruntowych przenikają do gleby i atmosfery, a następnie do tkanki tłuszczowej ludzi i zwierząt i powodują m.in. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne, opóźnienia w rozwoju niemowląt.
     - R-12, czyli freon zawarty w klimatyzatorach i lodówkach, pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od 1998 roku nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu.
     - Azbest używany jest w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Jest jednak przyczyną wielu chorób np. pylicy azbestowej, raka płuc i nowotworu międzybłoniaka opłucnej.
     
     Więcej o elektrośmieciach można się dowiedzieć, korzystając z bezpłatnej infolinii ElektroEko - 0 800 000 080.

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Gdy przywieźli mi nową lodówkę powiedzieli że mogą ją osobiście zabrać i oddać do skupu. Ale za wywóz musiał bym zapłacić im prawie 30 zł. A więc jak się każdy domyśla wolałem wyrzucić tą lodówkę na śmietnik, niż marnować 30 zeta. Z pod śmietnika złomiarze zabrali ją zaledwie po kilkunastu minutach.
 • no oczywiście żeby zaoszczędzić 30 zł, zaryzykowałeś grzywnę w wys. 500-5000 zł, ty to jesteś kozak, szkoda że cię nie złapali
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  stanisław43(2008-06-18)
 • typowy polaczek, wykroczenie popelnil i jeszcze sie tym chwali jaki to on sprytny jest, zenada
 • Słownik ortograficzny sobie kup za te zaoszczędzone 30 zł.
 • A moim zdaniem kolo nr 1 miał racje. .jeżeli wy jesteście takie kozaki to dajcie mi po 30 zł i ja poodbieram od was ludzie te stare lodówki. .. i inne śmieci. .. Ja tez bym wystawił pod śmietnik.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  złomiarz.(2008-06-18)
 • stac go na lodowke a juz 30 dychy nima, polak potrafi
 • Do tych co krytykują stanisława43; Z waszych wypowiedzi wynika, że troska o środowisko to tylko sprawa pojedynczego obywatela. A splendory tylko dla urzędników. No i właśnie IM rogi rosną, Oni załatwili temat. Przy okazji ci pomniejsi też mogą coś skubnąć. Ludzie dzieci patrzą. Jeśli tak to do czego i dla kogo służą opłaty komunalne? Za jakiś czas przeczytamy-uwaga WYSTAWKI.
 • A dlaczego nie ma takiego punktu przy końcu ul Grunwaldzkiej. Tu są 3 złomowce. Czy my mieszkańcy tego regionu musimy taki sprzęt odstawiać na odległość 5 km. Jeśli to wynika z troski o nasze zdrowie, no to niech tak zostanie.
 • a jak daleko jest z grunwaldzkiej na żeromskiego?
 • Dokładnie. .Leclerc daleko od Grunwaldzkiej nie leży. .O. o
 • W NORMALNYCH sklepach towar dostarczają do domu gratis wraz z ustawieniem i zamontowaniem i nie ma zmiluj się. Tak samo zabierają starą lodówkę pralkę czy kto tam wie co jeszcze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  Prawnik z kawką(2008-06-19)
 • Ajak kupie lodówke, tv lub mixer w L. clerku to oni zabiara stray sprzet? czy musze zamówic taxi zeby zawieść na Zeromskiego?
Reklama