UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy poznamy treść umowy między EKO i EPEC?

 
Elbląg, Czy poznamy treść umowy między EKO i EPEC?
(fot. Michał Skroboszewski, Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Mieszkańcy Elbląga nadal nie znają pełnej treści umowy między EPEC a EKO w sprawie dostaw energii cieplnej, jaką podpisano kilka miesięcy temu. Czy to się zmieni? Nic przeciwko udostępnieniu umowy nie ma Energa Kogeneracja. Co na to EPEC?

Gdy w czerwcu obie spółki po wielu miesiącach negocjacji podpisywały umowę o dostawach ciepła i niezbędnych inwestycjach w tym zakresie, radni głosowali nad stanowiskiem dotyczącym docelowego modelu zaopatrzenia miasta w energię cieplną. Przed głosowaniem nad swoim stanowiskiem nie otrzymali jednak do wglądu umowy między obiema spółkami. Wiceprezydent Janusz Nowak tłumaczył wówczas, że takie informacje nie mogą być udostępnione ze względu na poufność negocjacji.

Od tego czasu minęło pół roku. Czy mieszkańcy Elbląga poznają szczegółowe zapisy umowy? W tej sprawie do EKO zwróciła się posłanka Lewicy Monika Falej. „Przedstawiciele Miasta wskazywali EKO jako inicjatorka utajenia umowy. Z perspektywy pewnego czasu od podpisania umowy widać, że utajnienie przynosi szkody dla rozwoju ciepła sieciowego w Elblągu. Funkcjonują domniemania np. dotyczące przyszłościowego zlikwidowania ciepłowni Dojazdowa i monopolu EKO. Odstraszają one i zmuszają potencjalnych odbiorców ciepła do instalowania innych źródeł. Tym bardziej że w przeciwieństwie do EKO, jawnie prezentującej zakres modernizacji, EPEC operuje niewiele wnoszącymi ogólnikami co do przyszłych inwestycji” - pisała posłanka.

Zarząd Energa Kogeneracja w odpowiedzi na pismo posłanki stwierdził, że nie żądał, by... szczegóły umowy zostały utajnione dla radnych czy mieszkańców Elbląga. „W opinii zarządu Energa Kogeneracja organy samorządu terytorialnego, zarówno prezydent jak i Rada Miejska czy nawet sami mieszkańcy mogą słusznie oczekiwać dostępu do informacji związanych z zawartą umową. Takie stanowisko wyrażaliśmy już wcześniej – stwierdził Michał Wawryn, prezes Energa Kogeneracja w piśmie do posłanki. - W przypadku podzielenia tej opinii przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i udzielenia zgody w tym zakresie, jesteśmy gotowi udostępnić treść umowy”.

Co na to EPEC? - Przekazuję Panu korespondencję, którą wystosowałem do Pani Poseł. Nie mam i nigdy nie miałem nic przeciw ujawnieniu tej umowy osobom, które o to wnoszą oraz po wypełnieniu stosownych wymogów prawnych dotyczących zasad udostępniania treści tej umowy. Cieszę się również z jasnego stanowiska Energi w tej sprawie. Co ważne, zgoda na udostępnienie umowy nie jest zgodą na jej upublicznienie - na to musiałyby się zgodzić obie strony. Z mojej strony nie ma przeszkód – napisał nam w odpowiedzi na nasze pytania prezes EPEC Andrzej Kuliński.

W piśmie do posłanki prezes EPEC m.in. protestuje przeciwko rozpowszechnaniu „fake newsów odnośnie przyszłości ciepłowni przy Dojazdowej” i oczekuje, że Monika Falej odwoła „bezpodstawne oskarżenia wypowiadane wobec EPEC” przez posłankę i dyrektora jej biura (Ryszarda Klima – przyp. red.). Prezes EPEC przyznaje, że udostępnił nową umowę radnemu Piotrowi Opaczewskiemu po wypełnieniu przez niego stosownych wymogów prawnych i wyrażeniu zgody przez EKO. Zachęca posłankę do pójścia w ślady radnego.

Z pisma prezesa EPEC wynika również, że upublicznienie przez portEl.pl poprzedniej umowy EPEC z EKO (z 2001 roku) jako informacji publicznej (otrzymaliśmy ją wówczas z EPEC na nasz wniosek) spotkało się ze stanowczą reakcją Energa Kogeneracja, która domagała się wówczas zaniechania takich działań przez EPEC. Miejska spółka w odpowiedzi napisała wówczas, że upublicznienie umowy nie stanowiło naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa.

Złożyliśmy więc dzisiaj do prezesa EPEC mailem wniosek o dostęp do nowej umowy EPEC z EKO. - Zgodnie z Pana prośbą wystąpiłem do Energi o zgodę na udostępnienie Panu umowy oraz o zgodę na jej potencjalną publikację - odpisał nam prezes Kuliński. Czekamy więc na efekt tego wystąpienia. 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • A Nowak twierdził co innego, że musi być utajniona umowa. Jak to w końcu jest z tą władzą w Elblągu, łącznie z Radą Miejską, która głosuje za sprawami istotnymi dla miasta, nie znając treści tematu ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  4
  Słup z Zawady .(2020-12-09)
 • Miasto z kartonu i dykty. .. .wybraliście sobie taką władzę miasta, że Elbląg zasługuje na miano wątpliwie inteligentnych mieszkańców XD
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  6
  Elblonk jest kul(2020-12-09)
 • Panie Prezydencie Wróblewski, gdzie obiecane 20 % obniżki ceny Centralnego Ogrzewania ? Się. .. rozmyło ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  4
  Kryśka 123 głosy .(2020-12-09)
 • Ale w ch. .lecą, bez mrugnięcia okiem. Żenująca sytuacja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  4
  Sjestyja .(2020-12-09)
 • Ach, czyli radny Opaczewski mógł wystąpić z wnioskiem, jak prawo i obyczaj nakazują, ale olsztyńska posłanka i jej elbląski zausznik nie mogli zrobić tego samego, tylko musieli koniecznie zrobić scenę na cztery fajery, żeby i tak nic z tego nie wynikło? Przecież to logiczne. Czy ci ludzie widzą, co czynią?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  13
  Zeusie widzisz i nie grzmisz!(2020-12-09)
 • Posłanka olsztynianka podpisze wszystko, co jej pan Rysiu napisze i na końcu głupio to wychodzi.
 • Ja w kwestii formalnej chciałem zapytać: - Jak to w tej chwili jest z elbląskimi posłami, olsztyńskimi posłankami i generalnie ludźmi Lewicy po połączeniu się SLD i Wiosny w wielkiej tajemnicy parę dni temu? Czy posłanka Falej na przykład reprezentuje teraz Wiosnę, SLD czy Lewicę Razem? Jak będzie wyglądał w tej sytuacji podział dotacji budżetowej na partię? Czy towarzysz Koliński też wstąpił do tego lewicowego ponoć nowo-tworu? Gdzie mogę zasięgnąć potrzebnych informacji?
 • Tu wszystko jest po cichaczu. Czy poznamy "kulisy"podgrzewanej murawy?? Kto mija się z prawdą prałat czy wódz??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  2
  Pijany_lecz_prawdziwy(2020-12-09)
 • Emblong upadnie już wkrótce !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  2
  Didżej Emblonski(2020-12-09)
 • RobertKoliński @młody aktyw - W kwestii formalnej to wyjaśniam, że Lewica Razem, ani ja osobiście, do żadnej nowej organizacji partyjnej czy innego tworu nie wstępowaliśmy i ja również, jako towarzysz stały w uczuciach, nigdzie się z najpiękniejszej partii w tym kraju nie wybieram:)Jeżeli chodzi zaś o informacje i szczegóły na temat tej ostatniej transfuzji na lewicy, to chyba najlepsze będzie biuro poselskie posłanki Falej, którego personel niechybnie udzieli odpowiedzi na pytania w tej kwestii oraz wyjaśni wszelkie frapujące społeczeństwo zagadnienia w szczegółach, jakich sam jestem zresztą ciekaw:) Hashtagi: #lewica, #LewicaRazem, #RiGCz, #SocRev
 • @RobertKoliński - Co się stało z dawną Lewicą ??? Po co wam byli zboczeńcy do koalicji ??? Więcej na tym straciliście niż zyskaliscie !!!
 • RobertKoliński @Dawny wyborca - Nie rozumiem pytania - z Lewicą nic się nie stało, funkcjonuje bez zmian. Połączyły się natomiast dawna Wiosna i dawne SLD w Nową Lewicę. Ale ponieważ to nie moje że tak powiem podwórko, to nie mnie należy pytać w tej kwestii:)PS. Jeżeli chodzi o "zboczeńców", to nic nie wiem na temat żadnych rozmów z przedstawicielami kościoła, bo jak rozumiem o kwestię księży-pedofilów oraz ich wysoko postawionych obrońców internauta zapytuje?;
Reklama