UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy to sygnały ożywienia?

Elbląg, Na zdjęciu Marian Podziewski
Na zdjęciu Marian Podziewski (fot. Anna Dembińska).

W ostatnim kwartale ubiegłego roku wciąż rosło bezrobocie, ale nieznacznie wzrosła też wartość produkcji sprzedanej, co może być symptomem powolnego wychodzenia z kryzysu. Dziś (1 marca) pod przewodnictwem wojewody Mariana Podziewskiego obradowało Kolegium Ekonomiczne Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

Kolegium podsumowało wyniki analizy wskaźników gospodarczych w województwie warmińsko-mazurskim za IV kwartał 2009 r. oraz zapoznało się z wynikami badań koniunktury, przeprowadzonych w przedsiębiorstwach Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w granicach naszego województwa (podstrefa gołdapska i ełcka) oraz w zakładach pracy chronionej.
       Oto niektóre wyniki analizy wskaźników gospodarczych:
      
       Zatrudnienie
      
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe niż przed rokiem o 8,0 proc. (w Polsce o 1,2 proc.). Największy spadek wystąpił w sekcji: informacja i komunikacja (o 14,2 proc.). Największy wzrost zatrudnienia odnotowano w sekcji: transport i gospodarka magazynowa (o 6,2 proc.).
      
       Bezrobocie
      
W grudniu 2009, w porównaniu z końcem III kwartału 2009, liczba bezrobotnych w województwie warmińsko-mazurskim wzrosła o 11,9 proc., tj. o 11,6 tys. osób. Jest to szósty z kolei miesiąc, w którym odnotowano wzrost liczby bezrobotnych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba bezrobotnych wzrosła o 24,9 proc., tj. o 21,8 tys. osób, a w porównaniu z listopadem 2009 roku liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy wzrosła o 4,8 proc. Ostatecznie liczba bezrobotnych na Warmii i Mazurach na koniec grudnia 2009 r. wynosiła 109,2 tys. osób.
      
       Produkcja
      
Produkcja sprzedana przemysłu województwa warmińsko-mazurskiego w cenach bieżących była w grudniu 2009 r. o 8,6 proc. wyższa niż przed rokiem i o 0,8 proc. wyższa w porównaniu z listopadem 2009.
      
       Sprzedaż
      
Na koniec IV kwartału 2009 sprzedaż detaliczna była mniejsza o 7,4 proc. w odniesieniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku. Przy dużym zadłużeniu gospodarstw domowych i istniejących trudnościach w uzyskaniu kredytu, wzrost konsumpcji zależy przede wszystkim od wzrostu dochodów ludności, ten zaś jest pochodną wzrostu PKB, który jak na razie jest słaby. Poziom sprzedaży detalicznej jest także pochodną zmian liczby bezrobotnych, która rośnie w naszym regionie. Zaobserwowano spadek wydatków konsumpcyjnych, w tym w szczególności wydatków na dobra trwałego użytku (samochody, meble, sprzęt agd).
      
       Płaca
      
Wartość przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw wzrosła na koniec IV kwartału 2009 r. o 8,0 proc., licząc rok do roku. Należy zaznaczyć, że w grudniu przeciętna wartość wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w warmińsko-mazurskim stanowiła 79 proc. analogicznego wynagrodzenia dla całego kraju.
      
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • gospodarka jest super, tylko złotówka jest dalej słaba, nie wiedząc dlaczego?
 • ożywienie będzie jak póścicie pieniądze w końcu na Żuławy !!!!
 • Przeciez irlandię druga mamy od 2 lat już, jesteśmy najlepsi w europie, a bezrobocie to mit. Nie ma czegoś takiego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pikuskus(2010-03-01)
 • Myślę, że nie powinno się Elbląga ujmować w kontekście województwa warmińsko-mazurskiego.
 • Ciekawe co robią te nasze Zarządy Melioracji, do zwolnienia, brak przetargów, nie załatwiają środków, firmy padają, a już przecież marzec - zimę się przespało !!!!
 • Bezrobocie coraz większe, a tu ktoś przetrzymuje pieniądze i wstrzymuje realizacje inwestycji na Żuławch, kto?
 • wychodzenie z kryzyu-ucha -cha-cha chaaaaa!!!!! przeciez polske jako jedyny kraj w swiecie --kryzys nie dogonil!!!!! to z czego???? jakiego kryzysu????? jestesmy krajem codow w kazdej dziedzinie---bezrobocie jest--ale go nie ma. .. kryzysu nie bylo--ale jest. .. .. demokraje mamy--ale jej nie ma. .. .. prawo jest--ale go nie ma. .. . opieka zdrowotna jest -- ale jej nie ma. .. . katolicy sa --ale ich nie ma. .. .--mozna tak jeszze dlugo--i tez nic z tego nie bedzie!!!! jednym slowem skoro jest tak wspaniale -- to dlaczego jest tak zle?????
 • ożywienie jest, ale w polityce, ale nie w firmach, brak pracy !
 • ludzie są zwalniani, poszukują pracy, a tu nie puszcają inwestycji- wstyd !!!!
 • Alstom =Zwolnienia. .. ..
 • A gdzie Pan Grzegorz Nowaczyk temat goracy i śliski ? Lepiej wstążeczkę przeciąć albo statuetkę odebrać to jest medialne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  z polski(2010-03-01)
 • Jedna wielka ściema POpaprańców i ich wazeliniarzy, zaczarowywanie rzeczywistości, propaganda sukcesu jak za Gierka.
Reklama