UWAGA!

Czy zarząd Alstom Power działa wbrew prawu?

Elbląg, Pikieta 13 maja
Pikieta 13 maja (fot. PS).

Państwowa Inspekcja Pracy w Elblągu złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd spółki Alstom Power. Chodzi o to, że pracodawca powinien prowadzić negocjacje ze związkami zawodowymi, które weszły w spór zbiorowy, a tego nie robi. Kością niezgody stał się sposób podziału pieniędzy na podwyżki płac.

Spór zbiorowy trwa od 28 kwietnia. Związki zawodowego domagają się przyznania każdemu pracownikowi podwyżki w jednakowej wysokości 373 zł (7,5 proc. od średniego wynagrodzenia w spółce).
     - Pomimo kontynuowania rozmów i braku zawarcia formalnego, nawet wstępnego porozumienia ze związkami zawodowymi, pracodawca ogłosił jednostronną decyzję ustalającą zasady podwyżek - skarżą się związkowcy. - Według tej decyzji znaczna część środków przeznaczonych na zwiększenie funduszu płac podzielona będzie uznaniowo i bez jakichkolwiek ustalonych kryteriów. Taka decyzja, hołdująca zasadzie stawiania przed faktami dokonanymi, dyskryminuje związki zawodowe jako partnera społecznego pracodawcy.
     13 maja odbyła się pikieta niezadowolonych pracowników spółki. Nadal jednak rozmowy z nimi nie zostały podjęte.
     - Przez 18 lat nie było w tej firmie konfliktów ze związkami zawodowymi - mówi Mirosław Kozłowski, przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność. - Nie rozumiem więc aktualnego zachowania zarządu. Związki chcą podwyżek, ale nie na takich zasadach, jak im się proponuje. Chcą negocjować.
     Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w Alstom Power. Zarząd spółki został poinformowany o tym, że w świetle obowiązujących przepisów jest zobowiązany do podjęcia rokowań w ramach sporu zbiorowego. Do stołu ze związkowcami jednak nie zasiadł.
     - Inspektorzy skierowali więc do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd spółki Alstom Power - mówi przewodniczący Kozłowski. - Mamy nadzieję, że sprawiedliwości stanie się zadość. „Solidarność” jest za siadaniem do stołu. Jesteśmy dalecy od wykonywania wszystkich działań, które dopuszcza spór zbiorowy, ze strajkiem włącznie. Jednak na razie nie ma woli drugiej strony.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zarząd w stolicy, konfidenci na ulicy
 • A tak wogłe chciałbym zapytać PIP elblaski na podstawie jakiego artykułu KK złozono zawiadomienie o popełnieniu przestepstwa, czy tez elbląski PIP poprawia sobie tylko statystyki czy też odmowa negocjacji jest przestepstwem prawa pracy ?? Nie widze podstaw aby mieszac w to prokurature, to sprawa miedzy związkowcami a pracodawcą dziwne ze w przeszłosci w ALSTOM nie dochodziło do podobych sytuacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zaciekawiony(2008-05-28)
 • inspektorki powinni jeszcze zbadac sprawe pracownikow pracujacych na dzialalnosi gospodarczej w wiielu firmach, ludzie w ktorym wieku my zyjemy?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dzialalnosc gospodarcza(2008-05-29)
 • Mirosław Kozłowski moze dzielic pieniadze Solidarnosci tak jak jemu i zwiazkowcom pasuje. Tylko niech nie pcha rak do kieszeni Alstomu.
 • Związki zawodowe do organizacja przestepcza (poważnie poczytajcie historie powstania pierwszych ZZ w USA - utworzyli je mafiozi własnie w celu łatwiejszego dostepu do firmowej kasy). Powinno sie te organizacje zdelegalizowac a w najgorszym wypadku nie przetrzymywac na terenie zakładu. Historia Polski po 89 roku tez niczego nie nauczyła prawodawców polskich. ZZ rujnowały i nadal rujnuja polska gospodarke!
 • Alstom powiniem przenieść się od Rumunii lub Słowacji, problm sam się rozwiąże, a pracownicy niech sobie radzą sami, skoro im tak źle. przecież jest demokracja i kapitalizm, każdy może pracować lub leżeć na trawce. związki pracownicze, to jedna wielka ściema i obłuda, PIP to nie CBA więc chyba trochę przesadzili z tym doniesieniem do prokuratury.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkanic(2008-05-29)
 • A może inspektorzy PIP sprawdzą czas pracy i warunki pracy pracowników w pozostałych spółkach przy. Stoczniowej? PIP zapraszamy szczególnie na bud A10 IV piętro.
 • O tak! Inspektorzy PIP zapraszamy ! chcielibyśmy też poznać zasady przyznawania miesięcznych premii których podobno nie ma a "niby" są. Tylko że zawsze i co miesiąc dla tych samych pracowników.
 • Marian zabierz sie do roboty
 • Inspektorzy PIP gdyby chcieli się bardziej przyłożyć do pracy, to w samym Alstomie znaleźliby więcej nadużyć prawa pracy. Alstom wydaje się atrakcyjny chyba tylko dla tych którzy nigdy tam nie pracowali oraz dla tych którzy są z układu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Prawdopisarz(2008-05-29)
 • Ty prawdopisarz, na jakim świecie Ty żyjesz? wszędzie są układy. Za oknem masz maggira tu jak nie jesteś z układu to jesteś wół do roboty za psie pieniądze i traktują cię jak śmiecia, jak jesteś z układu masz dobrze, dobre zarobki, dobrą pracę, stanowisko, za nic nie odpowiadasz i wszystko ci wolno. Grunt to wazelina i prosty paluszek Stary !
 • Zwolnilem sie jakis czas temu z Alstoma bo nie moglem patrzec jak zwiazki zawodowe i dyrekcja dołuja ciezko pracujacych pracownikow i dobrze zrobilem. Jestem w kraju skandynawskim i pracuje normalnie jak czlowiek.
Reklama