UWAGA!

Do basenu droga daleka…

 
Elbląg, Kryty basen choć częściowo wynagrodziłby elblążanom utratę kąpieliska
Kryty basen choć częściowo wynagrodziłby elblążanom utratę kąpieliska (fot. archiwum portElu).

…ale trzeba próbować. Marszałek województwa ogłosił konkurs na budowę lub modernizację infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Maksymalna kwota dofinansowania to 16,8 mln zł – to pieniądze zwrócone przez Elbląg po rezygnacji z budowy stadionu przy ul. Agrykola. Nasze miasto chce za te pieniądze zbudować kryty basen, ale chętnych na nie jest znacznie więcej.

Pieniądze zwrócone przez władze Elbląga po rezygnacji z budowy stadionu trafiły do Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013. Pieniądze przeznaczone są na infrastrukturę sportowo-rekreacyjną.
       „Minimalną wartość projektu zarząd województwa obniżył z 15 do 10 mln zł, aby więcej podmiotów mogło się ubiegać o pomoc” – czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego. – Wsparcie chcemy przeznaczyć na budowę lub modernizację infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, oferującej w jednym kompleksie różne możliwości aktywności i wypoczynku, typu parki wodne, a także ich wyposażenie i parkingi – podkreślił marszałek województwa Jacek Protas.”
       O wsparcie mogą się ubiegać samorządy, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Termin składania wniosków mija 29 października.
       Maksymalna kwota dofinansowania to 16,8 mln zł, minimalna wartość projektu to 10 mln zł, co pewnie wykluczy z udziału w konkursie mniejsze samorządy, dysponujące mniejszym budżetem. Dofinansowanie wynosi 65 proc. wartości projektu, resztę beneficjent musi dołożyć.
       W specyfikacji konkursu czytamy, że celem projektu ma być „budowa, rozbudowa, modernizacja (w tym przebudowa) i zakup wyposażenia do wielofunkcyjnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej oferującej w jednym kompleksie różne możliwości aktywności i wypoczynku (np. parki wodne) wraz z parkingami”.
       Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu 115 dni roboczych od dnia zakończenia naboru wniosków (czyli od 29 października).
      
       Nadzieja
      
Władze Elbląga mają nadzieję, że wygrają ten konkurs i w ten sposób pieniądze zwrócone po rezygnacji z budowy stadionu przy ul. Agrykola ponownie trafią do Elbląga. Chcą złożyć na ten konkurs projekt budowy krytego basenu przy ul. Spacerowej wraz ze stacją uzdatniania wody. Dokładna lokalizacja basenu nie jest jeszcze znana, władze miasta zapewniają tylko, że kryty basen nie byłby budowany kosztem niecki otwartego kąpieliska.
       Projekt basenu wraz z lokalizacją musi być gotowy do 29 października (termin wyznaczony w konkursie), obecnie, jak zapewniają władze, trwają nad nim prace i ten termin nie jest zagrożony.
       – W tej chwili intensywnie nad tym projektem pracujemy. Trzeba przygotować szereg dokumentów, łącznie ze studium oddziaływania inwestycji na środowisko – twierdzi prezydent Elbląga Jerzy Wilk.
       Ale intensywne prace nad projektami trwają pewnie także w co najmniej kilku większych samorządach województwa warmińsko-mazurskiego, tym bardziej, że są to chyba ostatnie tak duże pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego w tej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej. Następne unijne środki, z nowej perspektywy budżetowej, można będzie wykorzystywać najwcześniej w 2016 r.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Macierewicz przejmuje ta sprawe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  3
  Czytelnik_MOBI_77015(2013-09-20)
 • ale kryta plywalnia bd za free ma sie rozumie. .. .. bo jak basen byl odkryty to wjazd byl za free.
 • na h. .nam 3 kryte baseny. .. .i kto zarobi. .. .komisja maciarewicza jest potrzebna do zbadania tej afery. .. .. jaroslaw. .. jaroslaw. .. .hahaha
 • Nu Wołk pagadij masz krótka pamięć chłopie że zapomniałeś już o basenie i o przekopie za tą kasę co została kup dużo mydła żeby dalej mydlić ludziom oczy nic nie zrobisz Prezydencie nie obiecuj ludziom bo maja dobra pamięć i przyjdzie czas żę tez cię rozliczą wszystko pozamykane więc na przyszłe lato proponuję zrobić pustynna oazę piach jest awody można kupic zgrzewkę mineralnej uruchomic stary basen i szlus
 • Takie dyrdymałki to może Pan Panie Wilk opowiadać swoim pracownikom oni nie widzą więc może pan im powiedzić ze zrobiłem basen który obiecałem tzn ten odkryty a on dalej wyglada jak syberyjska taiga do roboty Panie prezydencie a nie słucha pan tych niedobitków platformy ratunkowej
 • Jak to daleka. .. ja aktualnie wlasnie leze nad pieknym basenem, goraco, drink z palemka. .. nie jest zle!!!pozdrowienia z urlopu!
 • ja mam pytanko. Jakim trzeba być debilem żeby na lato zamykać kryta plywalnie ? Pływamy tylko w zimę? Nie kumam takich rzeczy ? Niech mi to ktoś wytłumaczy tak po ludzku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  Czytelnik_MOBI_77015(2013-09-20)
 • Dzisiaj w WIADOMOŚCIACH TVP - I, o godzinie 19,3o będzie o Elblągu, basenie i Kanclerz A. Merkel.
 • Niedługo Niemcy Nas będą utrzymywać.
 • prezydent wilk do lasu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  Czytelnik_MOBI_33134(2013-09-20)
 • jak przez siedem lat nie potrafili zagospodarowac takiej kasy( kwota ta zostala przyznana na lata 2007-2013) to jak oni chca to zrobic teraz, ta kasa wam przepadnie z koncem grudnia 2013.Jak sie w glowie ma styropian to nigdy powtarzam nigdy sie w tym miescie nic nie zrobi. Ten facio jak narazie to wszystko likwiduje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  antywilk(2013-09-21)
 • Okazuje się, że miałem rację z tym całym basenem i stadionem to jedna wielka ściema. Wilku opamiętaj się, wybory już za rok i na pewno nie wróżę ci ponownej elekcji. Twoi poprzednicy zarówno GWIAZDA Lewicy Pan Słonina jak również Pan Nowaczyk nie byli najlepszymi zarządcami ale nie kłamali tak bezczelnie Jak Pan. Jaki gospodarz wyrzuca do stawu szczupaka i potem próbuje złowić dużo mniejszą rybę! Nie ZŁOWI!!!!!. Panu już dziękujemy kibice nigdy nie pogodzą się z oddaniem dotacji na obiekt Sportowo- Reakracyjny do Olsztyna. 17,5 miliona PLN to nie mrzonki, to były realne pieniądze w odróżnieniu od tych ewentualnych WILKOWYCH. Olsztyn buduje tramwaje akurat mu się przyda na zakup nowych wozów tramwajowych, a Elbląg znowu ściągnie z Niemiec 30 letni złom i będzie klepał biedę i te Tramwaje!.
Reklama