[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dochody rosną, a w rankingu bogactwa spadek

 
Elbląg, Dochody rosną, a w rankingu bogactwa spadek
fot.Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

5283 zł – tyle wyniósł dochód Elbląga w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2018 roku. Daje to naszemu miastu 461. pozycję w rankingu najbogatszych gmin w Polsce opublikowanym przez Główny Urząd Statystyczny. Wyżej od miasta jest... gmina Elbląg.

Miasto Elbląg z dochodem na mieszkańca w wysokości 5 283 zł plasuje się na 461. miejscu w rankingu najbogatszych gmin w Polsce. Pewną ciekawostką jest fakt, że wyżej od miasta Elbląg znajduje się gmina wiejska Elbląg (5314 zł – poz. 430.).
       Najbogatszą gminą jest Kleszczów (woj. łódzkie, powiat bełchatowski) z dochodem 43 999 zł na mieszkańca. Wynika to ze zlokalizowania na terenie gminy kopalni węgla kamiennego Bełchatów i największej w Europie elektrowni opalanej węglem brunatnym – Elektrowni Bełchatów, co przekłada się na wysokie dochody z tytułu podatku od nieruchomości i opłaty środowiskowej. Pewną ciekawostką są zakusy Bełchatowa, który chciałby przyłączyć tereny obejmujące część kopalni węgla brunatnego i elektrownię do siebie i w ten sposób zwiększyć swoje dochody.
       Przewaga Kleszczowa nad resztą gmin jest ogromna. Drugi w tym zestawieniu Świeradów-Zdrój ma dochody na mieszkańca w wysokości „tylko” 15 898 zł. Z gmin byłego województwa elbląskiego najwyżej uplasowała się Krynica Morska – czwarte miejsce z dochodem 13 582 zł na mieszkańca.
       Najbardziej „biedna” jest gmina Zawadzkie (woj. opolskie) – 3 172 zł na mieszkańca (2478 miejsce w rankingu).
       Pewną ciekawostką jest fakt, że dochody miasta Elbląg w porównaniu do roku 2017 wzrosły, a mimo to nasze miasto spadło w tym rankingu. W zestawieniu za 2017 rok Elbląg plasował się na 337. pozycji z dochodem na mieszkańca 4 976 zł.
       W rankingu ujęto 2478 gmin.
      
       Wybrane gminy regionu elbląskiego i ich dochód na mieszkańca:
       gmina Braniewo 4709 zł, 1121. miejsce
       miasto Elbląg 5283 zł, 461. miejsce
       gmina Elbląg 5314 zł, 430. miejsce
       gmina Frombork 4485 zł, 1517. miejsce
       gmina Krynica Morska 13582 zł, 4. miejsce
       gmina Młynary 4993 zł, 703. miejsce
       gmina Pasłęk 4352 zł, 1754. miejsce
       gmina Tolkmicko 4508 zł, 1470. miejsce
      
       Olsztyn: 6937 zł, 60. miejsce
      
       Źródło: europarlament.pap.pl
oprac. SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama