UWAGA!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 3 maja

 Elbląg, Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 3 maja
(fot. Michał Skroboszewski)

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem placówek oświatowych z powodu koronawirusa został wydłużony do 3 maja. Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie obowiązuje od poniedziałku 27 kwietnia. Nie zmieniły się zasady korzystania z tego świadczenia. W okresie od 1 do 24 kwietnia, na Warmii i Mazurach złożono ponad 11 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do oddziału ZUS w Elblągu wpłynęło 3203 a do oddziału w Olsztynie 7905 wniosków.

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na opiekę nad dziećmi, których placówki oświatowe są zamknięte w związku z Covid-19, można korzystać obecnie do 3 maja. Świadczenie przysługuje na czas zamknięcia żłobków, przedszkoli, szkół, klubów dziecięcych i innych placówek, do których uczęszczają dzieci.

- Zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do ukończenia 8 lat oraz opiekunom starszych dzieci, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. O zasiłek mogą wnioskować także ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii - mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Z możliwości skorzystania z tego dodatkowego świadczenia mogą skorzystać też rodzice młodszych dzieci, którymi dotychczas opiekowała się „niania” na umowie uaktywniającej, a teraz z powodu epidemii koronawirusa nie może.

 

Żeby otrzymać zasiłek, trzeba złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Tylko prowadzący własną działalność gospodarczą przekazują takie oświadczenie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia można pobrać z www.zus.pl.

Anna Ilukiewicz, ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • WINCYJ SOCJALU! Mieszkania plus, chleb plus, 1000 plus! A inwestycje w czarnej d. ..
 • Zasiłek opiekuńczy którego jeszcze nikt nie widział? Śmieszne że ludzie muszą czekać tyle czasu na wypłatę pieniędzy. .. rachunki i banki nie czekają! Skoro było wiadomo że ludzie przejdą na płatny zasiłek powinno to być tak zorganizowane aby wypłaty były systematycznie a nie że ludzie do dnia dzisiejszego nie mają wypłaconych pieniędzy za miesiąc marzec. .. skoro interesanci nie są przyjmowani to chyba osoby tam pracujace mają więcej czasu na wykorzystanie swoich obowiązków?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  Pieniądze których nie ma(2020-04-27)
 • @Jankowss - A gdzie w Elblągu są niby mieszkania+ hm. .. ten zasiłek to nie wina pracownika a naszego cudownego rządu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  2
  Czepiała się siebie(2020-04-27)
 • Żona jest od 9 marca na tym zasiłku i ani grosza jeszcze nie dostała. Dla samotnej matki z dzieckiem/dziećmi byłaby to katastrofa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  Daryjusz(2020-04-28)
Reklama