UWAGA!

Elbląg a sprawa przekopu opinia nadesłana

 
Elbląg, Elbląg a sprawa przekopu opinia nadesłana
(fot. WS, archiwum portElu)

Przekop przez Mierzeję Wiślaną to inwestycja ważna z politycznego punktu widzenia, ale jakoś nie jestem przekonany, czy jego wpływ na ekonomię regionu będzie tak samo duży. Już pomijam ekologów, którzy wtrącają się do tej inwestycji, choć nie powinni, ale czy są liczby, które w niezbity sposób pokażą, ile miejsc pracy taki przekop wygeneruje?

Moim zdaniem, nie ma takich opracowań, bo gdyby były, już wcześniejsze rządy zajęłyby się tym problemem. W końcu praca dla wyborców to najlepszy sposób, aby zachęcić do głosowania na właściwego kandydata… Tymczasem mamy konferencje, spotkania, panele i co tam jeszcze, poświęcone przekopowi, ale wciąż bez realnych działań. Tak się zastanawiam, może Elbląg trzeba przechrzcić na Chochołowo, bo mam wrażenie, że ten chocholi taniec trwa bez przerwy i w każdej niemal dziedzinie.
       Jerzy Waldorff kiedyś opisywał smutny los wilii po Karolu Szymanowskim, chodziło o to, żeby znaleźć pieniądze na remont tejże. Jak ktoś wyliczył, Waldorff za wierszówki dostał więcej niż pochłonął postulowany remont. I podobnie zaczyna być z naszym przekopem. Od lat wykonuje się analizy, organizuje konferencje i inne pogadanki, ciekawe, ile już na to wydano, ile się jeszcze wyda i jak się to ma do spodziewanych kosztów przekopu?
       Koszty całej inwestycji nie są tak duże, jak się sądzi. Przy tym tempie taką samą sumę zostawią w gdańskich sklepach Rosjanie w ciągu dwóch lat obowiązywania małego ruchu granicznego.
      
       Elbląg-Kaliningrad
      
Skoro już o Rosjanach się zgadało, to można już oficjalnie potwierdzić naszą totalną klęskę. Nie wynika to z tępego czarnowidztwa, tylko z oceny realiów.
       Przegapiliśmy naszą szansę i tyle. Zyski, jakie miały być, pojechały dalej do Gdańska lub zatrzymały się w Braniewie. To smutne, ale prawdziwie i co gorsza, tego trendu już nie da się odwrócić… a już na pewno nie z tymi ludźmi, którzy zajmują się tym zagadnieniem w Urzędzie Miejskim.
       Z drugiej strony, może kilka osób z Elbląga znajdzie pracę w nowych sklepach w Braniewie. Przy okazji jednego ze spotkań, w jakich uczestniczyłem, zauważyłem, że wciąż pokutuje u nas pejoratywne nastawienie do dużych sklepów, bo nie płacą one podatków w Polsce. I to oczywiście prawda, szkoda, że zapomina się przy okazji, ile generują miejsc pracy. Może nie są to jakieś wysokopłatne etaty, ale na bezrybiu i rak ryba…
      
       Na koniec zastanawiam się, gdzie się podziała nasza Platforma. Nowym królem, który rządzi w zgliszczach, został pan Wcisła i nie słychać nic o tej zapowiadanej ofensywie i patrzeniu na ręce nowej władzy. Ciekawe, dlaczego? Może jedna i druga strona czeka z hakami na wybory? Z poprzedniej kampanii zostało kilka pytań i kilka spraw z poprzedniej kadencji. Może czas, żeby się tym zająć?
      
       Czytaj też tego autora: „100 lat, 100 lat… Panie Prezydencie na 100 dni!”.
      
      
dr Michał Glock
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie za bardzo rozumiem dlaczego ekolodzy nie powinni się wypowiadać. Tylko proszę nie pisać bredni o "haraczu"
 • Takie pierdu. pierdu niegodne człowieka z tytułem naukowym a potem najlepsze polskie uczelnie są klasyfikowane w czwartej albo piątej setce. No bo co pan napisał ? Napisał aby coś napisać ! Hero
 • Ekolodzy wypowiadać się mogą. .. Gorzej jak jedyną formą ich "wypowiedzi" jest szantaż, co jest nagminne.
 • nie no, trochę poleciałeś autor o tych relacjach kosztów gadania o przekopie i i ewentualnym przekopie. to jest tylko gadanie, bo tak ma być i tak będzie.
 • Rusek nigdy nie pozwoli na przekop Mierzei i basta. Macie przykład orzeczenia Trybunału Europejskiego w sprawie Katynia jaki wpływ na Europę ma Rosja. Temat wałkowany milion razy i następny milion będzie jeszcze wałkowany szczególnie przed wyborami tak jak i nieosiągalny temat przyłączenia Elbląga do Pomorskiego. W tym przypadku złodzieje z olsztyna na to nie pozwolą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  MelchiorVańkowicz(2013-10-24)
 • Ale do czego ten artykuł?? Taka sobie pisanina, by coś się zadziało na portelu ??
 • Dajcie już spokój z tym przekopem ! Temat dyżurny zostawcie na czas przedwyborczy mam już dość tych pieniaczy piszących o niczym ! A czy Gdańsk czy Braniewo to i tak TAX free !
 • To tak każdy może swoje przemyślenia od czapy pisać, i portel to publikuje? Gdyby autor dotarł do opracowania przygotowanego dla Urzędu Morskiego, to doczytałby ile tysięcy miej pracy powstałoby w wyniku przekopu i w jakim okresie czasu. Ile kosztowałby przekop i po jakim czasie by się zwrócił. Ale po co, skoro mozna w kilku zdaniach poruszyć wszystkie tematy, żadnego naprawdę nie dotykając. Wstyd publikować takie pseudointelektualne wypociny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  proszekdoprania(2013-10-24)
 • Witam! Moim zdaniem cały region powinien walczyć o przekop. To jest szansa, która może otworzyć okno na nowe inwestycje, możliwości. Oczywiście nie stanie się to w miesiąc ale w perspektywie kilku lat po otwarciu przekopu. Jeżeli przestaniemy walczyć o przekop to już zawsze będziemy w tyle, a cieszyć się będzie tylko woj pomorskie. Pozdrowienia z pierwszej stolicy Warmii!
 • Elbląg stracił zyski, ledwo wyrabiające zyski sieci handlowe nagle stały się liderami w Polsce przestały zwalniać Elblążan!Prywatny biznes traci restauratorzy itp co oni zrobili by się zareklamować zaprosić Rosjan do siebie, choć w naszym mieście ich pełno!Ta to nie PRL trzeba walczyć o swoje, a nie liczyć tylko wyłącznie na władze!Z resztą za sprawą trzech miesięcy rządów Pana Wilka Elbląg, nie zamienił się w to co teraz jest, że praktycznie wszyscy uciekają od lat!Czasami zastanawia mnie tylko kto i dlaczego rozdaje tytuł dr na prawo i lewo!Należało by usprawnić przejścia graniczne, których przepustowość szału nie robi, ale netowi pisarze tendencyjnych artykułów skąd o tym mogą wiedzieć!Tak nawiasem zysk jest dotąd póki Prezydent Putin pozwoli swoim obywatelom opuszczać Kaliningrad!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  spawaczjanspoina(2013-10-24)
 • Nie ma zadnego uzasadnienia logicznego a tym bardziej ekonomicznego dla takiego przekopu. Pod bokiem Elblaga sa dwa prawdziwe porty Gdansk i Gdynia, ktore ciagna na pol gwizdka a Wladyslawowo czy Ustka sa gotowe przyjac statki w kazdej chwili bez zadnego kopania. Jest to raczej kompleks prowincjonalnego miasta, ktore w Sredniowieczu "cos znaczylo"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  15
  100%olsztyniak(2013-10-24)
 • Park technologiczny już wybudowali i co? Wykopią kanał i co dalej?
Reklama