UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg „Liderem Polskiej Ekologii”

2008-10-22
Aktualizowany 2008-10-23 10:17

Tytuł "Lidera Polskiej Ekologii" nadawany jest od 11 lat przez Ministra Środowiska, wszystkim tym, którzy przyczyniając się do zachowania i poprawy stanu środowiska naszego kraju, poprawiają jakość życia jego mieszkańców. W gronie tegorocznych laureatów znalazło się miasto Elbląg.

W tegorocznym Konkursie uczestniczyły 134 jednostki: 79 gmin, związków gmin i powiatów oraz 53 przedsiębiorstwa, które zaprezentowały wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych, wpieranych interesującą. Do wizytacji, stanowiących końcowy etap oceny, Rada Programowa wybrała 41 najlepszych jednostek, spośród których zostali wyłonieni laureaci.
     Konkurs przeprowadzany był w następujących kategoriach: jednostka samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwo oraz wyrób.
     Elbląg doceniony został między innymi za: realizację kompleksowego programu poprawy jakości wody pitnej modernizację stacji uzdatniania wody Malborska, rozbudową transportu publicznego, realizację kompleksowego programu oświetlenia ulicznego, wprowadzenie autobusów zasilanych gazem ziemnym, zwiększanie terenów zielonych w mieście, prowadzenie szerokiej działalności związanej z edukacją ekologiczną.
     Laureaci tegorocznej edycji Konkursu Ministra Środowiska „Lider Polskiej Ekologii” zaprezentowani zostali podczas uroczystego koncertu galowego w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie, który odbył się pod patronatem Prezydent RP Lecha Kaczyńskiego. Nasze miasto reprezentowali: wiceprezydent Witold Wróblewski, Anna Kulik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska i Bogdan Kaliński, dyrektor spółki Tramwaje Elbląskie.
     

 


     ***
     Za co Elbląg (w podkategorii Gmina Miejska) otrzymał tytuł Lidera - szczegóły:
     - Modernizację i rozbudowę stacji uzdatniania wody Malborska w ramach realizacji kompleksowego programu poprawy jakości wody pitnej w mieście, dostosowując ją do standardów UE (projekt uzyskał dofinansowanie z UE - Fundusz Spójności. Stację malborska zmodernizowano w latach 2005 - 2007. w połowie 2007 roku uzyskała oczekiwany efekt technologiczny. Jakość wody odpowiada wymaganiom polskim i normom UE)
     - Rozbudowę sieci komunikacji tramwajowej i sukcesywne odnawianie taboru tramwajowego (Zadanie zrealizowano w 2006 roku w ramach ZPORR ze znaczącym dofinansowaniem ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach
     przedsięwzięcia zmodernizowano dwutorowy odcinek trakcyjny w ul. Pl. Dąbka, wybudowano nowy odcinek trakcyjny w ul. Ogólnej wraz z pętlą o łącznej długości 3,46 km. Wybudowano ekrany akustyczne, zakupiono 6 proekologicznych, niskopodłogowych wagonów tramwajowych. Realizacja inwestycji zmniejszyła negatywny wpływ transportu na środowisko naturalne, w wyniku wycofania z tego obszaru części taboru autobusowego oraz wpłynęła na poprawę efektywności energetycznej.
     - Wprowadzenie na teren Elbląga autobusów zasilanych gazem ziemnym CNG (w rejonie północno - wschodnim Polski Elbląg to jedyne miasto, w którym do napędu pojazdów stosuje się gaz ziemny w 11 autobusach) Efektem tych działań jest obniżenie
     emisji spalin i hałasu
     - Realizację programu kompleksowej modernizacji systemu oświetlenia ulicznego w mieście (celem jego jest zmniejszenie mocy urządzeń oświetleniowych i wdrożenie energooszczędnego sprzętu oświetleniowego. Dzięki temu poprawia się jakość
     oświetlenia, a co za tym idzie następuje poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.
     - Modernizację substancji mieszkaniowej i obiektów użyteczności publicznej miasta z uwzględnieniem termomodernizacji obiektów
     - Dostosowanie gospodarki odpadami do najwyższych standardów europejskich, w tym wdrożenie workowego systemu zbierania odpadów oraz systemu odgazowania składowiska
     - Zwiększenie terenów zielonych w mieście
     - Stały rozwój i wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska i edukacji ekologicznej (wyjątkowy w skali kraju jest Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Piaskach, będący własnością samorządu, w którym przez cały rok odbywają się zajęcia z edukacji ekologicznej dla elbląskich uczniów)
     Wraz z Elblągiem w podkategorii Gmina Miejska tytuł Lidera zdobył Toruń, wyróżnienia zaś otrzymały: Brodnica, Koszalin i Krosno.
     
     Mówi Anna Kulik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Elblągu:

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • niedługo Elbląg zostanie uzdrowiskiem, wszystko wskazuje, że tak sie stanie, miasto emerytów, bez przemysłu, z pietnym terenem spacerowym na Modrzewinę, takie molo po łakach,
  • Elblag to miasto z najstraszymi mieszkancami w województwie, młodzi daja dyla gdzie bądź, zostaja tylko nieudaczniki i ci co maja plecy,
Reklama