UWAGA!

Elbląg potrzebuje przekopu

Tak twierdzi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. Jutro (14 maja) on i prezydent Elbląga Henryk Słonina na wspólnej konferencji prasowej zaprezentują studium wykonalności budowy kanału żeglownego przez Mierzeję Wiślaną i - miejmy nadzieję - dalsze działania w tej sprawie.

Przypomnijmy, przed rokiem powołano Konsorcjum, w którym Strony zadeklarowały, że podejmują się realizacji projektu „Budowa Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną”. W ubiegłym tygodniu (6 maja) członkowie Konsorcjum przyjęli ważny dla dalszych działań dokument - studium wykonalności inwestycji budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
     Oto główne założenia studium wykonalności:
     Konsorcjum zarekomendowało na miejsce budowy kanału okolice Skowronek. Kanał na mieć 1 100 metrów długości, szerokość od 60 do 100 m na długości śluzy oraz głębokość 5 metrów. W tej szerokości ujęte już są skarpy i zabezpieczenia brzegów. Śluza o długości 200 metrów z obu stron będzie zamykana z obu stron wrotami. Nad kanałem na wrotach śluz zbudowane zostaną dwa niskie mosty zwodzone z drogami dojazdowymi.
     Harmonogram realizacji projektu zakłada, że inwestycja mogłaby zostać oddana do użytku już w 2013 roku, jeżeli do 2010 roku uda się uporać się z wszystkimi sprawami dokumentacyjnymi (projekty wykonawcze, pozwolenia na budowę, przetargi).
     
     - Z perspektywy Urzędu Marszałkowskiego bardzo ważne są ustalenia dotyczące oddziaływania projektu na środowisko - czytamy w komunikacie Gabinetu Marszałka. - Jednym z najważniejszych wyznaczników jest tu odniesienie projektu do Programu Natura 2000. Zarówno Mierzeja, jak i Zalew Wiślany są objęte siecią przyrodniczą Natura 2000. Z tego powodu budowa Kanału może być zaliczona do przedsięwzięć „znacząco oddziałujących na środowisko”. Warto jednak uzmysłowić sobie skalę tej inwestycji - z perspektywy obszarów chronionych. Całość inwestycji zamknie się na obszarze 16,5 ha, co stanowi 0,37 proc. powierzchni Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Program Natura 2000 nie zabrania wykonywania inwestycji na objętym ochroną terenie. Ingeruje w decyzje inwestycyjne jedynie wówczas, gdy inwestycja narusza szczególnie ważne siedliska oraz miejsca bytowania ptaków i innych zwierząt szczególnie chronionych.
     
     Uczestnikami jutrzejszej konferencji będą: marszałek Jacek Protas, prezydent Henryk Słonina oraz dyrektor Portu Morskiego Julian Kołtoński.
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A województwo potrzebuje nowego marszałka, że nie wspomne o Elblagu, ktory potrzebuje nowego prezydenta. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fandango(2008-05-13)
 • A ja mam pytanie:czym zajmuje sie dyrektor portu morskiego w Elblagu ???? Rozładunkiem wegla czy moze czyms wazniejszym ???
 • Dlaczego na specjalnej konferencji a nie na spotkanu z mieszkancami. Przeciez miejscowi dziennikarze tylko relacjonuja to co mówią wlodarze miasta. A my mieszkancy chcielibysmy wiedziec o sprawie przekopu o wiele wiecej niz to wynika z ogolnych danych. Co w tej sprawie ma do powiedzenia dyrektor portu, ktory podlega prezydentowi? A marszałek wojewodztwa / z Goldapii /, który pierwszy raz widzial kryte lodowisko w Elblągu / moze nawet nie widzial Zalewu Wiślanego / co takiego powie dziennikarzom? Myślę, że jest tylko przystawka i mamienie ludzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zniesmaczony(2008-05-13)
 • Fandango- czlowieku pamietaj ze demokracja to demokracja a jak lubisz chodzic na wybory to sie do Korei polnocnej przenies [...].
 • A ja także mam pytanie. Czym zajmuje sie Delegatura Urzędu Morskiego w Elblągu? Zajmująca piękną willę na ul Grażyny, gdy Bosmanat w Tolkmicku, miejsce gdzie urzędowała Administracja morska w ilości osób trzy (za komuny i trochę po) stoi pusty. Tam elbląskie "slodkie morze" i jego problemy są w zasięgu ręki. Panie Pośle Palikot ze swoją komisją, chyba jest w tej kwestii conieco do zrobienia. Budżet by sporo zaoszczędził.
 • Tak funkcjonują urzędy, to i tak dobrze, że nie urzadzili sobie konferencji w luksusowym hotelu gdzieś np. w Juracie. ale wszystko przed nami.
 • Oby tylko Pan Marszałek nie wycofał się, a skąd pieniądze na inwestycję, przecież Unia nie da, czy o tym się myśli, potrzebny byłby na konferencji Pan Tusk tak myślę. Ale dobrze że w ogóle temat wrócił.
 • Powołano Konsorcjum - jakie, kto, gdzie, dlaczego? Studium wykonalności - dlaczego globalna jego treść nie jest dostępna na łamach internetu - w czym problem? Lokalizacja inwestycji ma miejsce na terenie Województwa Pomorskiego - czy istnieją choć wstępne ustalenia inwestycyjne z władzami tego województwa i przedstawicielami Skarbu Państwa - wszak gro terenów w wybranej lokalizacji (Skowronki) należy właśnie do tegoż właściciela. Załóżmy, że Skarb Państwa chce przeznaczyć znaczące fundusze (teraz nie określone) na realizację tego przedsięwzięcia - jak widzi logistykę działań i organizację tej inwestycji. To nie stadionik osiedlowy lub drzwi do lasu, to poważna inwestycja. Pytania i problemy można by mnożyć, lecz nic nas nie zwalnia od myślenia. Więc apeluję do mediów i decydentów - nie róbcie z nas balona i skończcie z tą radosną twórczością. Trochę profesjonalizmu na tej pustyni ignoranctwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2008-05-14)
 • A ja, wbrew moim przedmówcom, cieszę się że sprawa przekopu idzie do przodu. Mam nadzieję, że Elbląg, Mierzeja i cały region na tym skorzystają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Inżynier(2008-05-14)
 • Inżynier idź się podszkolić i dokończ studia! Ty musisz być alfą i omega na wszystkim sie znasz i twoje racje objawione są najmądrzejsze! Muszisz być etatowym. .. ..
 • A ja mam pytania. - dlaczego tak długo ma to trwać? i dlaczego a raczej po co mają być wrota z obu stron? to strata pieniędzy. I brać sie do roboty a nie debatować !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  to ja pisałem(2008-05-14)
 • A ja nadal twierdze ze na tym sie skończy. .. .powstało konsorcjum mniejsza o to kto tam jest bo i tak karty i żetony rozda premier a tam chyba jak chodzą słuchy przekop nie jest kluczowym a nawet zastępczym tematem w nadciągającym cudzie gospodarczym który jeśli nawet powstanie to i tak będzie dotyczył zaledwie paru województw. .. tak jest i w bardzo ucudowionych państwach. .. .więc panowie marszałkowie jak wieści niosą sie dogadali. .. .ale nie z premierem a tu już gorzej. .. wiec panie aborygen to o czym pan pisze jeszcze przed nami i to bardzo ale ma pan rację. .. .najpierw paru decydentów musi to bardzo poważnie potraktować. .. .ale abym był sprawiedliwy to za wpisanie przekopu do planu narodowego i dalsze z tym zamieszenie aż do powstania studium to słowa szacunku i podziękowania należą się przede wszystkim dwóm osobom byłej pani senator Gelert ( pani Senator a pomnik dalej stoi i chyba stał sie atrakcja turystyczną na mierzei którą warto zobaczyć) i panu Krasulskiemu bo to właśnie ta dwójka tak skutecznie odkopała ten przekop że coś się dzieje innego niż tylko gadanie i szkolenie połączone z konferencją
Reklama