UWAGA!

Elbląski Obszar Funkcjonalny w walce o unijne pieniądze

 
Elbląg, Elbląski Obszar Funkcjonalny w walce o unijne pieniądze
fot. nadesłana

Dziś (1 sierpnia) w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu, uczelni, stowarzyszeń i firm, które tworzą Elbląski Obszar Funkcjonalny (EOF). Spotkanie otworzył Jerzy Wilk prezydent Elbląga, miasta które jest liderem powstającego Obszaru.

- Chcemy działać wspólnie, bo w ten sposób mamy szansę na pozyskanie większej ilości środków unijnych. Dziękuję tym, którzy podjęli współpracę i przystąpili do Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego. Wszyscy możemy na tym skorzystać – mówił Jerzy Wilk prezydent Elbląga
       Tematem spotkania były podpisane niedawno przez Minister Rozwoju Regionalnego wytyczne dotyczące realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Elbląski Obszar Funkcjonalny będzie musiał sprostać tym wytycznym, aby partnerzy wchodzący w jego skład uzyskali możliwie szeroki dostęp do pozyskiwania środków unijnych.
       W tej chwili trwają prace nad Strategią rozwoju EOF, która powinna być gotowa w połowie września br., pracom tym przewodzi profesor Wojciech Dziemianowicz.
       Uczestnicy spotkania zostali poproszeni o przedstawienie propozycji projektów, które ich zdaniem powinny być realizowane w ramach EOF. Projekty te będą mogły dotyczyć m.in. takich obszarów jak:
       • rozwój gospodarczo-społeczny obszaru Zalewu Wiślanego
       • zintegrowany transport publiczny i zrównoważony transport relacji miasto – obszar funkcjonalny
       • przywracanie funkcji społeczno-gospodarczych zdegradowanych obszarów
       • poprawa środowiska przyrodniczego
       • wspieranie efektywności energetycznej i promocja rozwiązań niskoemisyjnych
       • wzmacnianie charakteru międzynarodowego i ponadregionalnej rangi obszaru funkcjonalnego
       • wzmacnianie badań, rozwoju technologicznego oraz innowacji
       Mogą to być zarówno projekty inwestycyjne, jak i tzw. projekty „miękkie”, kulturalne czy społeczne. Po ich opracowaniu powstanie lista projektów kluczowych, która zostanie włączona do Strategii rozwoju EOF i będzie stanowiła podstawę do negocjacji z Zarządem Województwa, a następnie negocjacji przez Marszałka tzw. kontraktu terytorialnego.
       Sierpień i wrzesień będą miesiącami intensywnej pracy nad dokumentacją Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego. EOF ma być sposobem na uzyskanie bardziej zróżnicowanego dostępu do środków unijnych, ale czeka go też ostra konkurencja m.in. ze strony Olsztyna, Ełku i obszaru EGO (Ełk, Gołdap, Olecko) czy obszaru Wielkich Jezior Mazurskich.
      
Biuro Prasowe UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Nieudacznik wilku, bierze za to niezla kase z naszych podatkow. My placimy a presidio sie bogaci i smieje ze swoich wyborcow. Do klatki z nim i wywiesc w Bieszczady niech dolaczy do swojej watahy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  zajaczek(2013-08-01)
 • Chłopcy teraz będa musieli opanować nowe słownictwo i problematykę która znali dotychczas tylko z prasy. Ciekawe czy starczy im czasu do końca kadencji zeby opanować ta sztukę.
 • Jakoś nie bardzo łapię wątek - jakieś zaklęcia, kompletny brak konkretów i pracy nad zasadniczymi i istotnymi rzeczami dla miasta a więc jego struktury komunalno-przestrzennej, decyzji o przyjęciu określonego sposobu transportu powszechnego i jego wymiarowi popartemu badaniami, właściwej i konkretnej gospodarki gruntami - likwidacja ogromnego areału ziemi w obrębie miasta przypisanemu gospodarce komunalnej itd, itd. .. .. A tu czas nagli, bo miasto zsuwa się po równi pochyłej handlu, potencji gospodarczej, bo o tej dotyczącej oferty turystyczno-krajoznawczej (równej mniej niż 0) już nie wspomnę. Paranoja - jak widać constans.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenM(2013-08-03)
 • A kiedy pan Wilk Jerzy przetnie w końcu wrzód na pupce elbląskiej demokracji i złoży doniesienie do prokuratury o naruszeniu jego dóbr osobistych w samorządowej kampanii wyborczej poprzez umieszczenie w internecie nieco zapomnianego już filmiku. Pan prezydent Wilk Jerzy po cichu toleruje ubeckie metody walki politycznej. Może się się zacząć rodzić pytanie, czy z nich nie korzystał? Panie prezydencie, stanowisko zobowiązuje, demokracja to nie tylko zestaw przedwyborczych frazesów zwanych wyborczą kiełbasą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  GłębokaMyśl(2013-08-07)
Reklama