UWAGA!

Elbląski Park Technologiczny mało technologiczny

 
Elbląg, Elbląski Park Technologiczny mało technologiczny
(fot. WS)

„Technoparki: więcej marketingu i hucpy niż nowych technologii – napisała „Gazeta Prawna”. – 85 proc. wdrożeń wynalazków przypada na Wrocław. Pozostałe 53 technoparki są autorami zaledwie 15 proc.”. Jednym z tych 53 technoparków jest Elbląski Park Technologiczny.

W Polsce są 54 parki technologiczne. Pod tą nazwą kryją się instytucje tworzone po to, by lepiej przepływały wiedza i technologie między firmami a naukowcami. Większość z nich zajmuje się jednak głównie dbaniem o to, by jakoś przetrwać. Innowacyjność jest na dalszym planie – to teza tekstu w „Gazecie Prawnej”. Za niedobry przykład posłużył Gdański Park Naukowo-Technologiczny, który wprawdzie przy naborze do swoich pomieszczeń przyznawał dodatkowe punkty za „wdrożenie nowych lub/i istotnie ulepszonych produktów/usług”, jednak punkty te dostały m.in. Izba Celna w Gdyni oraz firma zajmująca się organizowaniem występów muzycznego zespołu piosenki i tańca tradycyjnego.
       Tekst powstał w oparciu o wyniki kontroli, jakie Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w ośmiu polskich parkach technologicznych. Według oceny NIK „nie przynoszą one znaczących rezultatów dla gospodarki, mimo iż ich utworzenie pochłonęło ponad 800 mln zł, a kolejne 175 mln zł wydano na działalność w okresie objętym kontrolą. Eksperci NIK jako jeden z najpoważniejszych grzechów tych instytucji wymieniają to, że zarządzający parkami oferują przedsiębiorcom niewielką pomoc w pozyskiwaniu środków na finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć oraz na poszukiwanie nowych technologii.”
       Jak powiedział „Gazecie Prawnej” Marek Winkowski, dyrektor ds. inwestycji, badań i rozwoju Wrocławskiego Parku Technologicznego: – Głównym problemem jest to, że parków jest za dużo. Jest ich prawie 60, a powinno być nie więcej niż 10. Liczba firm w Polsce zajmujących się innowacyjną technologią jest niewielka. Najracjonalniejszym rozwiązaniem byłoby skoncentrowanie ich w kilku miejscach, a nie tak duże rozproszenie.
       Łatwo się domyślić, że Elbląski Park Technologiczny dyrektor Winkowski sytuuje wśród tych 50 zbędnych. Niejako potwierdzeniem tej tezy jest niedawny pomysł prezydenta Elbląga Jerzego Wilka, by przenieść do EPT inkubator przedsiębiorczości. Jest to pomysł może rozsądny, jeśli chodzi o zagospodarowanie wolnych powierzchni w EPT, ale raczej nie spowoduje on zalania Elbląskiego Parku Technologicznego nowoczesnymi technologiami.
      
       Cały tekst: gazetaprawna.pl
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To że wybuduję zwykły biurowiec według modnego projektu i dam mu efekciarską nazwę, nie oznacza że powstanie druga Dolina Krzemowa. Nowych technologii nie tworzą ładne nazwy, a ludzie i ich wiedza. A ci wyjeżdżają tam, gdzie się docenia ich potencjał. Parki technologiczne to typowe "misie" na miarę naszych możliwości (. .. a raczej dotacji unijnych).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  0
  query(2013-09-09)
 • trzeba mieć siećzkę w głowie aby wpaść na pomysł, że Elbląg będzie konkurował w tworzeniu nowych technologii np. z warszawą, Krakowem, Wrocławiem, Gdańskiem, Poznaniem czy choćby ze Szczecinem, czyli miastami w których są znane politechniki i firmy sciągające każdego kto ma otwartą głowę, czas przyznać, że Elbląg zmarnował kilka lat budując zamki na piasku, trzeba to zrobić po to aby więcej takich idiotyzmów nie tworzyć, aby ludzie odpowiedzialni za wydawanie naszej kasy politycznie odpowiedzieli za jej zmarnotrawienie, inaczej czekają nas kolejne bzdurne inwestycje i kolejne zmarnowane lata
 • ciągle w naszym życiu jest za dużo socjalizmu (za dużo państwowych pieniędzy) a za mało prawdziwej ekonomii, parki technologiczne teoretycznie powinni zakładać byli prezydenci za własne pieniądze, ponieważ uważają się za wybitnych specjalistów a w okresie prezydentury mieli dostęp do wszystkiego co najnowocześniejsze po zakończeniu kadencji powinni wdrażać innowacyjne technologie - ciekawe ilu z nich potrafi w ten sposób uczciwie zarobić na kromkę chleba ??? Hero.
 • POdobno POmyleńcy w Olsztynie kombinują jak to g. .. .rozbudować, wyobrażacie to sobie, kolejne skrzydło tej bzdury?
 • niema nic narzekają teraz jest też nie dobrze !
 • Przebudować ten klocek na mieszkania dla ludzi. Tam i tak żadna firma sie nie pobuduje i nic nie będzie tworzyć. Czemu? Zbyt blisko jest port armii radzieckiej w Bałijsku. Ruskie nie pozwolą by jakis zagranicznik "za płotem", 60 km sie panoszył a zaden inwestor zagraniczny nie zezwoli na to by im Ruski zaglądał "w gary". Wniosek jest tylko jeden:teren Modrzewiny przekształcić na budownictwo komunalne i usługowo handlowe. Tylko istnieje podstawowy problem:mentalność urzednikow -"co ja bede z tego miał prywatnie". Czyli urzedas wciaz mysli tak by miec z tego własne korzyści.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  /Alojzy/(2013-09-09)
 • Dobry przykład na zdjęciu - ta firma to kartonowa dekoracja, wystarczy wejść na halę, na której wiatr hula, a największym przebojem jest robot do spawania, którym szefostwo się chwali, a to chyba największa atrapa wśród atrap, żałosne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  0
  Depil(2013-09-09)
 • To jest idealny przykład rozrzutności i trwonienia NASZYCH -publicznych pieniędzy przez ekipę tow. Dziewiałtowskiego i Słoniny ( co na to urzędy antykorupcyjne i NIK )
 • Za dużo niepotrzebnych urzędników, niech pozakładają własne firmy i będą na własnym rozliczeniu. Pogonić tych z Parku Technologicznego na 4-y wiatry !!!!
 • " Największe pieniądze robi się na wielkich słomianych inwestycjach " Miś; )
 • Co to jest park obietnic chyba.
 • Ta firma to Metal Ekspert, kto zna temat ten wie co to za "tfur". Komentarze zbędne
Reklama