UWAGA!

Elektryczne autobusy w Elblągu?

 Elbląg, W Elblagu na razie nie będzie elektrycznych autobusów
W Elblagu na razie nie będzie elektrycznych autobusów (fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl)

Na razie nie, bo są za drogie. Nawet w przypadku dofinansowania ich zakupu i budowy potrzebnej infrastruktury przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Może w przyszłości, gdy ceny spadną i autobusy będą miały większe osiągi.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków w programie „Zielony Transport Publiczny”. Program przewiduje dofinansowanie zakupu autobusów elektrycznych, trolejbusów oraz budowy lub modernizacji infrastruktury umożliwiającej funkcjonowanie tego typu pojazdów.

Przewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej Antoni Czyżyk zwrócił się z interpelacją do prezydenta Witolda Wróblewskiego, w której zapytał o możliwość wprowadzenia takich rozwiązań w Elblągu.

Sprawa nie jest nowa. Kilka lat temu ratusz zlecił analizę kosztów i korzyści wprowadzenia elektromobilności. Wynikło z niej, że wprowadzenie autobusów zeroemisyjnych wiąże się ze zbyt dużym wzrostem kosztów. W styczniu 2019 r. informowaliśmy o możliwości wprowadzenia czterech autobusów „na baterię”. Jak wiemy – ostatecznie nie zdecydowano się na takie rozwiązanie i w wyniku przetargów po Elblągu mają jeździć „klasyczne” autobusy aczkolwiek spełniające ekologiczną normę EURO 6.

„Przeprowadzona przez ZKM analiza wskazuje na obecnie niską efektywność w postaci autobusów elektrycznych. Nawet przy wysokim 80 – procentowym dofinansowaniu środkami unijnymi wysokość wymaganego wkładu własnego przy zakupie jednego autobusu elektrycznego odpowiada kosztom zakupu średniej klasy nowego autobusu tradycyjnego. Do tego należy doliczyć koszty budowy przynajmniej kilku stacji ładowania” - napisał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga w odpowiedzi na interpelację radnego.

Strona gdynia.pl poinformowała o otwarciu ofert na dostawę autobusów (12 stycznia). Na dostawę elektroautobusów standardowej długości wpłynęły trzy oferty. Ceny autobusów opiewały od 2,36 mln zł netto za sztukę do 2,62 mln zł netto.

Trzeba też pamiętać, że komunikację autobusową w Elblągu prowadzą firmy zewnętrzne wyłonione w przetargach. W styczniu tego roku zaczęła się nowa „siedmiolatka” w funkcjonowaniu elbląskiej komunikacji autobusowej. W założeniach przetargu nie wymagano od potencjalnych wykonawców wprowadzenia autobusów elektrycznych.

Jak będzie w przyszłości? Na razie nie wiadomo. „Sądzę jednocześnie, że ciągły rozwój autobusów elektrycznych oraz rosnąca konkurencja między ich producentami powinny spowodować zwiększenie ich osiągów (większy zasięg i dłuższy czas eksploatacji) oraz obniżenie cen. ZKM jako organizator komunikacji miejskiej będzie monitorował zachodzące zmiany tak, by w odpowiednim czasie zaproponować najbardziej efektywne rozwiązania w zakresie wdrożenia w elbląskiej komunikacji autobusów elektrycznych” - napisał Witold Wróblewski.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • czy to oznacza ze musze podpisac jakis aneks od umowy ze cena za prund sie nie zmieni ?
 • Boże oni żyją w innym świecie :D wiecznie tylko snują wizje przyszłości na papieże, zamawiają plany co będzie za x lat, a jaka jest rzeczywistość kazdy widzi, ale ludziom widocznie to się podoba bo ciągle głosują na tych samych omg
 • Do póki tramwaje/autobusy będą uciekały sprzed nosa podróżnym pociągów i nie będą dostosowane do godzin pracy/szkoły to mogą i Ferrari zamiast autobusów jeździć, a i tak nikt nie będzie z nich korzystać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  49
  5
  ZKM + korupcja = TAXI(2021-02-05)
 • Wróbel Ty się szykuj do lotu i mi tu oczu nie mydl jakimiś elektrykami, bo ZKM, Ty i Radni jesteście do zmiany. Są mądrzejsi i ambitniejsi od Was i to oni powinni zarządzać miastem.
 • To oznacza że zaraz odezwie się pewny komuch który ma na wszystko lekarstwo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  27
  7
  WróglewakaRobertaK(2021-02-05)
 • Niby poważny facet. .. .Ankiety, analizy, nawet badania potoków pasażerskich za pieniądze podatników, plany rozwojowe i nawet protesty mieszkańców i takie bzdury na koniec. .. Nihil novi, rower, nogi a na środku miasta tabliczka : projekt zrealizowany w ramach poprawy zrównoważonego rozwoju transportu, śmiać się czy płakać. ..
 • Nie doceniłem Naszego "prezia", ma poczucie humoru, nie ma co:)Ludzie nie mogą NORMALNIE poruszać się komunikacją miejską, ale co tam, pogadajmy o autobusach, których i tak nie kupimy!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  3
  gargamel(2021-02-05)
 • Kiedy tramwajem obok szpitala?
 • Słupnik odejdź z tego miasta dobrowolnie póki ludzie nie przyjdą na wiosnę, pod ratusz i cię wyniosą z hukiem, i twoich vice ..., kompletnie nic dla miasta nie zrobiliście, tylko układy i stołki. Brak inwestorów, brak wizji, sprzedajecie wszystko, najgorszy obraz samorządu, za sprzedaż Dworca Zdrój powinna się wziąć prokuratura. Następna sprawa do czego doprowadziłeś TE, tragedia i żal, ludzie pracują za grosze, narażają się codziennie tymi złomami jeżdżąc, siebie i pasażerów. Ale dno jest tego takie że tobie zależy aby zlikwidować TE, bo twój ukochany olsztyn nie miał by konkurencji w tramwajach, a i tak nas wy..... po kto zna tematy torowe to wie że druga pula pieniędzy na transport szynowy miejski był na województwo i oni wszystko wzięli, kupując tureckie tramwaje. A tobie rzucili na te zmodernizowane chrupki ochłapy, i udajemy że nowe i nowoczesne, brak słów.
 • Z tego co wiem prezydent przeszedł covid-19 - czyżby to były skutki uboczne wirusa ?
 • żadne elektryczne. Przecież mamy dbać o środowisko. Lepiej inwestować w autobusy z ogniwami wodorowymi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  jezry(2021-02-05)
 • Panie Czyżyk wystąp pan do prezydenta aby wprowadził komunikację trojlebusową i będzie szybciej i taniej, no i przynajmniej coś poważnego usłyszymy z pańskich ust. Weź się pan ogarnij, przecież ciągle się pan spotykasz z prezydentem więc po co te ustawki?
Reklama