UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

EOF i ZIT, czyli Zalew możliwości

 
Elbląg, Tak wygląda Elbląski Obszar Funkcjonalny
Tak wygląda Elbląski Obszar Funkcjonalny (fot. archwium)

EOF i ZIT – to nie nazwy bohaterów kreskówek, ale skróty, które w najbliższych latach będą odmieniane przez wszystkie przypadki. Przynajmniej przez samorządy, dla których pod tymi trzema literami kryją się możliwości pozyskania milionów euro. Warunek jest jeden – samorządy muszą ze sobą współpracować, by złożyć dobre projekty w unijnych konkursach. Dlatego Elbląg połączył siły z gminami powiatu elbląskiego i braniewskiego. Pierwszym krokiem było stworzenie strategii EOF, nad którą elbląscy radni będą głosować na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

EOF, czyli Elbląski Obszar Funkcjonalny. ZIT, czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. To hasła klucze do pozyskania przez samorządy milionów euro do 2020 roku. Pierwszy organizm powołał do życia Zarząd Województwa, przekazując na inwestycje 36 milionów euro (na jakie konkretnie, zdecydują konkursy ogłaszane w niedalekiej przyszłości). Drugi powołały same samorządy, chcąc w ten sposób pozyskać dodatkowe kawałki unijnego finansowego tortu. ZIT obejmuje Elbląg i przyległe gminy (Elbląg, Tolkmicko, Milejewo i Młynary), EOF ma szerszy zasięg działania (Elbląg oraz gminy powiatu elbląskiego i braniewskiego).
       - Cała sztuka polega na tym, by nie powielać wniosków konkursowych. Bo jeśli złożymy dany projekt do ZIT, to nie będziemy mogli ubiegać się o pieniądze na niego jako Elbląski Obszar Funkcjonalny w konkursach ogłaszanych przez Zarząd Województwa – tłumaczy Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
       Zanim jednak będzie można po takie pieniądze sięgnąć, niezbędna jest strategia EOF, która właśnie powstała. - Przygotowanie strategii kosztowało 1,1 miliona złotych, z czego 85 procent dołożyła Unia Europejska, 5 procent skarb państwa, a 10 procent Elbląg. Dzięki niej będziemy mogli realizować wspólnie z samorządami powiatu elbląskiego i braniewskiego wiele ciekawych pomysłów – dodaje prezydent Wróblewski.
       Pierwszeństwo, zgodnie ze strategią, będą miały projekty, które przyczynią się m.in. do zwiększenia liczby uczniów w szkołach zawodowych, dostępności do internetu, przedsiębiorczości wśród mieszkańców, rozwoju nowoczesnych technologii (także w energetyce), komunikacji (w tym ścieżek rowerowych), ochrony środowiska, rozwoju produktów turystycznych i usług. Wśród koniecznych inwestycji wymieniono m.in. rozbudowę portu morskiego w Elblągu ( w tym budowę bocznicy kolejowej), rozbudowę Elbląskiego Parku Technologicznego na Modrzewinie czy uruchomienie kolei

  Elbląg, W Elblągu odbyła się konferencja podsumowująca prace nad strategią
W Elblągu odbyła się konferencja podsumowująca prace nad strategią (fot. AD)

nadzalewowej. W strategii znalazł się też zapis o szansie, jaką naszemu regionowi może dać przekop Mierzei, o czym decyduje jednak rząd. - Na budowę dróg pieniędzy praktycznie nie będzie, kolei nadzalewowej ten samorządy nie są w stanie przejąć, bo to zbyt duży ciężar finansowy. Musimy wymyślić taki produkt, by kolej była wykorzystywana – mówił Witold Wróblewski podczas ostatniego spotkania związanego ze strategią EOF.
       18 samorządów tworzących Elbląski Obszar Funkcjonalny mają się też wspólnie promować turystycznie i gospodarczo. Hasło przewodnie to „Zalew możliwości”.
       W środę, 17 czerwca, o godz. 17 w Ratuszu Staromiejskim odbędą się konsultacje społeczne projektu "Programu wsparcia przedsiębiorczości EOF". A 25 czerwca nad dokumentem będą dyskutować elbląscy radni. 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Niech się wysilą i coś dla dobra ludzi tu mieszkających dobrego zaprojektują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  szimurina(2015-06-17)
 • Niech stawią Kolej Nadzalewową
 • E tam, przyjdzie Olsztyn i zabierze kasę, bo muszą jeszcze zrobić lotnisko, wykopać drogę i wybudować porty.
 • Kolejna porcja przewału kasy gdzie większość inwestycji można bez zbędnych przetargów wykonać do 60% taniej.
 • wybudują w Tolkmicku drugi, większy ratusz bo się rada nie mieści
 • Panie Wróblewski nie trzeba wymyślać jakiegoś tam produktu, ten produkt turystyczny jest na wyciągnięcie ręki. A takie myślenie jakie przedstawia pan Prezydent, to wyraźnie widać że Elbląg nie ma programu ani w sporcie ani w turystyce. Czy sport i turystyka nie zasługuje na dobre zarządzanie poprzez dobór odpowiednich osób panie prezydencie?
Reklama